Egyéb sportok

Tüskecsarnok: zavarhatta volna az egyetemistákat a sportolásban

Októberben döntött a kormány arról, hogy a Tüskecsarnok beruházásban érintett terület – amely eddig három intézmény (ELTE, BME, NSK) vagyonkezelésében állt – teljes egészében a Nemzeti Sportközpontok vagyonkezelésébe kerül. A kormányhatározat indoklása szerint ezzel az építkezés előkészítése és a kivitelezés is felgyorsulhat, vagyis az egyetemisták hamarabb birtokba vehetik a Tüskecsarnokot.

A mostani egyeztetésen a résztvevők között teljes volt az egyetértés abban, hogy a két egyetem alapfeladatainak ellátását szolgáló sporttelepeik működését nem zavarhatja a kormányhatározat végrehajtása. A kormányzati oldal képviselői a megbeszélésen ismét egyértelművé tették, hogy a vagyonkezelési jog átadása csak a Tüskecsarnok beruházáshoz kapcsolódó adminisztráció leegyszerűsítése és gyorsítása miatt szükséges, ezért csak erre az időszakra szól, így e jog automatikusan visszaszáll a két egyetemre a létesítmény elkészültével, legkésőbb 2014 végén. A kormányhatározat végrehajtása – és az ehhez szükséges „jogi természetű aktusok” – sem a két egyetem mintegy 50 ezer főnyi hallgatóságának sportolását, sem az egyetemi vagyont érdemben nem érintik.

A felek a két érintett sporttelep átmeneti időszakra vonatkozó ingyenes egyetemi használatáról, valamint a sporttelepek értéket megőrző körülmények rögzítéséről, még az átadás előtt részletes szerződéseket kötnek.

„Kormány stratégiai ágazatként tekint a sportra, így természetesen az egyetemi és főiskolai hallgatók sportolási lehetőségeinek megteremtése is kiemelten fontos feladat. Jelenleg azonban az egyetemi sport lehetőségei korlátozottak Magyarországon, ami nem is csoda, hiszen az elmúlt 20-22 évben a hallgatói létszám megháromszorozódott, miközben az intézményi sportinfrastruktúra nem bővült. Ezen segíthet a Tüskecsarnok, amelynek építése – a kormány tavaszi döntése alapján – 16 év kényszerszünet után folytatódhat és 2014 tavaszára be is fejeződhet. A tervek szerint a létesítmény 2014-től az egyetemi és főiskola sportélet fővárosi fellegvára lesz, de a hallgatók mellett az élsportolók, valamint a sportos közegben kikapcsolódni vágyó budapestiek – elsősorban a 11. kerület lakói – is élvezhetik majd a létesítmény szolgáltatásait” – nyilatkozta Vígh László kormánybiztos az egyeztetés után, ahol megállapodás született arról is, hogy a Tüskecsarnok használatáról és működtetéséről a továbbiakban is folyamatosak lesznek az egyeztetések az egyetemekkel.