""

Bár a húsz évvel ezelőtti törökvész lebegett az albán válogatott feje felett (a félholdasok az angliai Eb-n szerzett gól és pont nélkül estek ki bemutatkozó kontinenstornájukon), Gianni De Biasi mindenfajta logikát felborítva győzelemre vezette fogadott hazája válogatottját!

Pedig az első húsz perc alapján nem úgy tűnt, hogy sok siker terem majd Agoliéknak. Keleti szomszédainknak muszáj volt győzniük ahhoz, hogy legalább csoportharmadikként továbbmenjenek, és úgy is kezdtek. Stanciu, majd Hoban is életerőset pörkölt kapura, Stancu pedig már a 8. percben megszerezhette volna a vezetést, de kapáslövését magabiztosan védte Berisha.

Utólag lehet okoskodni, hogy a keményen meghúzott első negyedórában ellőtte puskaporát a román csapat. Ezek után Gianni De Biasi fiai egyre veszélyesebb kontrákat indítottak, és a 23. percben a vezetést is megszerezhették volna, de Lenjani hat méterről fölélőtt az üresen tátongó kapunak!

A félidő végén Memushaj vette át a főszereplést: előbb az ötös sarkáról durrantott a röviden álló Tatarusanuba, majd szépen tálalt a szögletből Basha elé, akinek a lövése azonban elkerülte a kaput.

Nem így tett Sadiku! Az albánok csatára a 43. percben egy szempillantás alatt nemzeti hőssé vált: Memushaj beadását Tatarusanu borzalmas módon elnézte, így csak  bele kellett tennie a fejét, és a labda bepattogott a bal alsó sarokba. 1-0!

A második félidő úgy kezdődött, ahogy az első befejeződött. A románoknál volt a labda, de az albánok vezették a veszélyesebb támadásokat. Az 53. percben még a vezetést is megduplázhatták volna, de Sadiku rosszul vette át Memushaj labdáját, így elúszott a kettő az egy elleni helyzet.

Ezek után egyedül Andone helyzete volt egyedül említésre méltó a románoktól (a csereként beálló támadó a 76. percben kényszerítőből bikázta telibe a keresztlécet), az albánok annyira kézben tartották a meccset. Húszezer szurkolójuk teli torokból biztatta játékosaikat, és óriási örömünnep robbant ki, amikor Pavel Královec lefújt a meccset. Ezzel 68 év után először verték meg Romániát, és egyből az Európa-bajnokságon!

Románia – Albánia 0-1 (0-1)

Lyon, Stade de Lyon, v: Královec (cseh).

Románia: Tatarusanu – Sapunaru, Grigore, Chirices, Matej – Prepelita (Sanmartean, a szünetben), Hoban – Popa (Andone, 68.), Stanciu, Stancu – Alibec (Torje, 57.).

Albánia: Berisha – Hysaj, Ajeti, Mavraj, Agoli – Lila, Memushaj, Basha (Cana, 83.), Abrashi, Lenjani (Roshi, 77.) – Sadiku (Balaj, 59.).

Gól: Sadiku (43.)

Sárga lap: Matel (54.), Sapunaru (85.), Torje (93.), ill. Basha (6.), Memushaj (85.)