Küzdősportok

Thaiboksz: A nők helye a konyhában vagy a ringben van?

Mégis van néhány olyan hölgy, aki nem törődik a sztereotípiákkal és mégis a ring kötelek közé lép versenyzőként, edzőként vagy akár bíróként is. A versenysport nem csak a küzdősportban, hanem szinte minden sportágban nehéz helyzetben van Magyarországon, aminek egyik oka, hogy kevés a sportvezetésben jártas szakember, ezért hiányzik a sportolók és a támogatók közti kapcsolat. Ezt a kapcsolatot szeretné egy európai pályázat elősegíteni, méghozzá kifejezetten a nők bevonásával a sportvezetésbe a Nemzetközi Női Sportvezető-továbbképzési program – azaz a WILD segítségével. A nők vezető pozícióba kerülését, valamint a döntéshozó pozíciókat betöltő női vezetők kompetenciáját, magabiztosságát segíti ez a pályázat, amely a Nemzeti Sportszövetség és további 7 EU-s tagállam – Csehország, Dánia, Finnország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Svédország – sportszervezeteinek közös kezdeményezése. A program során Európa szerte közel 50 női sportvezetőnek van lehetősége a közös készségfejlesztésre és egy Pán-Európai női sportvezetői hálózat kialakítására. A projekt indítására 2010. április 13-14-én Brüsszelben kerül sor, melyet további hazai és nemzetközi képzések követnek.

 
Magyarországról a Nemzeti Sportszövetségnek 6 sportoló nőt van lehetősége Brüsszelbe küldeni, akik köztük Kendi Ágnes Hana thaiboxolót kérdeztük a sportjáról:
 
Ági, miért kezd thaiboxolni egy nő?
 
Általánosan nem tudom miért, de én úszóként kezdtem és jópár évet versenyeztem a Vasasban, aztán a versenyúszás befejeztével hosszan kerestem a helyem a sportban, míg végül minden előzetes ok nélkül megkerestem egy thaibox egyesületet és elmentem egy edzésre.
Ez úgy tíz éve történt, amit hosszabb-rövidebb kihagyások és edzőtermek keresgélése követett, míg szerencsére három éve eljutottam jelenlegi csapatomhoz a RE-GYM-hez, és a számomra legjobb mesterhez Rehák Györgyhöz.
 
Hogy kerültél kapcsolatba a sportvezetéssel?
 
Néhány marketinges diplomával és sok éves tapasztalattal a hátam mögött úgy döntöttem, hogy összehozom a szakmámat a sportommal, és igyekszem segíteni a küzdősport hazai helyzetét. A RE-GYM klubéletéből Rehák Györgynek köszönhetően, most is ki tudom venni a részem, így van lehetőségem belekostolni sportvezetés világába is. Azt szeretném, hogy a munkám segítségével hatékonyabban kommunikáljunk az esetleges támogatókkal, folyamatosan fejlesszük a klub arculatát, weboldalát és minden olyan kommunikációs csatornát, amit eddig nem tudtunk kihasználni sportunk népszerüsítésére.
 
Mit vársz a WILD programtól?
 
Az a véleményem, hogy minden szakmában a legnagyobb érték a tudás és a kapcsolatok. A WILD program mindkét szempontból hasznos lehet, hiszen a segít a szakmai tudást átültetni a sportba, és egy olyan kapcsolatrendszert épít ki, amely Európa számos sportvezetőjét köti össze.
 
Vannak további ambicióid is a sport terén?
 
Természetesen igen! Bár az utam most inkább a sportvezetés, edzés tartás és bíráskodás irányába vezet, ezek mellet nagyon szeretnék még versenyzőként is eredményesen szerepelni!  
Edzőmmel egyébként folyamatosan igyekszünk a küzdősportot újabb területekre bevezetni, így kerültem olyan fitness termekbe, ahol a küzdősport a nők számára maximum aerobikos formában volt elérhető. Meglepően sok és igen változatos korosztály képviselteti magát ezeken a fizikailag kifejezetten megterhelő thai box edzéseken, ahol küzdelemre ugyan nem kerül sor, de a zsákon és a rúgópárnán mindenki kiadhat magából minden feszültséget és próbára teheti erejét, akaratát! Bíróként is részt veszek a thaiboxban bár még csak hazai, amatőr keretek közt, de szeretném elérni, hogy minnél több női meccset vezessen női bíró.