Sportdiplomáciai siker a debreceni EuroChallenge Final Four rendezés
Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke az esemény szerdai, debreceni sajtótájékoztatóján közölte: az április 27. és 29. között sorra kerülő torna legfontosabb hozadéka lehet – a sportdiplomáciai siker mellett – a magyar csapat pályán elért eredménye, ami megfelelő alapot nyújthat a válogatott sikeres Eb-felkészüléséhez. Hozzátette: a magyar kosárlabda a nemzetközi eredmények nélkül belterjessé válna. Ehhez kapcsolódva a városvezető felidézte a magyar válogatott 1955-ös budapesti Eb-győzelmét, amely a sportág mellé állította az országot és példaképpé emelte a sikert kivívó játékosokat. Szalay szerint a Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) jelenleg Magyarországot feltörekvő nemzetként tartja számon, amelynek érdemes megadni a lehetőséget egy komoly viadal rendezésére.
Kósa Lajos, Debrecen polgármestere arra hívta fel a figyelmet, hogy a Szolnok a kosárlabdában érvényes kvótarendszer miatt mindössze három külföldi játékossal érte el a sikert. A politikus szerint Debrecennek is kiváló lehetőség a rendezés, egyben örömét fejezte ki, hogy a szolnokiak a budapesti rendezéssel ellentétben "egy tiszántúli szolidaritást" választottak.
Nyerges Zsolt a sajtótájékoztatón ismertette a technikai részleteket: a Főnix Csarnokba mintegy 6000 néző láthatja a meccseket élőben, ebből a török Besiktas szurkolói 890 jegyet kapnak. A jegyek 8 és 10 ezer forintba kerülnek, azokhoz itthon várhatóan április 16-től a szolnoki Tiszaligeti Csarnokban, Debrecenben pedig a Főnix Csarnok és a Kölcsey Központ pénztáraiban lehet hozzájuk jutni.
Buttás Pál, a sport365.hu kosárlabda-szakértőjének véleménye a rendezésről Nem biztos, hogy valaha is fény derül arra, mennyibe került a rendezés, de az biztos, hogy a nemzetközi szövetségnek vannak bizonyos elvárásai, például az összes csapat költségét a rendező kell, hogy biztosítsa, ráadéásul pontos előírás van arra, hogy milyen szállás, milyen ellátás, milyen terem kell. Szerintem a szolnokiak már a második negyeddöntős meccs után elkezdhettek tapogatózni, hogy adott esetben hol lehetne megrendezni a négyes döntőt. Debrecen nagyszerű választás, nagy hagyománya van a kosárlabdának, ráadásul Budapest után itt van a második legtöbb nézőt befogadni képes csarnok. A lobbitevékenység borzasztó sokat jelent egy ilyen esemény elnyerésénél. Jó példa erre a 2015-ös női európa-bajnokság, ahol a fehéroroszokkal szemben olyan anyagot tettünk le a FIBA elé, amivel szinte biztos volt, hogy elnyerjük a rendezést. Gondolhatták azt, hogy ha egy akkor rendezvényre ilyen anyagot tud készíteni Magyarország, akkot egy ilyen, három napos esemény lebonoylításával sem lehet nagy gondunk. Az is szerencse lehetett, hogy a törököket nem akarta a FIBA, hiszen az ő anyagi ráfordításukkal nem tudtunk volna versenyezni. Sportszakmai szempontokat nézve utoljára klubcsapatokat érintőt esemény a férfi BEK-döntő volt Budapesten, a FIBA-nak viszont érdeke, hogy olyan országokban is legyenek rendezvények, amelyek nem a legmagasabb színvonalú kosárlabdát játsszák Európában, hiszen így lehet a leghatékonyabban népszerűsíteni a sportágat. Szívből gratulálok mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy egy ilyen eseményt ide tudtak hozni hazánkba. |