A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) hivatalos vizsgálatot indított azokkal a "következetlenségekkel" összefüggésben, amelyeket a moszkvai laboratórium év elején átadott elektronikus adatainak vizsgálata során fedezett fel.
A WADA három hetet adott Moszkvának arra, hogy a felvetett kérdésekre választ adjon. Amennyiben a megfelelőségi eljárás során kiderül, hogy manipuláció történt az adatokkal, újabb szankciók bevezetésére kerülhet sor Oroszországgal szemben.
Így egy évvel azután, hogy a felfüggesztést megszüntették, ismét fennáll a veszélye annak, hogy az orosz doppingellenes ügynökség, a RUSADA működését nem megfelelő kategóriába sorolja a WADA. Amennyiben ez megtörténik, napirendre kerülhet, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság esetleg kitiltja a tokiói olimpiáról Oroszországot.
A WADA januárban jutott hozzá a moszkvai laboratórium adatbázisához. Az ügynökség már akkor jelezte, hogy akár hónapokig is eltarthat, amíg megvizsgálja, az információk hitelesek-e, illetve, hogy történt-e manipuláció.
A doppingellenes nemzetközi szervezet december végén egy héten át eredménytelenül próbálkozott az orosz sportolók 2011 és 2015 közötti doppingteszt-eredményeinek megszerzésével Moszkvában. A küldöttségnek akkor nem engedték meg, hogy az adatbázis kimásolásához a magával hozott eszközt használja, arra hivatkozva, hogy az nem rendelkezett orosz tanúsítvánnyal.
A RUSADA 2018. szeptember 20-án kapta vissza tesztelési engedélyét, egy WADA-küldöttség pedig már novemberben előkészítő látogatáson járt Moszkvában.
Eddig és ne tovább. Meddig mehet el Oroszország?
Fotó: Facebook.com/ RUSADA
A RUSADA-t és a moszkvai labor működését 2015 végén függesztették fel, miután a WADA az év novemberében nyilvánosságra hozta illetékes bizottságának vizsgálati jelentését, amely megállapította, hogy Oroszországban átfogó doppingolás zajlott. Egy évvel később a WADA által megbízott kanadai jogászprofesszor, Richard McLaren vezette független vizsgálóbizottság arra a következtetésre jutott, hogy Oroszországban a doppingot állami támogatással, rendszerszintűen alkalmazták. A jelentés szerint az orosz doppingellenőrző szervek 2011 és 2015 között harminc sportágban mintegy ezer sportoló vizsgálati mintáját manipulálták, illetve pozitív teszteredményeket titkoltak el.
Az orosz sportolók a 2016-os riói olimpián még elkerülték a teljes kizárást, a phjongcshangi téli játékokról ugyanakkor már kitiltották Oroszországot, és sportolóinak külön engedélyt kellett kérniük a szerepléshez. Aki ezt megkapta, csak semlegesként vehetett részt a versenyeken.
Borítókép: Daniel Karmann/picture alliance via Getty Images