Rögbi-vb 2015 – Kecskeméten indul az európai selejtezősorozat
Az eseményt felvezető szombati kecskeméti sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a hat legerősebb európai csapat – a francia, az angol, a walesi, az ír, a skót és az olasz – már résztvevőnek mondhatja magát, a fennmaradó három kontinentális kvótára viszont 32 ország válogatottja pályázik. A megszerezhető helyekért az elkövetkezendő három évben pontosan száz mérkőzést játszanak majd.
A magyar csapat célkitűzése, hogy az első fordulóból továbbjusson. Erre akkor nyílik esélye, ha csoportjában – amelyben a bolgárok mellett a szlovénok, az osztrákok és a ciprusiak szerepelnek – a tavasszal lezáruló első körben az első helyen végez. Ebben az esetben újabb párharc várna a magyar együttesre. Turi Pál, a Magyar Rögbi Szövetség elnöke az MTI érdeklődésére azt mondta, hogy a második kör elérése már nagy teljesítmény lenne a válogatottól.
"Raphaël Saint-André személyében egy francia szakember is csatlakozott most a szakmai stábhoz, ő korábban a Lyon edzője volt, játékosként pedig Angliában is profiskodott. Érkezése, úgy gondolom, nagy lökést adhat a csapatnak, a két őszi mérkőzésünkön tanácsadóként segíti majd a munkát, remélem, előrébb tudunk majd lépni vele" – mondta.
A magyarok a szlovén csapattal október végén találkoznak, míg az osztrákok és a ciprusiak elleni mérkőzés jövő tavasszal lesz. A Rögbi Világszövetség támogatásával idén valamennyi kontinensen ünnepség keretében indítják el a vb-selejtezőket, Észak- és Dél-Amerika, valamint Ázsia és Afrika után Európán a sor, hogy megnyissa a küzdelmeket a 2015-ös angliai vb-részvétel előtt.
A rajtra egésznapos programmal készült a szervező és a helyszínt biztosító Kecskeméti Atlétika és Rugby Club. A rögbinapra Kecskemétre érkezett a 2003-ban világbajnok angol csapat tagja, a vb nagykövete, Lawrence Dallaglio, aki elhozta a világbajnoki trófeát, a Webb Ellis Kupát.
Amint azt hangsúlyozta: a kupát mindig egy kisebb rögbinemzethez viszik először, ezzel is jelezve, hogy rendkívül fontosak a sportágban azok az országok is, amelyek nem tekinthetők "nagyhatalomnak", ugyanis az öt és fél millió európai játékos jó részét éppen ezek a nemzetek adják.