Tokió 2020: Nagy létszámú úszócsapat készül az olimpiára
A magyar úszók közül jelenleg 16 férfi és 8 női versenyző rendelkezik a tokiói szerepléshez szükséges A-szinttel, míg a nyíltvízi versenyzők közül Rasovszky Kristóf indulása biztos. Mellettük négy váltó – 4×100 méteres férfi gyors, 4×100 méteres vegyes vegyesváltó, 4×200 méteres női gyors, 4×100 méteres férfi vegyes – lesz ott biztosan a japán fővárosban.
A medencés úszóknál több számban is az a helyzet, hogy a maximálisan indítható két versenyzőnél többen rendelkeznek A szinttel. A vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) szabályzata alapján június 29-ig lehet szintidőt úszni, a Magyar Úszó Szövetség és Sós Csaba szövetségi kapitány határozata alapján azonban csak a március 24. és 28. között sorra kerülő országos bajnokság végéig van lehetőség "előzni". Onnantól kezdve kizárólag olyan új versenyzők kerülhetnek csapatba, akik olyan számban úsznak szintidőt, amelyben legfeljebb egy úszó rendelkezik A-szinttel.
A nyíltvízi úszóknál Rasovszky Kristóf a kvangdzsui világbajnokságon 10 kilométeren elért negyedik helyével harcolta ki a kvótát, ez viszont azt jelenti, hogy a férfiak mezőnyében már nem indulhat több magyar versenyző. A nőknél a világbajnokságon nem került magyar a legjobb tíz közé, így a május 31-én, Kumamotóban sorra kerülő olimpiai kvalifikációs viadalon ketten indulhatnak majd és közülük egy szerezhet kvótát. Ehhez a legjobb kilencben kell végezni, vagy utána a legjobb európainak kell lenni.
Négy évvel ezelőtt Rióban a magyar úszócsapat minden idők legnagyobb létszámú válogatottjával, 36 versenyzővel volt érdekelt.
ÚSZÁS
Összlétszám: legfeljebb 878 egyéni induló, országonként maximum 56 (28 férfi és nő), a váltószámokban 16 ország csapata
Versenyszámok: mindkét nemnél 14 egyéni és 3 váltószám, illetve egy vegyes (mixed) váltószám, összesen 35 szám; 50 méteres medencében mindkét nem esetében: 50, 100, 200, 400, 800, illetve 1500 m gyors, 100 és 200 m hát, 100 és 200 m mell, 100 és 200 m pillangó, 200 és 400 m vegyes, továbbá 4×100 és 4×200 méteres gyors-, 4×100 méteres vegyesváltó, valamint a 4×100 méteres vegyes vegyesváltó
Indítható versenyzők száma országonként: versenyszámonként legfeljebb 2 úszó a kvalifikációs A szint teljesítése, és 1 a B szint elérése esetén, illetve váltóban országonként egy staféta
Kvalifikációs rend:
A FINA mindkét nem számára nemzetközi kvalifikációs A és B szinteket határozott meg, amelyeket a világszövetség által rendezett, illetve elismert versenyeken – kontinensbajnokságokon, nemzeti olimpiai válogatókon, FINA által jóváhagyott nemzetközi viadalokon – lehet teljesíteni június 29-ig. A váltók közül a tavalyi világbajnokságról a legjobb 12 már kvalifikálta magát, míg a három-három női és férfi stafétában a további négy-négy induló váltónak a FINA május 31-i határidővel az olimpia előtti 15 hónap eredményei alapján ad rajtjogot.
A váltókban amúgy bármely egyéni számban induló részt vehet, de további versenyzők nevezése is lehetséges, ha a B szintet az adott versenyszámban a határidőig teljesítették. A nevezhető kiegészítő emberek – másképpen tartalékok – száma egy váltó esetében 2, két váltónál 4, három váltónál 6, négy váltó esetében 8, ötnél 10, végül hat váltó esetében 12 úszó.
NYÍLTVÍZI ÚSZÁS:
Összlétszám: 50, 25-25 női és férfiversenyző
Versenyszámok: női és férfi 10 km
Indítható versenyzők száma országonként: legfeljebb 2 úszó nemenként
Kvalifikációs rend:
Mindkét nemnél a 2019-es kvangdzsui világbajnokság első tíz helyezettje közvetlenül biztosította helyét az olimpiai mezőnyben. Hozzájuk csatlakozhat a május végén Japánban sorra kerülő olimpiai kvalifikációs viadal legjobb kilenc-kilenc versenyzője, az elosztható kontinentális kvóták figyelembevételével. Ha nincs kvalifikáltja, a vendéglátó ország, jelen esetben Japán, egy férfit és egy nőt külön nevezhet az ötkarikás viadalra. A mezőnyt 25 fősre mind a nőknél, mind a férfiaknál a FINA tölti fel a kvalifikációs verseny helyezettjei közül.
Borítókép: Chung Sung-Jun/Getty Images