Amerikai sportok

Sztrájk, lockout – idén senki sem akar melózni a sportban?

A tengerentúlon nem új keletű a játékos sztrájk, a „lockout”. Idén ez két alkalommal is megtörtént, először márciusban a profi amerikai futball ligában, az NFL-ben, majd júliusban a kosarasoknál, az NBA-ben is bekövetkezett. Ez akkor áll fenn, amikor a játékos szakszervezetek és a tulajdonosok közti általános szerződés lejár. Ilyenkor a játékosok nem kapnak semmiféle juttatást, nem használhatják a klubok létesítményeit, nem találkozhatnak az edzőkkel, nincsenek hivatalos edzések, és nem válthatnak klubot.

Az NFL-nek sikerült megakadályozni a katasztrófával felérő szezon elmaradását, és augusztusban elindulhatott az élet, és egy rövid, de sűrű előszezon után szeptember 8-án elindulhat a bajnoki évad.

""

Godellnek, az NFL-vezérének sikerült megoldania azt, amit az NBA-nek nem!

A megegyezés sokáig távolinak tűnt. A játékosok és a tulajdonosok is perelték egymást, ami egy ideig csúnya bírósági háborút feltételezett. Nyárra csitult kicsit a helyzet, és ezt kihasználva Roger Goodell NFL-vezér és a tulajdonosok, júliusban elfogadtak egy tervezetet, amiben benne volt a játékosok által követelt nyugdíj, teljes körű egészségi ellátás, a média és merchandise bevételek igazságos elosztása, és a tulajok által kért merev fizetési sapka, az újonc fizetések maximlizálása. A játékosok ezt néhány nappal ezután elfogadták és a szurkolók nagy örömére véget ért a „lockout”.

Az NBA-ben nem áll ilyen jól a helyzet. Ez annak is köszönhető, hogy az amerikai focistákkal ellentétben a játékosok komoly összegekért eligazolhatnak külföldre. Kobe Bryant-et, LeBron Jamest és társaikat megkörnyékezték Kínából és Európából egyaránt. A kluboknak azonban azt a kockázatot vállalniuk kell, hogyha megegyezik a játékos szakszervezet és a klubtulajdonosok képviselői, akkor az NBA-profiknak vissza kell térniük klubjaikhoz.

""

Iker Casillas a pályán kivül is sikeres volt.

Európában másfajta sztrájkok voltak, vannak, de a szakszervezetek célja hasonlók. Spanyolországban azt nehezményezték a labdarúgók, hogy több mint kétszáz játékosnak tartoznak a klubok tulajdonosai, és biztosítékot szerettek volna rá, hogy ilyen ne forduljon elő. Ezt sikerült elérni az Iker Casillas vezette szakszervezetnek.

Olaszországban kicsit más miatt áll a bajnokság. Tavaly lejárt a kollektív szerződés, és a játékosok által elfogadottat a liga nem érvényesítette. A tulajdonosok azt szeretnék elérni, hogy a játékosokat akaratuk ellenére el lehetne adni, a nem kívánatos kerettagokat eltiltanák az edzésektől, illetve a legjobban keresőknek szolidaritási adót kéne fizetniük.

Damiano Tommasi, a játékos szakszervezet (AIC) vezetője szerint a „felek nagyon távol állnak a megegyezéstől”.