Egyéb sportok

Tokió 2020: További kvótákban bízhatnak sportlövészetben a magyarok

Sportlövészetben három kvótával rendelkezik Magyarország, a kvalifikáció májusi zárásáig viszont jó esély van további indulási jogok begyűjtésére a tokiói olimpiára.

A 2018-as világbajnokságon kvóta nélkül zártak a magyarok, tavaly viszont Major Veronika (pisztoly), Péni István (puska) és Mészáros Eszter (puska) révén hármat is szereztek. A játékokra puska és pisztolyban még a februári légfegyveres Európa-bajnokságon, valamint a májusi kvalifikációs versenyen, korongban a májusi Európa-bajnokságon lehet kvótához jutni, illetve a világranglistáról is kiosztanak számonként egy-egy helyet.

A magyarok reális esélyekkel vághatnak neki ezeknek a versenyeknek, egyedül a korongosok olimpiai kvótája számítana meglepetésnek. Ezen felül a világranglistás kijutás sem lehetetlen, a világ- és Európa-bajnok Sidi Péter légpuskában jól áll a rangsorban.

SPORTLÖVÉSZET

Összlétszám: 360 fő – 180 férfi, 180 női versenyző
Versenyszámok: 15 – 6 férfi és 6 női, 3 vegyescsapat – szám
Indítható versenyzők egy országból: számonként 2-2 versenyző és 2-2 csapat

Kvalifikációs rend:
A versenyzői létszám csökkent a 2016-oshoz képest, a riói 390 helyett Tokióban harminc lövővel kevesebb küzdhet majd az érmekért.

A sportág programjában is komoly változások lesznek. A legutóbbi játékoktól eltérően nem rendeznek már versenyeket a férfi puskások 50 méteres fekvő számában, illetve dupla trapban és férfi szabadpisztolyban. Bekerült viszont a műsorba három vegyescsapat szám, légpuskában, légpisztolyban és trapban. A módosítások révén az eddigi férfi túlsúly megszűnt, és azonos létszámban vesznek részt férfiak és nők a játékokon.

A kvalifikációs rend szintén változott. Az egyéni mellett csapatkvalifikációt is bevezettek, illetve ezúttal már a világranglistáról is lehet kvótát szerezni. Ez utóbbi minden egyéni számban (12 kvóta) annak az egy-egy lövőnek jár majd, aki a legelőkelőbb helyen áll az április 30-i rangsorban azok között, akik még szerezhetnek kvótát.

A kvalifikációs sorozat már 2018 szeptemberében, a csangvoni világbajnokságon megkezdődött. Dél-Koreában két-két vegyescsapat (12 fő) kijutott a játékokra, illetve minden egyéni számban az első négy-négy helyezett (48 kvóta).

Vegyescsapatban külön már nem osztanak kvótákat. Az olimpián viszont minden olyan ország indíthat csapatokat, melynek a női és férfi egyéni versenyben is szerepel versenyzője az adott számban. Ugyanakkor nemzetenként maximum két csapat állhat lőállásba mindhárom versengésben.

Tavaly a puska, pisztoly és a koronglövő szakágak négy-négy világkupa-versenyén számonként két-két hely talált gazdára (96 kvóta). Továbbá – a légfegyveres Európa-bajnokságot leszámítva – az év minden kontinensbajnokságán, illetve kontinentális játékán is lehetett olimpiai helyeket szerezni.

A magyar sportlövők 2020-ban a puska, pisztolyos szakágban a wroclawi 10 méteres Eb-n (8 kvóta) és egy kontinentális kvalifikációs viadalon (10 kvóta) juthatnak még indulási joghoz, a koronglövők a májusi Európa-bajnokságon (6 kvóta).

A rendező országnak 12 biztos helye lesz a tokiói játékokon, míg további 24 hely sorsáról egy háromoldalú testület dönt, amelyben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szervezete és a Nemzetközi Sportlövő Szövetség egy-egy képviselője ül majd.

Borítókép: Facebook/Péni István