Nemzetközi labdarúgás

River-Boca, avagy Kismalacok a Csirkék ellen – Minden héten háború, 8.rész

Argentina legnagyobb rangadóját szerényen "Superclásico" néven emlegetik, ahol a két ősi rivális, a Boca Juniors és a River Plate küzd meg egymással. Az öszecsapást a brit The Observer nemes egyszerűséggel csak úgy jellemezte, mint amihez képest a skót Rangers-Celtic meccs csak egy általános iskolai ulibuli mérkőzés a hatodikosok között. Nem véletlenül jelölte a lap az " Ötven meccs, amit látnod kell, mielőtt meghalsz" elnevezésű listájának élére az argentin rangadót.

""

Egyes statisztikák szerint az argentinok több mint hetven százaléka drukkol a két csapat valamelyikének. Mindkét klubot a Buenos Aires "La Boca" nevű kikötői kerületében alapították, de később a River átköltözött a folyó másik partjára, és ezzel kezdetét vette a mai napig tartó rivalizálás. A Boca Juniors rajongói eleinte a bevándorló olaszok voltak, innen alakult ki a klub egyik elnevezése, a "Xeneizes", azaz genovaiak. A River Plate költözésével máris a gazdagabb Nunez városrészben találta magát, onnan eredeztetik becenevüket, ami nem más, mint a "Milliomosok" (Los Millionarios).

""

Az első mérkőzés a két klub között 1908. augusztus másodikán volt, ahol a Boca győzött 2-1-re. A meccs után a hazaiak megtámadták a Boca szurkolóit, elvették, és elégették zászlóikat. Az örökmérleg is a Boca kisebb fölényét jelzi, hiszen 126 győzelme ellen a River 107 sikert tud felmutatni, 105 döntetlen mellett. A legnagyobb különbségű győzelem is a Boca nevéhez fűződik, 1928-ban 6-0-ra győzték le riválisaikat. Sajnos az elmúlt évben a River úgy döntött, hogy nem kíván részt venni az első osztály küzdelmeiben, magyarán szégyenszemre kiestek, így a további rangadókra egy csöppet várni kell még.

""

A két klub közötti összecsapások mellett random megrendezik a szurkolók vs szurkolók, illetve a szurkolók vs rendőrség fesztiválokat is, sosem maradhat el az argentin fociból jól ismert koreográfia-görögtűz-tánc-ugrálás-tüzijáték-verekedés kombó sem. A La Bombonera, és az El Monumental stadionok gyakran remegnek meg az együtt ugráló fanatikusok súlya alatt, nemegyszer rohamrendőrök érkezése jelenti a mérkőzés, egyúttal az össznépi tömegverekedés végét. A Boca szurkolók csirkéknek (galinas) becézgetik a River támogatóit, utalva gyávaságukra, de azok sem maradnak adósok, imádnivaló módon ganajtúróknak (bosteros), illetve kismalacoknak (los chanchitos) nevezik az ellenfelet, mivel a La Boca területen fekvő stadion környékén intenzív trágyaillat terjeng.

""

Érthető módon sosem volt valami nagy játékosmozgás a két alakulat között. Cataldo Spitale volt az első, aki a Boca-ból a Riverhez igazolt. Oscar Ruggeri, aki öt év után döntött úgy, hogy átteszi székhelyét a folyó túlpartjára, és ezentúl inkább a River híveit örvendezteti meg játékával, a következőket nyilatkozta:

"Nehezen tudom megfogalmazni, milyen érzés ez. Az egyik oldalon árulónak tartanak, míg a másik oldalon pont a múltad miatt nem szeretnek, és nem bíznak benned."

""

Diego Maradona egyenesen kijelentette, hogy Ő ugyan nemhogy a River stadionjába, de még a folyó túlpartjára sem hajlandó betenni a lábát, különben is, neki a Boca volt mindig is az álma, köszöni szépen. Az argentin klasszis először mindössze egy évet töltött el szeretett klubjánál, ahol negyven mérkőzésen 28 gólt szerzett. Pályafutása végén azért még visszatért, és két év alatt hét találattal segítette egykori csapatát, akivel bajnok lett 2005-ben.

""

""

1968. június 23-án, egy River-Boca meccsen történt az argentin labdarúgás legnagyobb tragédiája, mely a "12-es kapu katasztrófája" néven vonult be a sporttörténelem fekete lapjaira. 71 rajongó vesztette életét, amikor a mai napig ismeretlen eredetű pánik miatt a tömeg nekinyomta őket a zárva tartott 12-es kapunak. Különböző feltevések láttak napvilágot, melyekben a katasztrófa lehetséges okait jelölték meg , egyesek szerint a vendégszurkolók égő zászlókat dobáltak a hazaiakra, mások a rendőrséget okolták, akik rohamot intéztek a tömeg ellen, mert abból páran levizelték a rohamosztagosokat. A három évig tartó vizsgálat megállapította, hogy senki sem felelős a történtekért, a döntés nagy csalódást okozott az áldozatok családjai számára.