Rose Harvey, a brit olimpiai csapat női maratonfutója embertelen bátorságról és fájdalomtűrésről tett tanúbizonyságot Párizsban.
Hiába érkezett remek formában a francia fővárosban rendezett Nyári játékokra Rose Harvey, a maratonfutó 3 kilométer megtétele után megsérült. Nem is akárhol és akárhogyan: a combcsontjában alakult ki fáradásos törés. Evesham büszkesége azonban az óriási fájdalom ellenére is teljesítette a 42,195 km-es távot, és 78. helyen, 2:51:03-as idővel zárta az Olimpiát.
Minden ilyen típusú sérülés korábbi időpontra vezethető vissza. A 31 esztendős sportolónő 3 héttel a játékok előtt érzett először rendellenességet, merevséget a csípője környékén. Ez a fájdalom erősödött fel Párizsban az első néhány kilométer után, ami egyre csak romlott, különösen lejtmenetben.
Az orvosok már az Olimpia előtt tanácsolták neki, ne induljon, kockáztatva a komolyabb sérülés lehetőségét is. Mivel azonban nem volt tartalék a brit válogatottban, nem akarta cserben hagyni a csapatát és a hazáját.
Nem túl nagy meglepetésre, a mezőny végével sem tudta tartani a lépést Párizsban, ám feladni nem volt hajlandó a távot. Az olimpiai hangulat, a közönség támogató ereje és az akaratereje vitte előre a brit hölgyet.
„Bármelyik másik maratont abbahagytam volna, azonnali hatállyal. Merthogy messze nem tudta ma sajt tempómat futni. Miközben rettenetes fájdalom is gyötört. De el akartam érni a célig, mert be akartam fejezni az olimpiai maratont.”
Harvey a jövőre is gondolt akkor, amikor útközben többször is megtagadta a feladás lehetőségét.
„Az egyik legfőbb motivációm az volt, hogy tudtam, ha feladom, évek múltán előkerül majd a kérdés:
’Mi lett volna, ha csak még egy plusz kilométert futok?’ Ezzel a gyötrő gondolattal nem tudtam volna megbirkózni.
Harvey történetes inspiráló lehet mindenki számára. Több okból is.
Hobbifutó ügyvédből lett maratonista – a COVID-járvány közben bukta el állását, és döntötte el, hogy a futásnak szenteli minden idejét. 2022-ben vált profivá, miután a London Marathonon a leggyorsabb brit női futóként ért célba. Tavaly pedig 2:23:21-es idejével a Chicago Marathonon minden idők ötödik leggyorsabb brit női maratonfutójává avanzsált. Aztán törött lábbal teljesítette a párizsi Olimpiát. Valami azt súgja, akiben ilyen elszántság dolgozik, arról hallunk még. Hiába közlekedik jelenleg mankóval.