Egyéb sportok

Showműsorral búcsúztak a lovas versenyszámtól

Kép forrása: MTI/Kovács Tamás

Az utolsó eredményhirdetés után lovas show-val búcsúztak el a lovaglástól a budapesti öttusa Európa-bajnokság szervezői.

A hazai szövetségnek az Eb megrendezésével többek között az is a terve volt, hogy „méltó módon” köszönjön el a lovaglástól, ezért díszelőadással készült a búcsúra. Az alkotók szándéka szerint ez alkalmat teremtett arra, hogy „megálljunk ezen értékvesztés előtt és méltó emléket állítsunk a múlt legendás bajnokainak”.

A Puskás Aréna melletti szoborparkban kialakított versenyközpontban élő zene kísérte a műsort, Tímár Sára és zenekara, Herczku Ágnes és Nikola Parov működött közre, sirató-, misztikus és harci jellegű énekek, dalok hangoztak el. Megelevenedett az öttusa alapjául szolgáló legenda, a küldetést végrehajtó katonai futár története, aki útja során lovagolt, karddal és pisztollyal küzdött, folyót úszott át, majd futva ért céljához.
A program végén szimbolikus üzenetként megtörtént a ló leszerszámozása.

Öttusában a párizsi olimpia után már akadályverseny szerepel majd a lovaglás helyén.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) részéről már évekkel korábban érkeztek kritikák a lovaglást, annak kiszámíthatatlanságát illetően, de minden bizonnyal nagy lökést adott a változtatás kikényszerítéséhez a német Annika Schleu és edzője Kim Raisner tokiói botránya. A világ- és Európa-bajnok versenyző toronymagasan vezetett, de nem bírt a lovával, el se tudta kezdeni a pályát, edzője pedig előbb kívülről biztatta őt, majd amikor odafarolt a korláthoz a ló, meg is ütötte, egyúttal hangosan arra biztatta Schleut, hogy pálcázzon erőteljesen. A német versenyző végül pont nélkül zárta ezt a számot, ezzel gyakorlatilag kiszállt a versenyből. Az eset nagy visszhangot váltott ki.

A Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) végrehajtó bizottsága 2021 novemberében döntött arról, hogy a lovaglás a párizsi olimpiáig marad az öttusa része, miközben a fiatalok versenyeit már 2023-tól anélkül kell megrendezni. A sporttág vezetői úgy vélekedtek, az öttusa olimpiai programban maradása érdekében mindenképpen szükség van arra, hogy a lovaglást másik tusa váltsa fel.

A hivatalos indoklás szerint a fejlődés gátja, hogy bizonyos térségekben nem tudják biztosítani a lóállományt, egy sportág ötkarikás műsoron maradásának viszont feltétele, hogy minél több helyen űzzék. A módosítást éles tiltakozás övezte számos országban, többek között Magyarországon, de az idő haladtával minden szereplő kénytelen volt belátni, hogy ez az egyetlen út.

A UIPM közgyűlése 2021 novemberének végén helyben hagyta a végrehajtó bizottság döntését, mely szerint a lovas szám nélküli lebonyolításról szóló javaslatot nyújtanak be a NOB-nak a Los Angeles-i játékokra vonatkozóan.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó testülete 2021 decemberében még úgy foglalt állást, hogy az öttusa – és a súlyemelés, illetve az ökölvívás – nem szerepel a 2028-as olimpia előzetes programjában, ugyanakkor bizonyos feltételek teljesülése esetén bekerülhetnek a műsorba. Később kiderült, hogy akadályversenyt terveznek a lovaglás helyére, ez 2022 novemberében el is dőlt. Ezzel a módosítással a NOB végrehajtó bizottsága 2023 októberében már támogatta az öttusa programba kerülését a Los Angeles-i olimpiára, pár nappal később pedig a közgyűlés is áldását adta rá.

A NOB közölte, hogy elfogadta a lovaglás akadályversennyel történő helyettesítését, illetve méltányolja és elismeri a nemzetközi sportági szövetség intézkedéseit, mellyel csökkentette a sportág költségeit és egyszerűsítette a versenyeket. Ugyanakkor hozzátette, hogy a UIPM-nek a jövőben folytatnia kell az elkerülhetetlen változtatásokat a vezetésében és a szervezet modernizálását.

A NOB külön kiemelte, hogy az öttusa nem került volna be a 2028-as programba, ha nem cseréli le a lovaglást az akadályversenyre.

A vívásból, lovaglásból, úszásból, lövészetből és futásból álló öttusa az 1912-es olimpia óta szerepel az ötkarikás játékok programjában. A lebonyolítási rend sokszor változott az évek folyamán, a legutóbbi verzió szerint a lövészetet és a futást együtt rendezik egy kombinált szám keretében, a versenyek csoportos lebonyolításban, kieséses rendszerben zajlanak a selejtezőktől a döntőkig, olimpián az elődöntőtől a döntőig. A sportágak azonban mostanáig nem cserélődtek.