Egyéb sportok

Vívó-vb: Hat magyar újonc is bemutatkozik

""

A szicíliai városban a nemzetközi szövetség (FIE) minapi tájékoztatása szerint a megszerzett pontokat egyéniben két és félszeres, csapatban pedig kétszeres szorzóval számítják be az összesítésbe, és bár az egyéves kvalifikációs sorozat csak 2012 márciusának végén zárul, a kijelölt versenyek közül a legtöbb pontot a vb-n lehet begyűjteni. E mellé szánta további ösztönzőnek Aliser Uszmanov FIE-elnök azt az 570 ezer dollárt (427 500 euró), melyet a dobogósok között osztanak szét. Az egyéni győztesek 15 ezer, a második helyezettek 7500, a harmadikok 3750 eurónak megfelelő összeget kapnak, csapatban 22 500, 11 250, illetve 7500 jut a dobogósoknak.

A magyar csapat hat újonccal vesz részt az év fő versenyén, Márton Anna, Várhelyi Kata, Damu Dóra (kard), Szabados Kristóf (tőr), valamint Békefi Edina és – a sérült Rédli András helyére bekerült, friss Universiade-győztes – Szényi Péter (párbajtőr) Szicíliában debütál felnőtt világbajnokságon. Kiemelkedő eredmény persze nem tőlük várható, hanem a válogatott tapasztalt tagjaitól, elsősorban férfi és női párbajtőrben, valamint férfi kardban és női tőrben. Továbbra is Boczkó Gábor, Imre Géza és Szász Emese (párbajtőr), valamint Szilágyi Áron, Nemcsik Zsolt és Decsi Tamás (kard), illetve Mohamed Aida, Knapek Edina és Varga Gabriella (tőr) tartozik a bővebb nemzetközi élvonalba. A hazai szövetség szakmai vezetésének az elvárása három-négy érem megszerzése, közte egy aranyé, mellyel a válogatott 2007 óta adós világbajnokságokon. Ezúttal azonban értékes lehet egy-egy negyedik vagy ötödik hely is, amennyiben azzal javul az olimpiai részvételért küzdő egyéni versenyző, illetőleg csapat ranglistás pozíciója.

""

Nagy Tímea

A vb-k 1937-től íródó történetében férfi párbajtőrben Kulcsár Krisztián (2007), női párbajtőrben Nagy Tímea (2006), férfi kardban Nébald György (1990), női tőrben Bóbis Ildikó (1974), férfi tőrben pedig Fülöp Mihály (1957) a legutóbbi magyar egyéni győztes. Női kardban még nem avattak magyar világbajnokot. Csapatban a férfi kardozóké a legutóbbi aranyérem 2007-ből. A női párbajtőrözők 2002-ben, a férfi párbajtőrözők 2001-ben, a női tőrözők 1987-ben, a férfi tőrözők 1957-ben győztek legutóbb. Női kardban még nem született magyar diadal.

A vb-re – melynek küzdelmeit Európa egyik legdélebbi fedett jégcsarnokában, a Palaghiaccióban bonyolítják le – 113 ország 937 vívója nevezett.

A 2006-os, torinói, illetve a tavalyi, párizsi világbajnoksághoz hasonlóan az épek mellett ezúttal is versenyeznek majd kerekesszékesek is. A magyar színeket kilenc vívó – Horváth Gábor, Juhász Tamás, Mató Gyula, Osváth Richárd, Juhász Veronika és Krajnyák Zsuzsanna (A kategória), illetve Szekeres Pál, Dani Gyöngyi és Pálfi Judit (B kategória) – képviseli. A versenyek hétfőtől szombatig tartanak.

Krajnyák Zsuzsa és Dani Gyöngyi, illetve a női párbajtőrcsapat a sheffieldi Európa-bajnokságon megszerezte a londoni paralimpiai kvótát, de világranglistás helyezése alapján Juhász Veronikának és Pálfi Juditnak is nagyon jók az esélyei egyéniben a londoni részvételre. A férfiaknál a válogatottban idén bemutatkozott Osváth Richárd és a legrutinosabb csapattag, Szekeres Pál már biztos paralimpiai résztvevő. A férfi tőrcsapatnak a vb-n az olasz és a lengyel válogatott közül valamelyiket meg kell előznie ahhoz, hogy ott lehessen a paralimpián.