Egyéb sportok

Szégyen: parkolóban edzenek a magyar válogatott tagjai

A kazincbarcikai bevásárlóközpont parkolójában edzenek a helyi görkorcoslya egyesület tagjai, általában este, zárás után.

Ez jelentős hátrány a nemzetközi mezőnnyel szemben, de ketten még így is kvalifikáltak az Európa-bajnokságra a lelkes kis csapatból. "Régebben még bójákkal sem keríthettük el az edzésterületet, az egyik kislányt egyszer el is ütötték" – meséli a kadet korosztályban versenyző Rási László édesanyja. – "Fiatal még ez a sport nálunk, korábban csak jeges gyorskorcsolya szakosztályunk volt, azonban Miskolcon a jégpályán is egyre rosszabbak a körülmények, a műkorcsolyázók és a hokicsapat kapja a jobb edzésidőpontokat. Miskolcon gyakoroltak a mieink is, de már az sem működik igazán."

Karancsi Sándor, aki korábban a barcikai egyesület tagja volt, nemrég azonban átigazolt a Szombathelyi Sportiskolához, részletesebben is kifejtette a problémát.

"A baleset úgy történt, hogy az autós azt hitte, a lány meg tud majd állni vagy ki tudja kerülni, így lefékezett ugyan, de a kislány nekicsapódott. Biztosítást kellett kötnük, hogy ha valami kárt tennénk a parkolóban, akkor legyen aki kifizeti, így nyitvatartási időn kívül most hivatalosan is használhatjuk a parkolót. Ez azt jelenti, hogy általában zárás után, tehát este 7-től foglalhatjuk el a terepet, de volt, hogy reggel mentem edzésre. Volt olyan, hogy 6-kor már gurultam. Mindössze egy órám volt, mert 7-re már érkeznek a boltok dolgozói, 8-kor niytás van." – osztotta meg a sport365.hu-val a válogatott egyetlen felnőtt korosztályban versenyző tagja.

"Azért igazoltam át Szombathelyre, mert profibb edzéstervet kapok tőlük. Kazincbarcikán mindenki jóval fiatalabb nálam, ott viszont vannak olyanok, akik hozzám hasonló szinten vannak. A hétvégi edzőtáborokban és a válogatott összetartásokon készülhetek velük, egyébként továbbra is Barcikán lakom."

Arra a kérdésre, hogy lesz-e pálya a városban, ironikus félmosollyal válaszol. "Van róla szó hogy kellene, de hogy mikorra valósulhatna egyáltalán meg, lenne-e rá pénze a városnak, azt nem tudjuk. Valószínűbb, hogy inkább szponzori segítségre lenne szükség. A döntött pálya hiánya nagy hátrány, az első napokban itt Szegeden izomlázam is volt, mert teljesen más izmokat használok, mint sík terepen a parkolóban, vagy Szombathelyen a kézilabda pályán."

""

Karancsi Sándor

Szombathelyen sincsen pálya, az ottani két egyesület, a VKDSE Szombathely és a Szombathelyi Sportiskola versenyzői egy kézilabda pályát használnak, ott alakítják ki bójákkal egy görkorcsolya pálya alakját. Négyen ebből a vásrosból is bekerültek a válogatottba, előbbi klub egy, utóbbi három versenyzővel képviselteti magát Szegeden. Rendes, 200 méter hosszú pálya csak Tatabányán és Hódmezővásárhelyen van. Versenyek rendezésére a 180 méter hosszú szegedi pálya is alkalmas, de a legtöbbtől eltérően itt a rövidebb hossz miatt élesebbek a kanyarok, ezért technikásabb. "Ha lenne rendes pályánk, az néhány helyezést jelente" – mondta Bejczi Botond, a Szombathelyi Sportiskola 12 éves tehetsége, aki az Európa-bajnokságon már indulhat a kadetek között. "Nehéz dolgom van, hiszen a többiek két-három évvel idősebbek nálam. Saját korosztályomban dobogón lehetnék."

""

Bejczi Botond

Kérdés, hogy ha még így, rendes pálya nélkül is ilyen eredményeket hoznak a magyar görkorcsolyázók, mint amit a szegedi Európa-bajnokságon mutattak ezen a héten, nem lenne-e érdemes jobban odafigyelni felkészülésük körülményeire, hiszen 2020-tól akár olimpiai sportág is válhat a mindössze néhány évtizedes múltra visszatekintő görkorcsolyából.