Olimpia 2016

Rio 2016 – a tizenharmadik nap krónikája

PERCRŐL PERCRE:

03:50.

Bolt duplázott, immár nyolcszoros olimpiai bajnok!

""

03:25. Oroszország őrületes csatában, hosszabbítás után 38-37-re legyőzte a kétszeres címvédő Norvégia női kézicsapatát, ezzel döntőbe jutott az olimpián.

A norvégok a rendes játékidő utolsó másodperceiben egyenlítettek 31-31-re, és megvolt ugyanerre a lehetőségük a kétszer öt perces ráadásban is, de Camilla Herrem ejtése után centikkel a kapufa mellett suhant el a labda, így Nora Mörk 14 gólja ellenére is kiestek.

Női kézilabdatorna, elődöntő:
Norvégia-Oroszország 37-38 – hosszabbítás után

Korábbról: Hollandia-Franciaország 23-24.

A szombati döntőben: Franciaország-Oroszország.

02:20. Az Egyesült Államok világbajnok női röplabda-válogatottja nem jutott be a döntőbe a Rio de Janeiró-i olimpián. Szerb-kínai döntőt rendeznek.

Az amerikaiak nagy csatában kaptak ki Szerbia csapatától, az ötödik játszmában csak a minimális két pont különbség döntött. Korábban Szerbia, Szerbia-Montenegró, illetve Jugoszlávia női válogatottja sem tudott négy közé kerülni az olimpiai röplabdatornán. Az amerikaiak Londonban és Pekingben is ezüstérmesek voltak.

Röplabda, női elődöntő:
Szerbia-Egyesült Államok 3-2 (-20, 17, 21, -16, 13)
Kína-Hollandia 3-1 (25, -23, 27, 23)

23:20.

Hatalmas megtiszteltetés érte Gyurtát Rióban!

22:55. Demeter Bence 16., Marosi Ádám pedig 24. helyen áll a csütörtöki vívás után az öttusázók versenyében a riói olimpián.

Demeter, a Volán Fehérvár 26 éves öttusázója 19 ellenfelét győzte le és 16-tól kapott ki, míg a Londonban négy éve bronzérmes, 2009-ben egyéni világbajnok honvédos Marosi pont fordítva teljesített, 16 asszót nyert meg és 19-et vesztett el. Az élen álló Aleszandr Leszun nagyszerűen vívott, 28 győzelmet aratott. Demeter 54 pontra van tőle lemaradva, ami ugyanennyi másodperces hátránynak felelne meg a lövészettel kombinált futás rajtjánál. Marosi 72 pont lemaradást szedett össze az orosszal szemben. 

Az olimpiai öttusaversenyeket a korábbiaktól eltérően bonyolítják le. Az első napon rendezték a hagyományos körvívást vagy más néven rangsoroló vívást mindkét nem számára, majd pénteken a női, szombaton pedig a férfi verseny következik a megszokott számokkal, de ekkor már csak bónuszvívás lesz az első napi sorrend alapján. Az utolsó kezd az utolsó előttivel és a győztes maradhat a páston. Az éremosztó program mindkét napon magyar idő szerint 17 órakor kezdődik.

22:40. Szerbia mérkőzik Horvátországgal a férfi vízilabdatorna szombati döntőjében, miután 10-8-ra legyőzte a londoni ezüstérmes Olaszországot a csütörtök esti, második elődöntőben. Magyarország a görögökkel csap össze szombaton az ötödik helyért.

Férfi vízilabdatorna, elődöntő, végeredmények:
Szerbia-Olaszország 10-8
Horvátország-Montenegró 12-8

A döntőben: Szerbia-Horvátország, szombat 22:50
Bronzmeccs: Olaszország-Montenegró, szombat 18:00

Az 5-8. helyért:
Magyarország-Brazília 13-4
Görögország-Spanyolország 9-7

Az 5. helyért: Magyarország-Görögország, szombat 21:30
A 7. helyért: Brazília-Spanyolország, szombat 16:40

22:15.

Elfoglalta trónját a félnehézsúly királya

""

21:30.

Németh Zsanett elbukott a bronzmeccs kapujában

""

20:09.

A 15. helyen áll világbajnokunk a vívás után

19:10. Minden idők legjobb magyar férfi olimpiai eredményét érte el triatlonban ifj. Faldum Gábor azzal, hogy 20. lett a riói játékok csütörtöki versenynapján. A másik magyar induló, Tóth Tamás a 33. helyen végzett.

""

A bajai versenyző 1:48:20 óra alatt ért célba, míg budaörsi honfitársa 1:50:02 órás idővel teljesítette a versenyt. Ezt megelőzően a 2000-es sydneyi játékokon Kuttor Csaba által elért 30. hely volt a legjobb magyar férfi szereplés olimpián ebben a sportágban. A legjobb női szerepléstől sem maradt el sokkal a 28 éves ifj. Faldum, ugyanis Edöcsény Nóra – szintén Sydneyben – 19. volt.

A 1,5 kilométer úszásból, 40 kilométer kerékpározásból és 10 kilométer futásból álló viadalon a győzelmet címvédőként a brit Alistair Brownlee szerezte meg 1:45:01 órás idővel, testvérét, Jonathan Brownlee-t hat másodperccel előzte meg, míg a harmadik dél-afrikai Henri Schoemant 42-vel. Alistair Brownlee lett az olimpián 2000 óta szereplő sportág első kétszeres bajnoka. Négy éve szintén testvérével állhatott a dobogón, de akkor az öccse harmadik lett.

Az első szám után a bringázást az élen egy tízfős csoport kezdte meg, amely előnyét folyamatosan növelte az üldözőkkel szemben a 40 kilométer során, így egyértelművé vált, hogy innen kerül ki a győztes, mert a tagjai a futásra közel másfél perces előnyt szereztek. A két magyar a második, legnagyobb bolyban tekert, amely az utolsó kilométereken kettészakadt, Faldum az elsőben maradt, Tóth viszont a másodikban volt.

A zárószám elején a Brownlee fivérek mindenkit leráztak magukról, majd féltáv után Alistair tudott meglépni testvérétől. Faldum a 16. pozícióban vágott neki a futásnak, kissé lassabb tempóban kezdett, így visszaesett a 23. helyre, de aztán apránként feljebb tört, 2,5 kilométerre a céltól már 18. volt, végül pedig huszadikként ért célba. Tóth futásban szinte végig a 33. helyen haladt.

Triatlon, férfiak, olimpiai bajnok:
   Alistair Brownlee (Nagy-Britannia) 1:45:01 óra
2. Jonathan Brownlee (Nagy-Britannia) 1:45:07
3. Henri Schoeman (Dél-afrikai Köztársaság) 1:45:43
…20. IFJ. FALDUM GÁBOR 1:48:20
…33. TÓTH TAMÁS 1:50:02

19:05. Németh Zsanett kazah legyőzője fináléba jutott, így a 75 kilós magyar versenyző a vigaszágon folytathatja a küzdelmeket, a 63 kilogrammos Sastin Marianna ugyanakkor kiesett a riói olimpia birkózóversenyeinek csütörtöki napján.

Az idén U23-as Európa-bajnok Németh a nyolcaddöntőben technikai tussal kapott ki a 38 éves Guzel Manyurovától, aki később egy kameruni birkózót győzött le a nyolc között, az elődöntőben pedig 8-1-es hátrányról úgy nyert, hogy az utolsó pillanatokban tust ért el az orosz Jekatyerina Bukina ellen, így fináléba került, a magyart pedig a vigaszágra segítette.

Németh Zsanett a magyar idő szerint 21 órakor kezdődő programban a kameruni Annabelle Laure Alival mérkőzik, s ha nyer, a bronzéremért léphet majd szőnyegre.

A 2013-as világbajnok, kétszeres vb-ezüstérmes Sastin Mariannát a selejtezőjében győzte le az orosz Inna Trazsukova, aki szintén elverekedte magát a négy közé, ám ott sima vereséget szenvedett, így kiesett a magyar klasszis, aki ezáltal harmadik olimpiájáról is érem nélkül távozik.

17:40.

Az ötödik helyért játszhat a férfi pólóválogatott

16:55. Szabó Barbara a selejtezőszinttől messze elmaradva búcsúzott magasugrásban a riói olimpia csütörtöki versenynapján.

Az ugrók délelőtti selejtezőjében 1,94 métert kellett teljesíteni a fináléba kerülésért, ami Szabó egyéni csúcsával egyezik meg, s négy centivel több a magyar sportoló idei legjobb eredményénél, azaz bravúrra lett volna szüksége.

Az UTE 26 éves atlétája a júliusi Európa-bajnokságon kifejezetten jól ugrott, 11. lett. Akkor a selejtezőben 1,90-ig jutott, ezúttal azonban messze elmaradt ettől.

Az 1,80 méteres kezdőmagasságon ugyan még másodikra átjutott, az 1,83-at azonban már nem tudta teljesíteni, így nagyon korán véget ért számára a verseny.

A 35 induló közül 14-en ugrották meg a kvalifikációs szintet, míg Szabó – négyes holtversenyben – 32. lett.

16:25. A 75 kilogrammosok között szereplő Németh Zsanett technikai tussal kikapott a nyolcaddöntőben, így már csak a vigaszágban bízhat a riói olimpia birkózóversenyeinek csütörtöki napján.

Az idén U23-as Európa-bajnok Németh Zsanett az ötkarikás ezüst- és bronzérmes Guzel Manyurova ellen kezdte meg szereplését, s kevesebb mint két és fél perc alatt 12-2-es vereséget szenvedett.

Németh akkor küzdhet tovább a vigaszágon, ha a kazah döntőbe jut.

16:10.

Rio 2016: Magyarország a 12. az éremtáblázaton!

15:33. Kikapott Sastin Marianna!

Világbajnok birkózónkat 3-0-ra verte meg a 63 kilogrammosok selejtezőjében az orosz Trazsukova, így Marianna sajnos nem jutott be a legjobb tizenhat közé.
Az orosz birkózó két kiléptetéssel és egy intéssel szerezte meg előnyét, amit Sastin már nem tudott behozni. A vigaszágban reménykedhetünk már csak.

15:16. Ott a hetedik magyar arany, Kozák Danuta egyesben is olimpiai bajnok!

""

14:49. A negyedik helyen zárt a Molnár Péter, Tótka Sándor összetételű kajak páros 200 méteren, mindössze három századdal maradtak le a dobogóról!

""

A világbajnoki címvédő kettős – amely a válogatót megnyerő, de utóbb doppinggyanú miatt az utazók közül kizárt Horváth Bence és Szomolányi Máté helyett jutott az utolsó pillanatban indulási joghoz – szoros versenyben maradt le a dobogóról, három századon múlt az éremszerzése.
Az olimpiai bajnok a spanyol páros lett, a britek és a litvánok előtt.
 
1. Saúl Craviotto, Cristián Toro (Spanyolország) 32.075
2. Liam Heath, Jon Schofield (Nagy-Britannia) 32.368
3. Aurimas Lankas, Edvinas Ramanauskas (Litvánia) 32.382
4. Tótka Sándor, Molnár Péter (Magyarország) 32.412
5. Ronald Rauhe, Tom Liebscher (Németország) 32.488
6. Nebojsa Grujics, Marko Novakovics (Szerbia) 32.656
7. Sébastien Jouve, Maxime Beaumont (Franciaország) 32.699
8. Ryan Cochrane, Hugues Fournel (Kanada) 33.767

14:18. Hajdu Jonatán második lett a kenusok 200 méteres B-döntőjében, mindössze 51 ezreddel maradt le a szlovák Martin Fuksa mögött, így összesítésben a 10. lett. Az olimpiai bajnok ebben a számban az ukrán Jurij Cseban lett, aki így megvédte címét. Az azeri Demjanyenko lett a második, a brazil Dos Santosé a bronz!

14:12. A német kettős nyerte a férfi kajak párosok 1000 méteres döntőjét a szerbek és Ausztrália előtt, a Hufnágel Tibor-Ceiner Benjámin páros a hetedik helyen futott be

A döntőben sokáig a nyolcadik helyen haladt a honvédos kettős, de a hajrában a szlovák egységet meg tudta előzni. Győzött a tavaly világbajnok Max Rendschmidt, Marcus Gross német duó. Ebben a számban a Dombi Rudolf, Kökény Roland páros volt a címvédő.

 

A legfontosabb, a kajak-kenu versenyek beosztása:

""

A teljes mai program