Egyéni és csapatsportágakban is számos kiemelkedő eredményt értek el a magyar sportolók a 2019-es év kontinentális és világversenyein: olimpiai számokban kilenc világbajnoki arany született.

A legemlékezetesebb sikerek közé tartozik Milák Kristóf 200 méteres pillangóúszásban aratott világbajnoki győzelme. A Honvéd 19 éves versenyzője 1:50.73-as világcsúcsával a legendás Michael Phelps 2009-es "cáparuhás" világrekordját adta át a múltnak a Koreai Köztársaságban, júliusban rendezett vb-n.

STOP THE PRESSES! A fantastic new World Record from 19-year old Kristóf Milák of Hungary in the Men’s 200m Fly beating Michael Phelps old mark of 1:51.51, set a decade ago in Rome, with a new time of 1:50.73…Outstanding! #Swimming #FINAGwangju2019 pic.twitter.com/Qr2DiOGDG3

— FINA (@fina1908) 2019. július 24.


Ugyancsak sporttörténelmet írt Kvangdzsuban Hosszú Katinka, aki 200 és 400 méter vegyesen nem talált legyőzőre. Ezzel ő az első női úszó, aki egy számban – 400 méter vegyesen – ötször diadalmaskodott, és a sportágban elsőként sorozatban négyszer nem talált legyőzőre, 200 és 400 méter vegyesen sem. Szintén olimpiai számban, 200 pillangón győzött Kapás Boglárka. Ehhez jött még Rasovszky Kristóf győzelme nem olimpiai számban, a nyíltvízi úszók 5 kilométeres versenyében.

Augusztus végén a kajakosok és kenusok szállították nagy mennyiségben az eredményeket: a magyar válogatott öt arannyal, négy ezüsttel és három bronzzal zárta a szegedi vb-t. Olimpiai számban két arany, illetve egy-egy ezüst- és bronz volt a mérleg: Kopasz Bálint K-1 1000 méteren győzött, és első lett a Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara, Medveczky Erika, Bodonyi Dóra összeállítású kajaknégyes 500 méteren. Másodikként végzett a Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső kenus páros fél kilométeren, s ugyanezen a távon bronzot nyert a kajakos Kozák Danuta.

Egy hónappal korábban a budapesti vívó-világbajnokságon is szép magyar sikerek születtek: a párbajtőröző Siklósi Gergely bravúros teljesítménnyel győzött, második lett a kardozó Szatmári András és a Szatmári, Szilágyi Áron, Gémesi Csanád, Decsi Tamás alkotta kardcsapat. Mivel Tokióban teljes programot bonyolítanak le, mindegyik magyar érem olimpiai számban született.

Ugyanebből a szempontból különösen értékes a birkózó Lőrincz Tamás kazahsztáni vb-aranya a kötöttfogásúak 77 kilós súlycsoportjában, illetve Lőrincz Viktor ezüstje (87 kg), valamint a szabadfogású Muszukajev Iszmail (65 kg) bronza.

Pár nappal karácsony előtt a vitorlázó Berecz Zsombor címvédőként, az előolimpia megnyerése után harmadik lett a Finndingi-világbajnokságon, Melbourne-ben.

Ugyancsak kiemelkedő eredmény volt – már csak ötkarikás vonatkozása miatt is – a 3×3-as női kosárlabda-válogatott vb-ezüstje, valamint a kalapácsvető Halász Bence és a Liu Shaolin Sándor, Burján Csaba, Varnyú Alex, Krueger Cole összeállítású rövidpályás gyorskorcsolyaváltó vb-bronza.

Nagy sikereket könyvelhetett el a teniszező Babos Tímea, aki januárban az Australian Openen döntős volt Kristina Mladenoviccsal, júniusban a francia nyílt bajnokságon győzött, majd novemberben megvédte címét párosban a sencseni WTA-világbajnokságon.

Egész éves remeklésének eredményeként Michelisz Norbert, a Hyundai magyar versenyzője december közepén megnyerte a túraautó-világkupa bajnoki címét.

A szeptemberi FIFA-gálán első magyarként Zsóri Dániel vehette át az év legszebb góljáért járó Puskás-díjat.

A júniusi Európa Játékokat a magyar küldöttség 19 éremmel: négy arannyal, hat ezüsttel és kilenc bronzzal zárta Minszkben.

Áprilisban a magyar női jégkorong-válogatott aranyérmet nyert a hazai rendezésű divízió I/A világbajnokságon, ezzel története során először kiharcolta a világelitbe jutást.

Bajnokok Ligáját nyert a Győri Audi ETO KC női kézilabdacsapata és férfi vízilabdában az FTC-Telekom Waterpolo – amely ősszel az Európai Szuperkupát is elhódította -, valamint a legjobbnak bizonyult a női kézilabda EHF Kupában a Siófok KC. A Telekom Veszprém férfi kézilabda együttese ezüstérmes lett a BL-ben. Az elődöntőig jutott, ezzel a harmadik helyen végzett a második számú európai sorozatban, a CEV Kupában a Békéscsaba női röplabdacsapata, és negyedik lett a Sopron Basket a női kosárlabda Euroligában.

2019-ben egymást követték az olimpiai és paralimpiai kvalifikációs versenyek. A tokiói nyári játékokra az év végéig 58 magyar kvótás illetve olimpiai szintes lett, míg a paralimpiára 11 kvóta gyűlt eddig össze.

Biotókép: Facebook/MicheliszNorbert