Egyéb sportok

Tokió 2020: Egy tornászunk már biztosan ott lesz

A magyar tornászoknak a nőknél már van egy kvótájuk a nyári, tokiói olimpiára, és a következő hónapokban további indulási jogok szerezhetőek.

Csapatban a magyar férfi és női tornászok sem kvalifikáltak októberben a játékokra, a stuttgarti világbajnokságon, Kovács Zsófia azonban kvótát szerzett az ország számára egyéni összetettben.

Draskóczy Imre szövetségi kapitány döntése alapján Kovács és Schermann Bianka közül az indul majd a japán fővárosban, aki jobban szerepel az április végén, illetve május elején sorra kerülő párizsi Európa-bajnokságon.

A férfiaknál a 2018-ban nyújtón Európa-bajnoki bronzérmes Vecsernyés Dávidnak lehet esélye a kvalifikációban, a nőknél pedig az ugrásban kontinensbajnok Dévai Boglárkának, amennyiben újra jó formába kerül korábbi súlyos betegségét követően.

TORNA

Összlétszám: 196 fő (98 férfi, 98 nő)
Versenyszámok: 14 – férfiak: csapat, egyéni összetett, talaj, ugrás, gyűrű, lólengés, nyújtó, korlát; nők: csapat, egyéni összetett, talaj, ugrás, gerenda, felemáskorlát
Indítható versenyzők egy országból: legfeljebb 4-4 férfi és nő

Kvalifikációs rend:

A csapatversenyek első három kvótája a 2018-as dohai, további kilenc pedig a tavalyi stuttgarti világbajnokságon talált gazdára. A német városban kvótát szerzett a férfiaknál az egyéni összetett első 12 helyezettje, valamint a hat szer három-három legjobbja, a nőknél pedig az első húsz és négy szeren a három-három legjobb. A csapattal már kvótás tornászok helyeit is kiosztották a szerenkénti döntősöknek, illetve az összetettben legjobb, kvótával még nem rendelkező versenyzőknek.

További kvótákat lehet szerezni a kontinensbajnokságokon, mégpedig egyéni összetettben nemenként kilencet (Európa 2, Ázsia 2, Amerika 2, Afrika 2, Óceánia 1), és szerenként és nemenként egy-egy kvótát a 2018-tól 2020-ig tartó világkupa-sorozat alapján is kiosztanak. Az idei egyéni összetett világkupa után további három kvóta talál gazdára. Jár egyéni kvóta a házigazda Japánnak, és egy-egy szabadkártyát a nemzetközi szövetség, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szervezete és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közös testülete oszt ki.
 

Húsz év után ismét lehet magyar olimpikon ritmikus gimnasztikában, amennyiben Pigniczki Fanninak sikerül a kvalifikáció.

"Egyértelműen ez lesz az esztendő legnagyobb kihívása, kvótát szerezni az ötkarikás játékokra" – nyilatkozta Deutsch-Lazsányi Erika, a magyar szövetség technikai bizottságának vezetője. Hozzátette, Pigniczki Fanni számára a hangsúly nem a májusi, kijevi Európa-bajnokságon lesz, sokkal inkább az áprilisi, egy hónapon keresztül zajló világkupa-sorozaton.

A szakvezető elmondta, a felnőtt együttes kéziszercsapatnak is van még elméleti esélye a kijutásra, de ott "elég körülményes lenne" kvótához jutni.
"A realitás azt mondatja velem, hogy a csapat számára a tisztes helytállás lehet a cél" – szögezte le.

RITMIKUS GIMNASZTIKA

Összlétszám: 96 fő (26 egyéni versenyző és 14×5, azaz 70 fő csapatban)
Versenyszámok: egyéni összetett és együttes kéziszercsapat
Indítható versenyzők egy országból: legfeljebb 7 sportoló (2 egyéni és 5 csapattag) szerepelhet

Kvalifikációs rendszer:
A csapatverseny 14 helyéből kilenc már elkelt a 2018-as szófiai és a tavalyi bakui világbajnokságon, további ötöt pedig a kontinensbajnokságokon osztanak ki.

Egyéni összetettben a bakui vb-n 17-en kaptak kvótát (nemzetenként maximum ketten), három hely a tavaszi világkupa-sorozatban talál gazdára el, ötöt pedig a kontinensbajnokságok adnak. Az utolsó hely meghívásos, a szabadkártyát a nemzetközi szövetség, a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szervezete és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közös testülete ítéli oda.

Borítókép: Alexander Koerner/Getty Images for ITU