Tenisz

Alcaraz két Grand Slam-címmel is csak harmadik: igazságtalan rangsorolás vagy ritka eset?

Kép forrása: Corinne Dubreuil/ATP Tour

Carlos Alcaraz az ATP Tour idei szezonját a világranglista harmadik helyén zárja, ami meglepő eredmény a Grand Slam-sikereit figyelembe véve.

Meglepő módon Alcaraz, aki két Grand Slam-et nyert idén, nincsen közvetlenül Sinner mögött.

A Grand Slam-tornák a legtöbb pénzdíjat és ranglistapontot kínálják a játékosok számára. Egy ilyen győzelem gyakorlatilag garantálja, hogy egy Top 100-on kívüli játékos is betörjön a Top 20-ba, ahogyan Emma Raducanu tette a 2021-es US Openen.

A magasabban rangsorolt játékosok számára ez akár a Top 10-be is repítheti őket. Azok számára pedig, akik az első helyért küzdenek, minden Grand Slam-győzelem növeli az esélyt a világelsőség megszerzésére.

Míg egy Grand Slam-győzelem 2000 pontot ér, egy ATP Masters 1000-torna megnyerése például „csak” 1000 pontot ér. Idén Jannik Sinner két Grand Slam-et is nyert, és 11 830 ponttal zárt a világranglista élén.

Alcaraz megnyerte a Roland Garrost, és megvédte a címét Wimbledonban, ami önmagában 4000 pontot hozott neki.

Ennek ellenére a jelenlegi világranglista második helyezett Alexander Zverev 7915 pontot gyűjtött, szemben Alcaraz 7010 pontjával.

Így a fiatal spanyol az első játékos a történelemben, aki két Grand Slam-győzelem ellenére sem végzett az év végén az első két hely valamelyikén.

Ez valószínűleg nem az a statisztika, amit Alcaraz el szeretett volna érni idén, de valósággá vált. Ez nagyrészt Zverev következetes teljesítményének köszönhető minden szinten.

A német játékos a Grand Slam-ek során döntőbe jutott a Roland Garroson, elődöntőbe az Australian Openen, és negyeddöntőbe a US Openen. Emellett megnyerte a római és párizsi ATP Masters 1000-tornákat, valamint az ATP 500-as United Cup-ot is.

Ezzel szemben Alcaraz az Indian Wells-i ATP Masters 1000-tornán, illetve a pekingi ATP 500-as versenyen diadalmaskodott, de más tornákon nem volt következetes.

A ranglistapontok rendszere miatt négy elődöntő elérése több pontot érhet, mint két cím megnyerése és két korai kiesés. Alcaraznak idén több váratlan veresége is volt, például az első fordulóban a Cincinnati Openen vagy a másodikban a US Openen.

Roger Federer korábbi edzője, Paul Annacone, a Tennis Channel Inside-In podcastjában „rendszerhibának” nevezte ezt az eredményt:

Szerintem Sasha Zverev fantasztikus évet zárt. A pontok nem hazudnak. Hihetetlen mennyiségű teniszt játszott, de ha valaki két Grand Slam-et nyer, és mégsem második a világon, az szerintem rendszerhiba.”

Bár szokatlan és talán méltánytalan, hogy Alcaraz két Grand Slam-győzelem ellenére a harmadik helyen zárja az évet, az is lehet, hogy ez az év rendkívüli körülményei miatt fordulhatott elő, nem pedig a rendszer hibája miatt.

Jövőre Alcaraz valószínűleg el akarja kerülni hasonló helyzetet, és inkább a világelsőségre fog koncentrálni, mintsem a második hely megszerzésére.