Az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma csalással vádolta meg a volt sztárkerekest, mondván, milliókat fogadott el az őt és csapatát szponzoráló amerikai postától (U.S. Postal Service), miközben doppingolással érte el sikereit a Tour de France-on.
Armstrongot az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége 2012-ben megfosztotta mind a hét Tour-elsőségétől, és örökre eltiltotta a sportágtól, miután kiderült: a sporttörténelem egyik legkifinomultabb doppingcsalását követte el. A sportoló sokáig tagadta, hogy bűnös lenne, 2013 januárjában azonban beismerte, hogy tiltott szerek használatával érte el a sikereit.
A per megindítása Armstrong korábbi csapattársa, Floyd Landis 2010-es vallomása után vált lehetségessé. Az alku szerint a "besúgó" kerékpáros még anyagi ellenszolgáltatásra is számíthat, ha a kormány megnyeri az ügyet és megkapja a kártérítést, az összeg 25 százaléka az övé lesz.
Armstrong tavaly beadványt nyújtott be, amellyel szerette volna elkerülni a tárgyalást, ezt utasította most el Christopher Cooper bíró, aki jelentésében azt írta: a USPS 2000 és 2004 között mintegy 32,3 millió dollárt fizetett ki Armstrong csapatának. A kormány számításai szerint a doppingoló versenyző által okozott kár ennek az összegnek a háromszorosa.