Svéd-verés, Aczél bilincsben, Sousa-botrány – TOP10 magyar focisztori 2011-ben
A magyar-svéd és a fociextázis
Régen volt tapasztalható akkora fociláz Magyarországon, mint amilyen a Magyarország-Svédország Eb-selejtezőt övezte szeptemberben. A mieink azzal a tudattal fogadták az évek során mumusunkká váló északiakat a Puskás-stadion csordultig telt lelátói előtt, hogyha győznek, marad esélyük a továbbjutást jelentő második hely kiharcolására a selejtezőcsoportban. Aki ott volt, szinte biztosan évek múlva is emlékezni foga arra a fantasztikus estére, amikor a magyar válogatott érett, taktikus, fegyelmezett és jó játékkal 2-1-re legyőzte Svédországot. Azon a mérkőzésen többször is átlépte saját árnyékát Egervári Sándor csapata, amely a meccs több periódusában is ellenfele fölé nőtt, a rázósabb pillanatokban pedig a helyén volt a szíve. És végre nem a svédek nyomtak barackot az utolsó percekben a mi fejünkre, hanem ezúttal Rudolf Gergely helyezett el egy jókora kokit a nagyképű, de láthatatlan Ibrahimoviccsal felálló skandinávok kobakján. 16 év után végre le tudtunk győzni tétmeccsen egy nálunk magasabban jegyzett válogatottat, és bár végül nem jutottunk tovább a selejtezőcsoportból, a magyar válogatott megmutatta, igenis jó úton jár a fejlődés szempontjából, bár az is igaz, hogy még nagyon az elején tart.
A megunhatatlan képsorok a magyar-svédről:
Történelmet írt az Egervári-csapat
Listánk második helyezettje szorosan kapcsolódik az elsőhöz, hiszen a magyar válogatott svédek elleni győzelme is kellett ahhoz, hogy nemzeti tizenegyünk történelmet írva az előkelő 27. helyen állhasson a FIFA szeptemberi világranglistáján. A világszövetség 1993 óta adja ki havi frissítéssel a tagállaomk közti rangsort, melyben a magyar válogatott még sosem járt olyan magasságokban, mint idén szeptemberben. Az akkori állás szerint Törökországgal holtversenyben foglaltuk el ezt a pozíciót, és olyan válogatottakat előztünk meg, mint például Csehország, Belgium, Szlovákia, Szlovénia, Dél-Korea, az Egyesült Államok, Kolumbia, vagy Nigéria, így igazán jó érzés volt ránézni a szeptemberi listára. Bár válogatottunk azóta visszacsúszott a rangsorban, és jelenleg a 37., jelenleg is több komoly futballnemzetet maga mögé utasít, elég csak a jövő évi Eb egyik házigazdáját, Ukrajnát, az Eb-pótselejtezőt játszó Montenegrót, vagy egyik vb-csoportellenfelünket, Romániát említeni.
Dzsudzsákért csillagászati összeget fizetett a dagesztáni milliárdos
Kis túlzással Dzsudzsák-lázban égett a magyar futballtársadalom idén nyáron. A kérdés az volt, hova igazol végül a PSV klasszisa. A kérők nevei csak úgy záporoztak a Juventustól kezdve a Liverpoolon és a Lille-en keresztül egészen az Atlético Madridig, sőt, a francia csapat január végén közel is állt ahhoz, hogy megszerezze a szélsőt, aki azonban nem látott perspektívát a francia élvonalban. Az oroszban viszont úgy tűnik, igen, hiszen sokak megrökönyödésére végül az Anzsi Mahacskalához igazolt. A dagesztáni klub tulajdonosának, Sulejman Kerimovnak nagyjából annyi pénze van, amennyiből kilóra megvehetné Magyarországot, így valószínűleg nem okozott neki túl nagy gondot Dzsudzsák vételárának kifizetése. Bár hivatalos adatot nem tudni, holland lapinformációk szerint 14 millió euróért váltott klubot a futballista, aki ezzel a legdrágább magyar játékossá avanzsált. Na és persze egyben a legjobban fizetetté is, már ha igazak azok a hírek, amelyek szerint akár évi 1 milliárd forintnak megfelelő eurót is kereshet a messzi Dagesztánban. Nem mellesleg egy csapatban játszhat Roberto Carlosszal és Samuel Eto’o-val is.
Kassai fújta a sípot a BL-döntőn
Hatalmas dicsőséget szerzett hazánknak a jelenkor legjobb magyar játékvezetője, Kassai Viktor, hiszen a kiváló bíró vezethette májusban a Barcelona-Manchester United Bajnokok Ligája-döntőt. Kassai remekül helytállt a világsztárok között, gyakorlatilag sallangmentesen vezette a Barca 3-1-es sikerével véget ért finálét. A 36 éves sportember egyébként minden idők legfiatalabb BL-döntőt dirigáló játékvezetője lett.
Aczélt bilincsben vitték el a rendőrök a Vidi-Haliról
Sajnos a pozitívumok mellett az idei év főleg a bundabotrány egyre komolyabb elburjánzása miatt marad emékezetes a magyar futball kapcsán. Sorra kerültek elő a nevek, és idővel már senki sem lepődött meg egy-egy újabb őrizetbe vételen. Egészen november 30-ig, amikor olyan történt, amilyen a magyar futball történetében még aligha. Aczél Zoltánt, a Haladás vezetőedzőjét a Videoton elleni kupameccs lefújása után az öltözőfolyosón bilincselték meg, és vették őrizetbe. A vesztegetéssel és más bűncselekményekkel is megvádolt tréner több mint egy hetet töltött előzetes letartóztatásban, majd szabadon engedték, karrierje pedig óriási törést szenvedett el, hiszen ma már nem ő a szombathelyi csapat vezetőedzője.
Íme Aczél Zoltán letartóztatása az NSOTV felvételén:
Paulo Sousa lefejelte a Nemzeti Sport újságíróját
Sajnos egy másik olyan eseményről is meg kell emlékeznünk, amelyre nem lehet büszke a magyar foci az idén. Még szeptemberben történt, hogy egy barátságos mérkőzésen a beszámolók szerint Paulo Sousa lefejelte a Nemzeti Sport újságíróját, Borbola Bencét. Az esetet természetesen sokan sok szemszögből látták, így a Vidi portugál edzője véletlenről beszélt, míg a sportújság jelen lévő munkatársai szándékosságról beszéltek, hozzátéve, hogy Sousa az egész találkozón agresszívan és indulatosan viselkedett, többször is összecsapott Borbolával, kettejük "párharca" pedig a zsurnaliszta lefejelésével ért véget. A Nemzeti Sport munkatársa feljelentést tett a rendőrségen, a Vidinél viszont kiálltak a portugál szakember mellett. Az óriási vihart kavaró ügyet a Fejér megyei rendőrkapitányság vizsgálta, de a nyomozás kiderítette, hogy nem súlyos, csupán könnyű testi sértésről volt szó, ami magánvádas, tehát sokkal enyhébb bűncselekménynek számít. Ezért az a döntés született, hogy a helyi illetékességű Bicskei Városi Bírósághoz teszik át az ügyet, vagyis a rendőrség nem nyomoz tovább, majd a bíróság feladata lesz, hogy kiderítse, ez az enyhébb bűncselekmény megvalósult- e, s ha igen, kit milyen felelősség terhel.
Történelmet írt a KTE-Ereco
Történelmi tettet hajtott végre 2011-ben a Kecskeméti TE-Ereco együttese, miután fennállása során első ízben hódította el a Magyar Kupát. A lila-fehérek a 3. fordulóban kapcsolódtak be a sorozat küzdelmeibe, és sorrendben a Békéscsaba, a Tiszakanyár, a DVSC-TEVA, a Siófok, és a ZTE testén át jutottak a döntőbe, útjukat pedig akár úgy is jellemezhetnénk, mint ahogy a kés hatol át a vajon. A fináléban aztán a videoton várt a kecskemétiekre, akik Foxi Kethevoama triplájával 3-2-re le is győzték a bajnokot, és magasba emelhették a Magyar Kupát.
Egy "kiscsapat" nagy kalandja Európában
Talán nem haragszanak meg Pakson, ha kiscsapatként aposztrofáljuk a helyi NB I-es klubot, hiszen a tolnaiak óriási meglepetésre végeztek az NB I harmadik helyén a tavalyi idényben. A zöld-fehérek Kis Károly vezetőedző irányításával, kizárólag magyar játékosokkal a soraikban fantasztikus évet produkáltak, és megérdemelten lettek bronzérmesek, aminek eredményeképpen történetük során először kiléphettek az európai kupaporondra. Ekkor vette kezdetét a "paksi csoda". A zöld-fehérek a második fordulóban csatlakoztak az Európa Liga küzdelmeihez, és rögtön belecsaptak a lecsóba, hiszen a jó erőkből álló Tromsö IL-t sodorta az útjukba Fortuna. A Kis-csapat azonban nem ijedt, meg, és itthon értékes döntetlent ért el. A hazai 1-1 után aztán a messzi északon robbantottak csak igazán a zöld-fehérek, akik 3-0-ra kiütötték ellenfelüket, és készülhettek a következő körre. A sors ezúttal sem kedvezett a Paksnak, a skót Hearts jutott a magyar együttesnek a harmadik fordulóban. Az ideiglenesen hazai pályának számító Sóstói stadionban aztán a botrányosan dirigáló finn játékvezetőnek hála 1-1-re végeztek a felek, a visszavágón aztán sajnos csúfos véget ért a paksiak menetelése, a 4-1-es skót siker a magyar gárda búcsúját jelentette, amely azonban így is büszke lehet 2011-es teljesítményére.
Így ütötte ki a Paks a Tromsőt:
A Hearts elleni hazai iksz a vérlázító bírói hibával:
Futballünnep Diósgyőr-Fradi módra
Az NB I kapcsán mindig nagyon nehéz kiválasztani az év legemlékezetesebb meccsét, hiszen mindenki más szempontok alapján szelektál. Akad, akinek a drámadi fordulatok számítanak, van, aki a sokgólos meccsekre szavaz, mások viszont egy 1-1-es döntetlent is az év meccsének neveznek, ha a színvonal kiemelkedő volt a találkozón. Szerkesztőségünk az NB I 17. fordulójában lejátszott DVTK-Ferencváros találkozót találta az idei év legemlékezetesebb bajnokijának. Ezen a mérkőzésen minden adott volt egy igazi futballünnephez. Csordultig telt lelátók Miskolcon, több mint tízezer néző, az ország két legfanatikusabb szurkolótábora, és persze maga a meccs, amelynek főleg az első félideje élvezetes, jó játékot hozott. Ez alatt a 90 perc alatt gyakorlatilag mindent láthattunk a pályán, ami szem-szájnak ingere. Óriási bombagólt, hatalmas potyát, drámai fordulatokat, sok találatot, és végül 3-2-es ferencvárosi győzelmet.
Egy egész ország utálta Kassait
Kassai Viktor több fontos feladatot kapott idén a nemzetközi porondon, a BL-döntő mellett az Észtország-Írország Eb-selejtező is kiemelkedett ezek közül. A találkozón végül két piros lapot osztott ki a magyar sztárbíró, az írek pedig kiütéssel, 4-0-ra nyertek a selejtezők abszolút meglepetéscsapata ellen. A találkozót követően aztán finoman fogalmazunk, ha azt írjuk, kapott hideget-meleget a játékvezető, akit azzal vádoltak az észtek, hogy tönkretette számukra a mérkőzést hibás ítéleteivel. Kisvártatva a Facebookon is csoport alakult Kassai kollektív utálására, az viszont már más kérdés, hogy mind a nemzetközi szövetség, mind a sajtó úgy ítélte meg, Kassai jól vezette a találkozót, és nem követett el hibát. Az észtek még egy videó-összeállítást is összevágtak, ám ezekből is látszik, hogy honfitársunk jó döntéseket hozott. Az észtek népharagjára pedig mára már szinte senki sem emlékszik…