Kézi-vb: Tizenkétezer dán szurkoló előtt jutna tovább Montenegró

„Semmi sem lehetetlen a sportban” – jelentette ki a montenegrói válogatott kapitánya.

Dánia története során eddig csak kétszer jutott egymás után elődöntőbe az IHF női világbajnokságon, de most másodszor is visszatérhet, miután a 2021-es spanyolországi tornán a negyedik helyen végzett.

A társházigazda hullámzó teljesítményt nyújtott eddig a vb-n: Szerbia ellen lassú kezdéssel (25:21) és Japán elleni vereséggel (25:26), de Románia (39:23) vagy Lengyelország (32:22) elleni fölényes győzelmekkel.

Montenegró ellen azonban nagyon fel kell fokozniuk a játékukat, hiszen a skandinávok nem hibázhatnak, ha 22 szereplésük során kilencedik alkalommal szeretnének a világ legjobb négy csapata közé kerülni a kézilabda világbajnokságon.

Dánia eddig a harmadik helyen áll a lőtt gólok számát - 198 - és a lövési hatékonyságot - 68,7% - tekintve, és a legkevesebbet - 47 - hibázott, mivel támadásban időnként kiválóan teljesített, különösen akkor, amikor a 32 gólt szerző Kristina Jorgensen volt a legjobb góllövőjük.

„Erre a mérkőzésre biztosan teltházas lesz a Boxen, nem tudjuk, mikor adódik még egyszer ilyen lehetőség, hogy hazai pályán játszunk egy ilyen mérkőzést, ahol az elődöntőbe jutás vár ránk” - mondta a dánok edzője, Jesper Jensen.

Nyolc évvel ezelőtt Dánia ugyanebben a helyzetben volt, de a torna ugyanebben a fázisában, ugyanebben a Boxenben, 12 500 néző előtt, hosszabbításban 30:31-es vereséget szenvedett Románia ellen.

Most egy újabb kemény kihívás vár Montenegróra, egy csapatra, amely soha nem adja fel, rengeteg tartással rendelkezik, de az egyetlen olyan együttes, amely két vereséget szenvedett, de még életben van a versenyben, miután Horvátország és Svédország ellen is vereséget szenvedett.

„A sportban semmi sem lehetetlen, csak hinni kell benne. Fontos, hogy értékeljük azt, amit létrehozunk és jól csinálunk, mert zavar minket, amikor nyílt lövéseket és büntetőket hagyunk ki. Amikor mindez betalál, az felemeli a csapatot. Dánia ellen nem lehet hitelt kihagyni, 100 százalékosnak kell lennünk, hogy legalább öt-hat játékos a maximumot hozza ki magából ezen a tornán, hogy egy ilyen topcsapat ellen tudjunk kiállni. Öröm lesz ebben a légkörben játszani, függetlenül attól, hogy a közönség a dánok oldalán lesz” – mondta Bojana Popovics, Montenegró edzője.

Popovics jól ismeri a dán kézilabdát, hiszen nyolc éven át szerepelt a Slagelse DT és a Viborg HK csapatában, és a két dán klubcsapattal ötször nyerte meg a női EHF Bajnokok Ligáját.

A két fél az elmúlt 13 évben tízszer találkozott egymással, és Dánia hat győzelmet aratott, köztük a legutóbbi három győzelmet, mindegyiket az EHF EURO-n. A mérkőzés 20:30-kor kezdődik, az összecsapás győztese a 2023-as IHF női világbajnokság elődöntőjében Norvégiával találkozik.