Egyéb sportok

Világ- és Európa-csúcs: Újabb három arany a rövid pályás úszó Eb-n

Hosszú Katinka előbb a 200 méter hát döntőjében versenyzett – gyakorlatilag végig csak magával, leginkább pedig az órával, merthogy riválisai tisztes távolból követték a magyar klasszist. Hosszú saját – 1:59.23 perces – világcsúcsát ostromolta, ám kevéssel, egészen pontosan 61 századmásodperccel elmaradt tőle. Végül 1:59.84 perc alatt csapott célba, amivel harmadik netánjai Eb-aranyát érdemelte ki, saját rövidpályás Európa-bajnoki éremtermését pedig 12 darabosra növelte, benne hetedik aranyával.

Aztán a nyolcadik – a netánjai negyedik – is meglett, amely egyben a magyar úszósport kereken ötvenedik aranyérmét is jelentette 25 méteres medencében. Hosszú 100 méter vegyesen a tőle megszokott tetemes előnyt felhalmozva csapott győztesként a célba, s ezúttal már a világcsúcs-javítás sem maradt el: 56.67 másodperc alatt úszta le a távot, amellyel az általa tavaly december 5-e óta, vagyis csaknem napra pontosan egy éve tartott 56.70-es rekordot szállította még lejjebb.

"Nem nagyon emlékszem az úszásomra, de ez jót jelent, mert ilyenkor bekerülök a zónába, s csak arra koncentrálok, amire kell" – mondta az M4 Sportnak Hosszú, aki 56.67 másodperces idővel diadalmaskodott, így három századmásodpercet faragott saját maga korábbi rekordjából. "Akkor tudom kihozni magamból a legtöbbet, amikor nem arra figyelek, ami következik, vagy ami elmúlt, hanem arra, ami a jelenben történik. Háton elszúrtam egy-két fordulót, s úgy tűnt, a közönség kicsit csalódott is emiatt, így aztán külön örülök, hogy 100 vegyesen sikerült megörvendeztetnem őket egy rekorddal"

""

A kontinensverseny magyar diadalsorozatához a már négyszeres győztes Hosszú Katinkán kívül Cseh László saját maga második netánjai első helyével járult hozzá. A csütörtökön – 30. születésnapján – 100 méter pillangón Európa-bajnoki címet kiérdemelt úszó 200 méter vegyesen is remekelt: a péntek esti döntőben többször a világcsúcson belül volt, végül az Európa-rekordot sikerült neki megdöntenie 1:51.36 perccel. A régit ugyanő tartotta 1:52.74-gyel 2012. november 22. óta. Ami rövidpályás úszópályafutását illeti, Cseh saját éremgyűjteményét 24 darabosra növelte, kollekciója immár 18 aranyból, három ezüstből és három bronzból áll.

"A többieket nagyjából végig láttam, csak az volt a kérdés, hogy utol tudnak-e érni, de aztán éreztem, csak a saját időeredményemre kell figyelnem. Ebből az is látszik, hogy bennem van az erő, az energia, csak tudnom kell kihozni magamból" – jelentette ki Cseh László, aki csütörtökön ünnepelte 30. születésnapját.

""

A pénteki döntők sorában a 200 méteres női pillangóúszásban ketten is érintettek voltak a magyarok közül. Jakabos Zsuzsanna – aki jó ideig vezetett is – végül ötödik lett (2:05.16 p), Szilágyi Liliána pedig hatodikként végzett (2:05.64).

A legjobb nyolc közé jutott 100 méter mellen a 200 méteren Netánjában ezüstérmes londoni olimpiai bajnok Gyurta Dániel, aki a hetedik idővel (57.94 mp) lett döntős. Jóllehet eredendően nem jutott tovább a 16-os elődöntős mezőnybe, visszalépés nyomán mégis folytathatta szereplését 50 méter gyorson Takács Krisztián. Kis híján élt is a váratlanul nyílt lehetőséggel, mert országos csúcsától csak 26 századnyira maradt el, a 21.51 másodperces idejével azonban be kellett érnie a 10. hellyel, vagyis a döntő résztvevői közül már kiszorult.

Három versenynap után a magyar csapat nyolc arannyal és két ezüsttel magabiztosan vezeti az Eb éremtáblázatát.