Visszalépés a Bajnokok Ligájától? – a csőd szélén a Vasas vízilabda csapata
Az egyik névadószponzor váratlan távozása kritikus helyzetet idézett elő bajnoki címvédő és Final Four negyedik vízilabda csapatunk életében, tekintettel arra, hogy a csapattagok már aláírt szerződésekkel rendelkeznek, közeleg a magyar bajnokság rajtja, néhány napon belül pedig sorsolnak a Bajnokok Ligájában is.
Markovits Lászlót, a Vasas SC elnökét először a kialakult helyzetről, és a lehetséges forgatókönyvekről kérdeztük.
– Tegnap az index.hu-n jelent meg egy írás, ahol a Vasas legendája, dr. Faragó Tamás is kifejtette véleményét a felnőtt vízilabdacsapatunk nehézségeiről. Tonó mint mindig, most is egyéniségének megfelelően fogalmazott, amikor azt mondta: „a vágyak helyett a realitások diktálják a feltételeket és a jelenlegi helyzet minden érintettől, józan belátást és ésszerű döntések meghozatalát követeli meg”. Egyetértek Vele, ráadásul szorít minket az idő, holnap vezetőtársaimmal együtt találkozunk a szakmai stáb tagjaival és a játékosokkal, ezután pedig a pénzügyi lehetőségeinknek megfelelő, reális döntést kell hoznunk.
Pénteken sorsolják a Bajnokok Ligájának csoportkörét, ahol a Vasas tavaly a legjobb négyig jutott.
– Ahogy eddig is, ezután is annyit fogunk vállalni amennyit későbbiekben teljesíteni tudunk, természetesen némileg rizikózva annak érdekében, hogy a legtöbbet hozzuk ki abból a pénzügyi keretből, amivel számolhatunk. Azt őszintén bevallom, hogy korábban sokkal bátrabban vállaltam fel a szezon kezdetén bizonyos mértékű költségvetési hiányt, bízva abban, hogy az év során majd pótolni tudjuk, és ez az elmúlt tíz évben sikerült is. Most azonban az elmúlt év tapasztalatai sokkal elővigyázatosabbá tettek, az UNIQA kilépése következtében pedig a jelenlegi hiány lényegesen jelentősebb annál, mint amit a múltban sokszor felvállaltunk. Ezért úgy gondoljuk, hogy ha péntekig nem találunk olyan megoldást a helyzetre, amely biztosítja az indulásunkat, akkor költségvetésünk racionalizálása egyik részeként inkább visszalépünk a BL-től, és lehetőséget adunk egy másik magyar együttesnek a szereplésre. Ezt így tartjuk becsületesnek, sem minthogy majd a sorsolás után lépnénk vissza, és hoznánk mindenkit kellemetlen helyzetbe.
Ez mellbe vágó döntés lenne, de nem példanélküli.
– Nekünk sem könnyű ezt a döntést meghozni, de ne felejtsük el, hogy az idén a Pro Recco és a Rijeka sem nevezett a sorozatra. Ez azért történhet meg az általános gazdasági válságon túl, mert ha őszinték vagyunk, a sportág számos anomáliája is nehezíti a helyzetet. Rettenetesen aggasztónak tartom például, hogy a vízilabdában nemzetközi klubszinten nincs szabályozva a televíziós közvetítések folyamata, így nem kötelező közvetítési jelet adni, ezáltal nem tudnak jelentős tévés pénzhez jutni a klubok, márpedig komoly tévés bevételek, valamint a hozzátartozó „igazi” szponzoráció nélkül nincs sansza a sportágnak fennmaradni. A nemzetközi és nemzeti szövetségeknek, az egyesületeket bevonva megoldást kell találnia a sportág újjáépítésére. Ha ez nem következik be, akkor meg merem kockáztatni, a profi vízilabda el fog sorvadni.
Van kiút a jelenlegi helyzetünkből?
– Több szálon keressük a megoldást, magam is kíváncsian várom, hogy a remélt összefogás milyen eredményhez vezet.