Tokió 2020: Tizenhárom kvóta már zsebben a kajak-kenusoknál
Magyarország a kajak-kenu gyorsasági szakágában a megszerezhető 18-ból eddig 13 kvótát – 6 női és 5 férfi kajakost, valamint 2 női kenust – gyűjtött a tokiói olimpiára. A női kajakosok már nem szerezhetnek többet, a tavaszi kvalifikációs regattákon férfi kajakban és női kenuban 1-1, míg férfi kenuban még három indulási jogért szállnak majd harcba a magyar versenyzők.
A 13 kvóta mindegyike a tavalyi, szegedi világbajnokság "termése", a sportolók azonban nem maguknak, hanem az országnak szerezték azokat, az ötkarikás játékokon induló magyar csapat az idei válogatókon, illetve a június elején sorra kerülő romániai Európa-bajnokságon alakul majd ki.
Előbb azonban még következnek a pótkvalifikációs viadalok, amelyeken már csak olyan versenyzők gyűjthetnek további ötkarikás indulási jogot, akik korábban még nem szereztek.
Négyesben csak a Maty-éren lehetett kvótához jutni, az egyes és páros számok európai pótkvalifikációs regattáját májusban rendezik, a csehországi Racicében, majd két héttel később következik a végső selejtező Duisburgban, ahol már csak az egyes számok kínálnak kvótát, és azok is csak egyet-egyet.
A pótkvalifikációs indulási lehetőséget az április utolsó napjaiban sorra kerülő hazai válogatón vívhatják ki az érdekeltek. Férfi kajakban 200 méter egyesben vagy 1000 párosban gyűjthet még kvótát Magyarország, női kenuban 200 egyesben, férfi kenuban pedig – amelyben eddig még nincs megszerzett indulási jog – 1000 egyesben és párosban.
A sportág ötkarikás programját illetően több jelentős változás is történt a nemek egyenlőségének jegyében: bár maradt a 12 szám, ezek eloszlása alaposan módosult, és ugyanannyi nő indulhat, mint férfi.
A férfiaknál a három kenus számból kettő, az öt kajakosból pedig négy lett – ráadásul a kajak négyesek most már nem 1000 méteren, hanem 500-on mérik majd össze a tudásukat -, míg a nők az eddigi négy helyett hat versenyben szállhatnak vízre az érmekért, miután Tokióban két számmal debütál a női kenu.
Fontos változás még, hogy egyesben és párosban a korábbi egy helyett két egység is képviselhet egy országot az olimpiai versenyben, ez további éremszerzési esélyt kínál Magyarországnak, leginkább női kajakban. Mivel férfi és női kenuban három-három indulási jog gyűjthető, ezekben a szakágakban értelemszerűen csak egyesben lesz lehetőség két-két versenyző indítására.
KAJAK-KENU, GYORSASÁGI
Összlétszám: 248 versenyző, 123 férfi és 123 nő, plusz 2 szabadkártyás hely
Versenyszámok: női K-1, K-2, K-4 500 m és K-1 200 m, valamint C-1 200 m és C-2 500 m, férfi K-1, K-2, C-1, C-2 1000 m, valamint K-1 200 m és K-4 500 m, összesen 12 szám
Indítható egységek/versenyzők egy országból: versenyszámonként 1, illetve 2 hajó/maximum 18 fő (férfi kajak 6, férfi kenu 3, női kajak 6, női kenu 3)
Kvalifikációs rend:
A kvalifikáció hajót és nemzetet illet, nem pedig versenyzőt, vagyis elképzelhető, hogy nem az indul el egy adott olimpiai versenyben, aki a kvótát kiharcolta. Egy versenyző több számban is indulhat a kvalifikációs viadalokon, de csak egy, úgynevezett versenyzői kvótát szerezhet (tehát amennyiben például egyesben és párosban is megfelelő helyen végez, nem két, hanem csak egy versenyzői kvótát szerez).
A gyorsasági és a szlalom szakágakra jutó két szabadkártya kiadásáról a nemzetközi szövetség (ICF), a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szervezete (ANOC) és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közös testülete dönt, két-két férfi és női hely pedig a házigazda japánokat illeti.
A hátralévő kvalifikációs versenyek:
2020. február 14-16.: Penrith – óceániai kontinentális kvalifikációs verseny
2020. március 26-29.: Pattaya – ázsiai kontinentális kvalifikációs verseny
2020. május 6-7.: Racice – európai kontinentális kvalifikációs verseny
2020. május 7-10.: Curitiba – pánamerikai kontinentális kvalifikációs verseny
2020. május 21-24.: Duisburg – világkupa verseny
Borítókép: Facebook/Magyar Kajak-Kenu Szövetség