Angol foci

Fizetések csapdájában: Sir Jim Ratcliffe új korszakot hirdetett az MU-nál

Kép forrása: Plumb Images/Leicester City FC via Getty Images

A Manchester United jelenlegi négy legjobban fizetett játékosából egy sem áll rendelkezésre. Az új tulajdonos szerint át kell értékelni a bérezési rendszert, mert jelenleg katasztrófa.

Az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban szereplő Manchester United új társtulajdonosa, Sir Jim Ratcliffe őszintén beszélt a klub gazdálkodásáról, és példátlan nyíltsággal fedte fel a csapat fizetési struktúráját. A brit milliárdos a The Times és The Telegraph interjúiban világossá tette: a játékosok bérszintje és azok hasznosulása a keretben kulcskérdéssé vált a klub jövője szempontjából.

„Ha megnézzük a nyolc legjobban fizetett játékost, közülük négy jelenleg nem áll Ruben Amorim rendelkezésére.

Ez óriási probléma” – mondta Ratcliffe.

Név szerint említve Marcus Rashfordot, Jadon Sanchót, Luke Shaw-t és Mason Mountot. Hozzátette: ha a riválisok, mint a Manchester City vagy a Liverpool hasonló helyzetbe kerülnének, ők is komoly nehézségekkel néznének szembe.

A példák magukért beszélnek. Luke Shaw 2023 áprilisában írt alá egy új, heti 200 ezer fontos fizetést garantáló szerződést, amely 2027-ig szól. Akkoriban Shaw alapembere volt Ten Hag rendszerének, több mint 2500 percet játszott a Premier League-ben, és kulcsfiguraként szerepelt az Európa-liga meccseken és a Ligakupa-döntőn is. Azonban az elmúlt egy év során mindössze 962 percet töltött a pályán bajnoki meccsen, három különböző izomsérülése miatt.

Az utolsó klubmeccsét február 18-án játszotta a Luton ellen, ahol ismét megsérült. Bár a nyáron még pályára lépett az Eb-döntőben a spanyolok ellen, azóta csak szenvedett. A klub most különösen óvatos vele: meleg égövi rehabilitációra küldték Dohába, és jelenleg Carringtonban végzi az egyéni edzésprogramját. Visszatérése közel van, de a klubnál világosan érzékelhető az aggodalom a hosszú távú terhelhetősége miatt.

„Glazerék eltűntek a háttérben, most én kapom az összes sz*rt”

A dolgok ilyen formában nem mehetnek tovább

Marcus Rashford esete szintén tanulságos. A támadó tavaly írt alá egy rendkívül jövedelmező, akár heti 400 ezer fontot is elérő szerződést – jelenleg ez a BL-szereplés hiányában is eléri a 325 ezret. A játékos jelenleg az Aston Villánál szerepel kölcsönben, miközben a United még mindig mintegy 100 ezer fontot fizet neki hetente. Rashford formája látványosan visszaesett, és Amorim alatt már nem számított alapembernek.

Jadon Sancho 250 ezer fontos heti bérrel szerződött Dortmundból 2021-ben, ám teljesítménye elmaradt a várakozásoktól. Most újra a német klubban játszik, de a United így is állja fizetésének jelentős részét. Az ügyletre vonatkozóan Chelsea-vel is történt megállapodás, de egyelőre nincs végleges áttörés.

Sir Jim Ratcliffe szerint ez a működésmód hosszú távon fenntarthatatlan. A cél a fizetések racionalizálása és a teljesítményalapú bérstruktúra kialakítása. A klub példaként Bruno Fernandes esetét említi: a portugál középpályás kezdetben 100 ezer font körüli összeget keresett, amit 2022-ben emeltek meg 250 ezerre – az ő formája azonban folyamatosan indokolta a fizetésemelést.

A jövőben a Manchester United szeretne hasonló logika mentén szerződéseket kötni. A klubnál tisztában vannak azzal, hogy az olyan fiatal sztárok, mint Kobbie Mainoo vagy Alejandro Garnacho hamarosan új szerződést érdemelnek – hiszen jelenlegi bérük (25-50 ezer font között) már nem tükrözi valós értéküket a keretben.

Sir Jim világossá tette: INEOS-modell alapján működő klubot képzel el, ahol „kevés, de valóban kiemelkedő ember keres sokat”. A fizetési spirált meg kell állítani – de közben nem szabad elveszíteni a sportteljesítményben rejlő potenciált sem. A Manchester United most nem csak trófeákért, hanem gazdasági stabilitásáért is harcol.

„Bruno nem vezér!” – Sheringham beleszállt az MU kapitányába