Forma 1 / Motorsport

Videó: Máris jön az évad legextrémebb F1-es erőpróbája

""

A Maláj Nagydíj az a futam, amelyen biztosan nem ér célba minden pilóta, a teljes évadban ugyanis ez a pálya, pontosabban inkább a klímája veszi ugyanis igénybe a leginkább a versenyzők tűrőképességét, szervezetének ellenállóerejét. Az átlaghoz képest több kiesés azért is történhet a sepangi futamon, mert a nagy hőségben vagy a rendkívül párás levegőben elég, ha csak egy másodpercre kihagy a pilóta koncentrációja, már egy apró hiba miatt is kicsúszhat.

Éppen ennek az elkerülésére már hetek óta külön edzésprogramokkal erre az extrém megterhelésre készülnek a versenyzők. Tavaly egyébként heten estek ki a maláj küzdelmen, igaz ez nem sokkal, éppen csak eggyel több, mint a múlt heti ausztrál szezonnyitó kiesőinek száma, pedig Sepangban kétszer akkora a levegő páratartalma, mint a Melbourneben. Ehhez és a hőséghez kell elsősorban hozzászokniuk a pilótáknak, ám ezenfelül rendkívül fontos számukra a hidratálás is. Az egész évadban nincs még egy olyan futam, amelyen annyi folyadékot veszítenek a versenyzők, mint a hétvégi viadalon. Éppen ezért az egyik legfontosabb, hogy sok vizet igyanak, a hőség ellen pedig jeges lábáztatást és vizes nyakborogatást alkalmaznak a pilóták a rajt előtt.

""

A versenyzők 56 körön és 310 kilométeren keresztül lesznek kitéve az extrém körülményeknek, pontosabban azok, akik végigbírják a teljes futamot. Ezek ráadásul nem csak a pilótákat, hanem a technikát, a versenygépeket is jócskán próbára teszik. Így még azon sem lepődhetünk meg, ha egy-két autó elfüstöl majd a maláj versenyen.

Ha mindezek nem lennének elegek, akkor még hozzájön az is, hogy ez az aszfaltcsík kétszer olyan durván koptatja a gumikat, mint például az ausztrál. Sőt az esőre is legalább kétszer akkor az esély Sepangban, mint Melbourne-ben.

Sepang International Circuit elnevezésű pályát a sanghaji, bahreini és az isztambuli mellett ugyancsak a német Hermann Tilke tervezte. 1998-ban kezdték el építeni a létesítményt, majd 1999-ben rajtol el rajta az első Forma-1-es nagydíjat. Az aszfaltcsík 5,543 kilométer hosszú, az óramutató járásával megegyezően versenyeznek rajta a pilóták. Érdekessége, hogy a hátsó egyenes majdnem olyan hosszú, mint a 925 méteres célegyenes. A nagy tempójuk egyenesek mellett összesen 15 kanyarjából, öt bal- és tíz jobbkanyarból áll a pálya. A pályarekord 1 perc 32 másodperc és 582 ezredmásodperces idővel Fernando Alonso nevéhez kötődik, a spanyol  2005-ben futotta meg azt az időt.

Az Ausztrál Nagydíjjal szemben Malajziában csupán egy DRS zóna lesz kijelölve a pályán, melyen a szervezők egy-két módosítást is elvégeztek. A vonalvezetés ugyan nem változott, de egyebek mellett megújult az első kanyar külső íve. A pályán több előzési pont is akad, amit fokoz, hogy egy-egy kanyarban ráadásul több ideális ív is van, így gyakori, mint a videóban is, hogy egyszerre ketten próbálnak megelőzni egy versenyzőt. A sok ismert tényező ellenére azonban megjósolhatatlan a maláj verseny kimenetele.

 Visszatekintő a tavalyi Maláj Nagydíjra

A tavalyi Maláj Nagydíjat, ahogy 2011-ben még tíz másikat is, Sebastian Vettel nyerte meg. A német pilóta ráadásul rajt-cél győzelmet aratott, miután a pole-pozíciót is megszerezte Sepangban, pedig a szabadedzéseken egyáltalán nem jeleskedett az akkor még csak egy vb-címmel büszkélkedhető versenyző. A Red Bull fiatal pilótája ugyanis az első maláj tréningen csak a tizenhetedik lett, igaz a másodikon már negyedik időt futott, a harmadikon viszont ötödiket. Ettől függetlenül a futamon Vettel dominált olyannyira, hogy kerékcsere miatt mindössze csak két kört nem állt az élen, azonkívül az 56 körös Maláj Nagydíjat 54 körön keresztül vezette. Itt szerezte meg a tizenkettedik győzelmét Vettel, míg csapata a Red Bull ezzel már tizenhét elsőségének örülhetett.

""

A második Jenson Button lett, míg a harmadik helyen a tavalyi ausztrál futamhoz hasonlóan ismét egy Renault végzett, ezúttal azonban nem Vitalij Petrovval, hanem Nick Heidfelddel. A Renault ezzel a harmadik hellyel szerezte meg konstruktőri fennállása századik dobogós helyét. A negyedik pozícióban Mark Webber zárt, az ötödikben Felipe Massa, míg a hatodikban Fernando Alonso, aki Lewis Hamiltonnal előzgették egymás, össze is ütköztek, majd a végül mindketten húsz másodperces büntetést kaptak. A spanyol ezzel is maradt a hatodik helyen, a brit viszont visszacsúszott a nyolcadikra, mivel Kamui Kobayashi lett ezzel a hetedik. A kilencedik helyen Michael Schumacher végzett az utolsó ponszerző Paul di Resta előtt.

Mögöttük Adrian Sutil, Nico Rosberg, Sebastien Buemi, Jaime Alguersuari, Heikki Kovalainen és Timo Glock ért célba. A kiesők között volt Petrov, Liuzzi, d’Ambrosio, Trulli, Perez, Barrichello, Karthikeyan és Maldonado. Közülük a leglátványosabban Petrov adta fel a versenyt, az orosz versenygépét ugyanis, miután kicsúszott a fűre, egy bukkanó megdobta, olyannyira, hogy földet éréskor kitört a Renault kormánya. 

A futamot Alonso és Hamilton kakaskodása is izgalmassá tette.