Egyéb sportok

Sportinnováció: ingyenes lesz az áram a londoni olimpián

""

Az energiatermelő járdák különlegessége, hogy a rajtuk lépkedő járókelők lépteik fognak energiát termelni. Az újrahasznosított gumiból készülő PaveGen a lépések okozta nyomásból létrejövő energiát hasznosítja – írta a piacesprofit.hu.

A járda akkumulátorában háron napig képes tárolni az ingyen kinyert engergiát a CNN televízió beszámolója szerint. Az említett útvonalon 20 csíkot fektetnek le új típusú járdából a szervezők. Számítások szerint egy év alatt közel 30 millió vásárló fordul majd meg az épületben, s a lépéseikből befogott energia elegendő lesz arra, hogy a külső világítást fedezzék vele.

""

Az innováció ötletgazdája a 25 éves Laurence Kemball-Cook, aki egyetemi végzősként készítette el a járda prototípusát. A mérnök félig viccesen megjegyezte: felfedezése új dimenziót ad a "crowdsourcing" fogalmának (vagyis hogy sok ember önként és ingyen hoz össze egy projektet).

Egyelőre titok övezi a találmány működési elvét, de annyit tudni, öt millimétert behorpad a járda annak a lába alatt, aki rálép: az ebből nyert mozgási energiát hasznosítják. Minden egyes lépés annyit energiát teremt, amennyi egy LED-izzó 30 másodperces égéséhez elegendő. (Nagy hangsúlyt kíván fektetni a kormány a megújuló energiák hasznosítására.)

""

Egy nagy angliai fesztiválon nemrég lemérték: 250 ezer lépést tettek a járdán a résztvevők, ami 10 ezer mobiltelefon feltöltését teszi lehetővé! (Egy ember átlagosan 150 millió lépést tesz életútja során.)

A járda tömegtermékké válása persze attól függ, mennyire olcsón oldható meg az előállítása. Mindenesetre több díjat nyert az innováció, és néhány kockázati tőkés már be is fektetett a gyártásába.