Tour de France 2016

Visszavágtak a világbajnokságért

""

Pedig az útvonaltervezők mintha csak Sagannak akartak volna kedvezni: a vasárnapi halál után most csak egy dombosra kategorizált szakaszt dobtak a mezőny elé. Igaz, ebben benne volt a Tour leghosszabb (22,6 km) és tengerszint fölötti magasságban (2408 méter) legdurvább hegye, az Envalira, amely az Andorrából Franciaországba vezető út legmagasabb hágója.

Sagan pedig a sprinterek közül messze a legjobban bírja a hegyeket, úgyhogy bevetette szokásos taktikáját: már a szakasz legelején folyamatosan támadott, és míg a többi sprinter még a főmezőnytól is lemaradt, ő alig bírt magával, és jópárszor megpróbált elmenni még a többi szökevénytől is.

Akik egyébként ha már az összetettben nem is voltak veszélyesek, azért nem voltak akárkik. Többek között a pöttyös trikóra hajtó Pinot és Majka, a Cápa, Vincenzo Nibali, valamint a korábbi világbajnok Rui Costa is előre került.

Sagan se rapproche du vert / Sagan getting closer from the #Greenjersey #TDF2016https://t.co/3HmCyRmnKp

— Le Tour de France (@LeTour) 2016. július 12.

Sagannak persze a szakasz kétharmadánál lévő részhajrá volt az elsődleges célja, amit annak rendje és módja szerint meg is nyert (és ezzel virtuálisan visszavette Mark Cavendishtől a zöld trikót). De ha már ez sikerült, a jó sportolók mindig kitűznek maguk elé újabb célt, amit elérhetnek, és a szakasz megnyerése nem is tűnt olyan lehetetlennek.

Az eredetileg 20 fő körüli szökevénycsoport ugyanis alig 20 km-el a vége előtt felbomlott, és mindössze kilencen maradtak elöl. Ezek közül egyénileg talán a norvég Edvald Bosson Hagen volt a legveszélyesebb Saganra, de hát a kerékpár csapatsport, és a három Oricás, Matthews, Impey és Durbridge úgy dolgozott össze, mint az álom.

Folyamatosan hagyták, hogy Sagan menje a tempót a csoportnak, a háta mögött a szélárnyékban meg lopták az energiát; ha meg nem, akkor felváltva támadták be, csak hogy fogyasszák a sprintből a végsebességét.

Céljukat el is érték: a célegyenesben Impeyt be tudta fogni Sagan, de Matthews már kifogott rajta. Az ausztrál így megbosszulta a tavalyi világbajnokságot (ahol több mint hat óra tekerés után mindössze három másodperccel kapott ki Sagantól), és a Giro és a Vuelta után a Touron, azaz mind a három háromhetes körversenyen szakaszt nyert.

Holnap a Carcassonne és Montpellier közötti 162,5 km vár a mezőnyre, amelyben mindössze az elején lesz két negyedik kategóriás hegy, azaz megint mezőnyhajrára lehet számítani.

Tour de France, 10. szakasz (Escaldes-Engordany – Revel, 197 km)
1. Michael Matthews (austrál, Orica) 4:22:38
2. Peter Sagan (szlovák, Tinkoff) azonos idővel
3. Edvald Boasson Hagen (norvég, Dimensio Data) ai.
4. Greg Van Avermaet (belga, BMC) ai.
5. Sam Dumoulin (francia, AG2R) ai.

 

Az összetett állása
1. Chris Froome (brit, Sky) 49:08:20
2. Adam Yates (brit, Orica) + 16 mp.
3. Dan Martin (ír, Etixx-Quick Step) + 19 mp.
4. Nairo Quintana (kolumbiai, Movistar) + 23 mp.
5. Joaquim Rodríguez (spanyol, Katyusa) + 37 mp.