Egyéb sportok

Tour de France: Voeckler fantasztikus győzelmet aratott a Pireneusokban

""

A hétfői sík szakasz után ma visszatértek a versenyzők a hegyekbe. Két kiemelt és két első kategóriás emelkedő is nehezítette a kerékpárosok dolgát, köztük az idei Tour legmagasabb hegye, a 2115 méter magas Col du Tourmalet.

A start után többen próbálkoztak szökéssel, ám egy ideig senki nem tudott meglépni a mezőnytől. Végül kettészakadt a mezőny, és egy majd’ 40 fős társaságnak sikerült meglógnia a főmezőnytől. A 26. kilométernél lévő gyorsasági hajrát a portugál Paulinho (Saxo Bank-Tinkoff Bank) érte el először, így övé lett az ezért járó 20 sprintpont. Nem sokkal később Chris Horner (RadioShack-Nissan) beesett egy útszéli árokba, de szerencsére semmi baja nem történt, gyorsan megkapta a tartalékkerékpárját és a mezőny után eredt.

Az első kiemelt kategóriás hegy a pöttyös trikóra esélyes két bringás küzdelmét hozta: a csapattársa, Jukija Arasiro által jól támogatott Thomas Voeckler (Europcar) nyerte meg az első hegyi hajrát Fredrik Kessiakoff (Asztana) előtt. Kessiakoff a későbbiekben leszakadt, a szakasz további része pedig Voeckler diadalmenetét hozta. A 35 éves francia ért fel elsőként a Tour legmagasabb pontjára is, majd a két első kategóriás hegyi hajrát is behúzta, így összesen 80 ponttal gazdagodott és megelőzte Kessiakoffot a hegyimenők versenyében.

Eközben sajnos történt egy végzetes baleset is: Romain Zingle (Cofidis) és Vladimir Guszev (Katyusa) egy szögesdrót-kerítésbe szaladtak. Az orosz kerékpáros járt rosszabbul, kulcscsonttörést szenvedett, így feladni kényszerült a versenyt.

Az utolsó hegycsúcsról lefelé menet már csak az volt a kérdés, hogy Voeckler vajon felteszi-e mai teljesítményére a koronát a szakaszgyőzelemmel. Végül a franciák nagy-nagy örömére simán nyerte a Tour királyetapját. Egyetlen kitartó üldözője, Chris Anker Sørensen (Saxo Bank-Tinkoff Bank) szintén senkitől nem zavartatva jött be a második helyre. A harmadik helyért Alexander Vinokurov (Asztana) és Gorka Izaguirre (Euskadi) hajrázott nagyot, de a rutinos kazah bringás döntő pillanatban kilépett a pedálból, így végül a baszk versenyző futott be harmadikként. A sokáig Voeckler mögött a második helyen haladó Brice Feillu (Saur-Sojasun) lett az ötödik, utána Jens Voigt is beért még a főmezőny előtt a hatodik helyre.