Hihetetlen összeomlás, drámai csatában bukta a BL-döntőt a Veszprém

Nagyon közel volt története első Bajnokok Ligája-címéhez az MVM-Veszprém, de a Kielce lehajrázta Nagy Lászlóékat, végül hetesekkel hódították el a trófeát.

Hihetetlen gálának indult a meccs, végig vezetett a magyar csapat, de a meccs utolsó negyedében egy 9-0-s rohanást mutattak be a lengyelek, ami után egyenlítettek is.

Remek védekezéssel nyitott a magyar csapat, és a korábbi BL-győztes Andreas Nilsson (2013), Aron Palmarsson (2010, 2012) és Momir Ilic (2010, 2012) vezérletével, valamint Mikler védéseivel elhúzott 4-1-re. Az ellenfél a 6. perc végén dobta első gólját, azt is emberelőnyben, miután Schuch Timuzsint kiállították. Később Mirsad Terzic is kiült, Krzysztof Lijewski találataival pedig közelebb zárkózott a lengyel bajnok.

Palmarsson helyett az elődöntőben pihentetett Lékai Máté ment be irányítónak, és amikor 5-3 után 8-4-re módosult az állás, a Kielce kapust cserélt: Slawomir Szmalt Marin Sego váltotta. A spanyol bírók nem tűrték a mezrángatást, Mateusz Kus ült ki ezért két percre. A Barcelonával kétszer (2005, 2011) BL-nyertes Nagy László és Lékai is eredményes volt, a Kielce edzője pedig kénytelen volt időt kérni.

A folytatásban Mikler kivédte a kétszeres BL-győztes (Kiel: 2010, 2012) Tobias Reichmann hétméteresét, ettől és Lékai újabb góljától még hangosabb lett a lelátó. A 23. percben Renato Sulic combsérülést szenvedett, nem tudta folytatni a játékot. Javuló védekezéssel és beállósjátékkal felzárkózott a Kielce, így Palmarsson visszaállt. A szünet előtti hajrában a nagy rohanásban elfáradtak a lengyelek, emiatt a félidő záró öt percét elveszítették 4-1-re.

A második félidőt egy-egy kapufa vezette be, majd Nilsson találatával már 18-13-ra vezetett a magyar bajnok. Nagyot és Kust kiállították, Gaspar Marguc pedig ziccert rontott. Egy darabig maradt a négy-ötgólos különbség, majd azonos létszámnál tovább nőtt a veszprémi előny. Ez azért volt biztató, mert a Final Four történetében eddig még egyetlen csapat sem tudott fordítani hatgólos vagy annál nagyobb hátrányból.

A Kielce trénere a 39. percben, 23-16-nál időt kért. A Veszprém viszont nem fáradt, Xavi Sabaté jól cserélt, és ekkor nem volt üresjárat. A védelem változatlanul jól zárt, az indításgólokból pedig mindig megnyugtató maradt az előny. Szűk negyedórával a vége előtt 28-19 volt az állás. Egy emberelőnynél azonban újra lendületbe jött az addig vergődő a Kielce, amely az 51. percre 28-24-re zárkózott fel, majd időt kért a Veszprém, de nem sikerült megfékezni a lengyeleket, akik 28-28-ra jöttek fel.

A gödörből a csereként beállt Mirko Alilovic húzta ki a csapatot, aki két hétméterest is hárított az utolsó percekben.

Momir Ilic gólja után 29-28-ra vezetett a Veszprém, de az utolsó másodpercekben egyenlítettek a lengyelek, így hosszabbításban dőlt el a döntő.

A hosszabbítást a lengyelek kezdték, rögtön góllal, ami után először vezettek az egész döntőben, de Cristian Ugalde hamar egyenlíteni tudott, majd Alilovic védése után megint a szélső volt eredményes és újra a Veszprémnél volt az előny.

A lengyelek Jurecki révén egyenlítettek, de Nagy László hosszú gólcsendet megtörve szerezte vissza a vezetést, ám Jurecki újra visszahozta a Kielcét. Palmársson az első öt perc végén emberelőnyt harcolt ki, Ilics pedig ki is használta ezt az utolsó másodpercekben, így előnnyel fordulhatott a hosszabbítás második felére a Veszprém (32-33).

A második játékrészt hiába kezdtük emberelőnyben, Strlek gyors kontrából egyenlített, majd Ilics rontott el egy hetest. Ezt követően labdát szereztek a mieink és mivel a kapust is lecserélték a hátrány miatt, Nagy László az üres kapuba dobhatott gólt, 33-34!

A folytatásban egy hosszú támadást zárt le góllal Lijewski, majd egy belemenéssel adta el a labdát a Veszprém. Aginagalde szerzett gólt 80 másodperccel a vége előtt, amire két másodperccel a vége előtt Ugalde válaszolt egy szélsőgóllal, amit már emberelőnyből szerzett a spanyol.

Jöhettek a hetesek!

Ilics kezdett magyar részről, aki nem hibázott. Cupic kezdett a Kielcénél, de Alilovic megfogta honfitársa lövését.

Marguc volt a következő veszprémi, de lövését kirúgta a lengyel kapus. Strlek nem hibázott, egyenlített.

Sego volt tehetetlen Sliskovic lövése után, de Bielecki is hidegvérű maradt.

Terzic hibázott a negyedik körben, Reichmann kísérletével szemben Mikler volt tehetetlen.

Palmársson higgadtan belőtte Segónak, Aginagalde kezébe került a sorsunk, aki nem hibázott. Kikapott a Veszprém! A Talant Dujsebaev vezette lengyel Kielce tehát a 2015-16-os idény BL-győztese, Xavier Sabaté csapata jövőre újra megpróbálja a "lehetetlent".

Kielce (lengyel)–MVM Veszprém 35–35 (29–29) (13–17) – hetesekkel 39–38
gól: Reichmann 8, Bielecki 6/2, Lijewski 5, Zorman 4, Aguinagalde 4, Jurecki 3, Strlek 3, Jachlewski 2, illetve Ugalde 7, Nilsson 6, Ilic 6/1, Nagy 5, Plmarsson 5, Lékai 3, Sliskovic 1, Marguc 1, Iváncsik 1
hétméteresek: Strlek, Bielecki, Reichmann, Aguinagalde, illetve Ilic, Sliskovic, Palmarsson

A Veszprém fennállása során harmadszor (2002, 2015, 2016) vívott döntőt a legrangosabb kupában, amelyben továbbra is várnia kell a végső sikerre.