Forma-1 / Motorsport

Vettel reménybeli követői szaggatják az aszfaltot Abu-Dzabi-ban

RED BULL RACING
Daniel Ricciardo, a csapat ausztrál tesztpilótája visszatér a volán mögé. A 21 éves pilóta az elmúlt esztendőben a fiatalok számára megrendezett teszten már akcióba lendülhetett Jerezben.
Most Spanyolország után Abu Dzabi-ban, az évadzáró F1-es nagydíj helyszínén is autóba ülhet. Daniel idén a Renault 3.5 sorozatban versenyzett, amelyben végül a második helyen zárt. Tavaly, mint a brit Formula-3-as kategória bajnoka gurulhatott pályára a „vörös bikák” színeiben.
Ricciardo 2009-ben a leggyorsabb idővel zárta a tesztet.
A Red Bull egyelőre nem jelentette be, hogy mi lesz vele jövőre. Esélyes egy F1-es ülésre is, ám a legvalószínűbb az, hogy a GP2-es sorozatban folytatja pályafutását.

MCLAREN MERCEDES
A wokingi istálló Gary Paffett tesztpilótának, és Oliver Turveynek ad lehetőséget. Paffett 2005 óta rendszeresen a McLaren volánja mögé ülhet. Jelenleg a Német Túraautó Bajnokságban (DTM) versenyez. 2005-ben a sorozat bajnokba volt.
Turvey számára sem ismeretlen a McLaren F1-es autója, noha közel sem annyi kört tehetett meg a géppel, mint Paffett.Oliver 2006-ban megnyerte a McLaren AUTOSPORT BRDC Díjat. Az első évében a GP2-ben a hatodik helyen zárt.
A páros pénteken és szombaton a Pirelli első kollektív tesztjén is autóba ülhet. A csapat úgy döntött, hogy Lewis Hamilton és Jenson Button idő előtt szabadságra mehet.

FERRARI
A Ferrari a Red Bull istállóhoz hasonlóan nem változtatott a tavalyi felállásán. Ezen a héten ismét Jules Bianchi vezetheti a csapat aktuális versenyautóját, jelent esetben az F10-est.
A francia az első GP2-es szezonjában a legjobb újonc lett az ART GP csapattal. A harmadik helyen végzett a sorozatban, annak ellenére, hogy egy versenyt sem nyert meg.
Az Olasz Formula-3 bajnokság Top-3-as pilótái december második, Vallelungában kap lehetőséget az F10-es tesztelésére. Akkor a brazil Cesar Ramos, a monacói Stephane Richelmi, és az olasz Andrea Caldarelli vezetheti a F2008-as autót.

MERCEDES
A német istállónál Sam Bird, Bianchi csapattársa (ART – GP2) fog körözgetni. Bird mindössze négy ponttal gyűjtött kevesebbet, mint a Ferrari tesztpilótája. Bird 2007 és 2008 között a Williams csapatnál szerezhetett F1-es tapasztalatokat.

RENAULT
A francia-luxemburgi istálló színeiben egy napot az orosz Mihail Aljosin tesztel, aki idén a Formula 3.5 sorozatot nyerte meg. Aljosin mindössze két ponttal gyűjtött többet, mint Ricciardo.
Aljosin után Jerome D’Ambrosio ülhet a W01-es volánja mögé. A belga versenyző idén négy F1-es hétvége pénteki napján kapott lehetőséget. Jerome a brazil Lucas di Grassi helyén taposhatott az első edzéseken.

FORCE INDIA
Az indiai kezekben lévő istállónál nagy lesz a forgalom. Paul di Resta, a gárda tesztpilótája lesz az, akihez a holland Yelmer Buurman, és a portugál Antonio Felix da Costa mérheti magát.
A 23 éves Buurman két évvel ezelőtt fél szezont versenyzett a GP2-ben. A Superleague Formula sorozatban is kipróbálta magát, ahol azóta hat győzelmet is szerzett.
A 19 éves Da Costa, mint a legjobb újonc végzett idén az F3 Euroseries-ben. A szezont a hetedik helyen fejezte be. A portugál Tiago Monteiro után ő lesz az első a hazájában, aki F1-es autót vezethet.
Di Resta a Pirelli tesztjén is részt vesz a csapat két pilótája, Adrian Sutil és Vitantonio Liuzzi mellett.

WILLIAMS
Az FW32 volánja mögött a Formula-2 és a GP2-es sorozat bajnoka is lehetőséget kap. Dean Stoneman kedden lendülhet akcióba.
Szerdán a venezuelai Pastor Maldonado bizonyíthat, aki minden valószínűség szerint Nicolas Hülkenberg helyét veszi át jövőre a legnagyobb kategóriában, és debütál, mint a GP2 bajnoka.

SAUBER
A svájci istállónál a fiatal mexikói Sergio Perez lesz munkában, aki 2011-ben a japán Kamui Kobayashi csapattársa lesz. Gutierrez, aki idén megnyerte a GP3-as sorozatot az ART GP-vel, kedden és szerdán ül autóba.
Perez szombaton egy fél napot fog kapni a Pirelli hivatalos tesztjén.

TORO ROSSO
Az idei Brit Formula-3 bajnok, Jean-Eric Vergne két napot tesztelhet a csapattal. A 20 éves francia Riccardo nyomdokaiba lépett, és uralta a Brit F3 sorozatot. A hírek szerint jövőre a Red Bull-Racing tesztpilótája lesz.

LOTUS
A venezuelai Rodolfo Gonzalez ma és holnap fél napot vezethet. A tehetséges pilóta 2006-ban a Brit F3 National kategóriáját nyerte meg. Idén a GP2-ben versenyzett.
A bolgár Vladimir Arabadzhiev szerda délután próbálhatja ki az autót. Igén a GP2-ben indult, de nem sikerült pontot szereznie.

HRT
Pastor Maldonado mielőtt beülne a Williams autójába, kedden kap egy tesztnapot a HRT csapatától, amiért 200 ezer eurót fizetett. Pastor ezt követően visszatér a spanyolokhoz és a Pirelli tesztjén fog részt venni. Ő az egyetlen pilóta, aki mind a négy napon lehetőséget kap.
Szerdán két GP2-es pilóta osztozik az ülésen. Josef Král és Davide Valsecchi gurulhat pályára.
Král idén Mark Webber (Red Bull) ausztrál F1-es pilótához hasonlóan borzalmas balesetet szenvedett Valenciában. A tehetség csigolyatörést szenvedett, és csak az elmúlt hétvégén tért vissza Abu Dzabi-ban.

VIRGIN
A „szüzek” három pilótának adnak lehetőséget. Rio Haryanto mindössze 17 éves, aki a GP3-ban a legjobb pilóta tudott lenni a Virgin fiókcsapatánál. Haryanto tavaly a Formula BMW Pacific Bajnokságát nyerte meg.
Haryanto és Jerome D’Ambrosio mellett Luiz Razia vezetheti az autót, aki legutóbb egy Super Aguri volánja mögött lendült akcióba Estorilban. A 21 éves brazil a második GP2-es szezonját a 11. helyen fejezte be, mint Pastor Maldonado csapattársa a Rapax istállónál.