Vízilabda

Szerdán indul a férfi vízilabda Vodafone OB I

Szerdán rajtol a férfi vízilabda Vodafone OB I 2010-2011-es szezonja, ennek apropóján áttekintjük a magyar vízipólóbajnokságok történetét.

A vízilabdát egy Budapesten dolgozó angol atlétaedző, Harry Perry honosította meg még a 19. század végén. Perry 1898 karácsonyán örvendeztette meg egy olyan új labdával a magyar sportbarátokat, amilyennel a szigetországban már jó ideje űzték a vízi futballnak nevezett sportot.

Az új játékot elsőként a Magyar Úszó Egylet (MUE) tagjai próbálták ki, s az első nyilvános mérkőzésre sem kellett sokat várni: 1899 nyarán Siófokon rendezték meg. A vízipóló térhódítására jellemző, hogy az első nemzetközi találkozóra szintén hamarosan sor került, a MUE mérkőzött meg a Wiener Athletiksport Club csapatával.

Az első bajnokságot 1904-ben írták ki, ám meglepetésre a nevezett együttesek között nem volt ott a MUE. Viszont részt vett a sorozatban a Postatakarékpénztár SE, a Kistétény-Budafok SE, a Ferencváros valamint a későbbi győztes Balatoni Úszó Egylet (BUE). A balatoniak ritka bravúrt hajtottak végre az első pontvadászatban, ugyanis nemcsak hogy pontot nem veszítettek, de gólt sem kaptak.

1904 óta az első világháború kivételével minden esztendőben avattak magyar bajnokot vízilabdában. Az 1910-es és ’20-as évek a Ferencváros dominanciájával teltek. A zöld-fehérek hegemóniáját csak az 1930-as években törte meg az Újpest, melynek sikerszériája kisebb-nagyobb megszakításokkal az ’50-es évekig tartott.

A BUE utáni első vidéki bajnokot 1954-ben avatták, ekkor a Szolnok csapata bizonyult az ország legjobbjának. Az 1960-as és a 1970-es évek fordulóján a nemzetközi porondon is több trófeát besöprő OSC vált a bajnokság legmeghatározóbb gárdájává. A ’70-es évek közepétől egy évtizeden át a Vasas uralta a hazai mezőnyt. Az 1990-es években pedig ismét az Újpest tünödölt, míg a 2000-es esztendők a BHSE egyeduralmának jegyében teltek.

Az OB I küzdelmeit 1987-1988-as idénytől kezdve rendezik rájátszásos formában. Az élvonalban legtöbbször 10, 12 vagy 14 együttes indult. Tavaly 11 csapat vetélkedett a bajnoki címért, idén 13 fog. Azzal, hogy a Debrecen is a legfelsőbb osztályban indul, a vidéki gárdák száma hatra nőtt, ennyi még sosem szerepelt az OB I-ben.

Tavaly nagy csatában a TEVA-Vasas-Plaket nyert a ZF-Eger előtt. A bronzérem a Szeged-Beton csapatáé lett, a bajnokságot utolsó helyén pedig a Szentes végzett.