Ruhpolding: Meglepetések sorozata az egyéni versenyeken

A férfiaknál Jakov Fak, a nőknél Tora Berger nyert, a nagy esélyesek elszálltak a lövészeteknél.

A férfi egyéni versenyen sporttörténelem első szlovén biatlon világbajnoki címe született meg. Jakov Fak egy lövőhibával nyert a szintén egyszer hibázó Simon Fourcad előtt. A cseh Jaroslav Suokup bronzérme is teljesen váratlan volt, ő is egyszer rontott, akárcsak az őt 4. helyen követő Andreas Birnbacher, az 5. Bauer Klemen és a 6. idővel célba érő Michal Selsingr. Akik igazán esélyesnek számítottak, mind nagy hátrányt szedtek össze lövőhibáikból.

A pályát a meleg időjárás miatt kicsit át kellett szabni, kikerült belőle egy nagy emelkedő a hó puhasága miatt nem volt könnyen síelhető a terep.

Az élen haladókból sokat kivett a sífutás, amivel egymást próbálták legyőzni, így nehezebbé vált elérni a nyugodt légzést a lövőállásban. A hazaiak kedvence, Arnd Peiffer két hibával a 7. helyen fejezte be a versenyt. A norvég sztár, Svendsen ugyancsak kettőt hibázott, egyet az első, egyet a második lővészetben, így ő hamar kiszállt az érmes helyekért folyó harcból. A másik norvég csillag, Tarjei Boe 4 hibával jött be a 18. helyen, Björndalen pedig öt rontással csupán 47. lett. A franciák kétszeres világbajnoka, Martin Fourcade sem szerepelt úgy, ahogy azt az elmúlt két verseny alapján várhattuk, öt hibája és sífutó teljesítménye a 25. helyre volt csak elég.

A magyarok közül a legjobb eredményt Szabó Milán érte el. Szeretett volna az első 100 közé kerülni, de a 110. hely sem rossz az 5 lövőhibával végző magyartól, akárcsak gombos Károly 111. helye, 6 hibával. Muskatal István 13 hibával a 135. helyen végzett.

A nőknél a német közönség Magdalena Neunert  várta az élre, végül mégis a norvégok örülhettek Tora Berger győzelmének. Mögötte az ezüstérmet Marie Brunet szerezte meg, a bronzérem pedig a svéd Helena Ekholmé lett, aki a szám címvédője volt, és jelenleg a szakági világkupát vezeti. Bergernek ez az első egyéni aranyérme világbajnokságról. A 4. helyen a másik francia, Dorin ért be, az 5. pedig meglepetésre az amerikai Susan Dunklee lett. Ők mind csak egyszer rontottak a lövészetben. A 6. helyezett Olga Zájceva már két lövőhibával ért a célba.

A nők versenye is kellemes, napsütéses időben folyt, de a napsugarak okoztak némi problémát, a legtöbb versenyző extra szemellenzőt viselt, hogy ne vakítsa el a fény a lövészetnél.

Akárcsak a férfiaknál, a női versenyen is sorra buktak bele a lövészetekbe az esélyes versenyzők. Magdalena Neuner és Daria Domracseva is már az első lövészetnél elvesztették minden esélyüket a jó eredményre. Az üldözéses verseny fehérorosz világbajnoka rögtön az első álló lövészetben négyet hibázott, az újdonsült sprintvilágbajnok Neuner csak kettőt, de a végén mindketten 6 hibával zártak. Neuner 23., Domracseva a 25. helyen végzett. Az üldözéses verseny harmadik helyezettje, Vilukina zúttal két hibával a 8. időt hozta, Kuzmina 3 hibával lett a 10. A Semerenko-ikrek is alulteljesítették önmagukat, Vita 16., testvére, Valj 49. helyen végzett. Kaisa Makarainen, aki a szakági világkupában 22 pontra van Ekholmtól, szintén kiábrándítóan szerepelt, 5 hibával lett a 28.

A mezőnyben egy magyar színekben versenyző hölgy indult, a csíkszeredai származású, korábban Romániát képviselő Szőcs Emőke 7 hibával a 100. helyen fejezte be a versenyt. A mezőny másik két csíkszeredai versenyzője közül Ferencz Réka a 31. helyet szerezte meg egy lövőhibával, Tófalvi Éva pedig, akinek ebben a számban világkupa győzelme is van a 2008/2009-es szezonból, nagyon hamar elvesztette esélyeit a jó szereplésre, 6 lövőhibával a 69. lett.