Olimpia 2016

Rio 2016 – a tizenegyedik nap krónikája

PERCRŐL PERCRE:

04:45. A kanadai Derek Drouin a tavalyi világbajnoki győzelme után az olimpiai bajnoki címet is begyűjtötte férfi magasugrásban, amelynek keddi versenynapján az atlétikaversenyek egyetlen orosz indulója, Darja Klisina bejutott a női távolugrás fináléjába.   

""

A férfi magas döntője a várt magas színvonalú versengést hozta. A legnagyobb esélyesek közül Drouin, a katari Mutaz Esza Barsim és az ukrán Bohdan Bondarenko is magabiztos ugrásokkal jutott egyre magasabbra.

A mezőny erejét mutatja, hogy 2,33 méter után még hatan voltak versenyben, 2,36 méteren viszont csak öten próbálkoztak, mivel a 2013-as vb-győztes Bondarenko kihagyta a magasságot. Vetélytársai azonban nem fogytak el teljesen, amíg ő pihent, Barsim és Drouin ugyanis elsőre átjutott a léc felett, így az ukrán nehéz helyzetbe került. Különösen azok után, hogy ő rontott, míg a kanadai vb-címvédő 2,38-on is egyből átjutott.

Drouin ugrása Barsimot és Bondarenkót is nehéz helyzetbe hozta, a katari ennek ellenére háromszor is ráugrott 2,38-ra, s mindháromszor hibázott, Bondarenko viszont második rontása után emeltetett, annak ellenére, hogy csak a harmadik helyen állt. A következő magasság a 2,40 volt, s Bondarenkót szólították először. Az ukránnak egy "dobása" volt, ám előbb elfutott a szivacs előtt, majd egy reménytelen ugrást mutatott be, így a kanadai olimpiai bajnoki címet nyert.

A női 1500-asok fináléjában az utolsó 400 méterig kevés érdemleges történt, a mezőny együtt futott, majd a zárókör előtti gongszó hangjára a nagy esélyes, világcsúcstartó etióp Genzebe Dibaba robbantott, ám Faith Chepngetich Kipyegont nem tudta leszakítani. A kenyai tapadt rá, 250 méterrel a vége előtt elment mellette, s óriási tempóban robogott a célig, Dibabának pedig meg kellett elégednie a második hellyel.

Férfi 110 gáton a Baji Balázs nélküli fináléban a jamaicai Omar McLeod hibátlanul futott, és viszonylag simán nyert a spanyol színekben vesrenyző Orlando Ortega előtt. 

""

A kedd esti programban a női távolugrás selejtezője is lezajlott az egyébként a Botafogo labdarúgócsapatának otthonául szolgáló stadionban. A mezőnyben Darja Klisina is ott volt, akinek a szereplését a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) az utolsó pillanatban engedélyezte.

Klisina az egyetlen orosz atlétája az olimpiának, mivel hazája szövetségét a nemzetközi szövetség (IAAF) az országban tapasztalt, központilag irányított doppingolás miatt felfüggesztette, ezzel kizárva minden Oroszországban edző versenyzőt. Klisina ugyanakkor különleges engedélyt kapott, majd elvették tőle, de a CAS végül úgy határozott, hogy indulhat Rióban. Az orosz ugró így ott volt a selejtezőben, s 6,64 méterrel nyolcadik helyen jutott be a fináléba.

Férfi 110 m gát, olimpiai bajnok:
   Omar McLeod (Jamaica) 13.05 másodperc
2. Orlando Ortega (Spanyolország) 13.17
3. Dimitri Bascou (Franciaország) 13.24

Férfi magasugrás, olimpiai bajnok:
   Derek Drouin (Kanada) 2,38 méter
2. Mutaz Esza Barsim (Katar) 2,36
3. Bohdan Bondarenko (Ukrajna) 2,33

Női 1500 m, olimpiai bajnok:
   Faith Chepngetich Kipyegon (Kenya) 4:08.92 perc
2. Genzebe Dibaba (Etiópia) 4:10.27
3. Jennifer Simpson (Egyesült Államok) 4:10.53

KORÁBBRÓL:
Férfi hármasugrás:
1. Christian Taylor (Egyesült Államok) 17,86 méter
2. Will Claye (Egyesült Államok) 17,76
3. Tong Pin (Kína) 17,58

Női diszkoszvetés:
1. Sandra Perkovic (Horvátország) 69,21 méter
2. Melina Robert-Michon (francia) 66,73
3. Denia Caballero (Kuba), 65,34

03:35. Világcsúcsokat hozott a súlyemelőversenyek zárónapja a riói olimpián: a férfiak kedd esti ólomsúlyú vetélkedésében a grúz Lasa Talakadze nyert, a sportág egyetlen magyar indulója, Nagy Péter a TIZEDIK lett.

A legjobban a címvédő iráni Behdad Szalimikordasziabi kezdett, aki nagy küzdelemben szerzett előnyt szakításban úgy, hogy 214 kilós világrekordját előbb Talakadze 215-re javította, ám Szalimikordasziabi utolsó kísérletével visszavette a csúcsot 216 kilogrammot teljesítve. Lökésben viszont az iráni hatalmas meglepetésre elbukott: miután a 245 kilón háromszor is érvénytelen gyakorlatot mutatott be, kiesett, elveszítve négy éve megszerzett titulusát. Hiába tiltakozott teátrálisan Szalimikordasziabi és az iráni csapatvezetés a hatezres publikum zajos nemtetszését kiváltva ezzel, a bírói ítéleten nem változtattak.

Helyébe az ez évi Európa-, tavalyi világbajnok Talakadze lépett: a második fogásnemben 258 kilogrammig jutott, minek köszönhetően összetettben 473 kilós világcsúccsal érdemelte ki az aranyérmet. A második helyen az örmény Gor Minaszjan, az idei Eb-ezüstérmes végzett 451 kilogrammal, a harmadikon pedig egy másik grúz, a múlt évi Európa-bajnok Irakli Turmanidze, aki 448 kilóval zárt.

A B csoportban délután másodikként zárt Nagy Péter, aki 2012-ben Londonban 11. lett, összesítésben a 10. helyet szerezte meg 420 kilós összeredményével.

Súlyemelés, plusz 105 kg, olimpiai bajnok:
   Lasa Talakadze (Grúzia) 473 kg – világcsúcs (szakítás: 215 kg, lökés: 258 kg)
2.  Gor Minaszjan (Örményország) 451 (210, 241)
3. Irakli Turmanidze (Grúzia) 448 (207, 241)
.10. NAGY PÉTER 420 (193, 227)

03:00.

Nem teljesült be a magyar álom 110 méteres gátfutásban

00:41. Az olasz férfi vízilabda-válogatott a keddi negyeddöntőben négy góllal legyőzte a görögöket, ezzel bejutott a négy közé a Rio de Janeiró-i olimpián. Az elődöntőbe ugyanaz a négy csapat került be, mint 2012-ben Londonban.

Az itáliai együttes a világ- és Európa-bajnok szerbekkel, a magyarokat ötméteresekkel búcsúztató montenegrói válogatott pedig a címvédő horvátokkal találkozik az elődöntőben.

Az 5-8. helyért a magyar válogatott először a házigazda brazilokkal mérkőzik csütörtökön, majd a görögökkel vagy a spanyolokkal játszik.

Férfi pólótorna, negyeddöntő, végeredmények:
Olaszország-Görögország 9-5 (2-0, 2-2, 2-1, 3-2)
Szerbia-Spanyolország 10-7 (3-1, 4-2, 0-2, 3-2)
Horvátország-Brazília 10-6 (3-2, 4-1, 1-3, 0-2)
Montenegró-Magyarország 13-11 (2-1 3-2, 3-3, 1-3, 4-2) – ötméteresekkel

Az elődöntőben: Szerbia-Olaszország, Horvátország-Montenegró.

23:38. Nagy Péter a második lett a súlyemelők +105 kilogrammos kategóriájának B csoportjában, végső helyezését az A csoport kedd esti vetélkedésének végeredménye határozza meg.      

""       

"Bombaformában van, de ne kiabáljunk el semmit" – mondta a bemelegítésnél Gyurkovics Ferenc, aki pár hónapja még versenyzett, most viszont már a súlyemelő-válogatott szövetségi kapitányaként kísérte el a riói olimpia sportági küzdelmeinek egyetlen magyar szereplőjét.

A szegedi óriás, aki 11. volt négy éve a londoni olimpián, az ólomsúlyúak 12 résztvevőt felvonultató délutáni viadalát nagyszerűen kezdte: a 182 és a 188 után, egyéni csúcsot elérve a 193 kilót is kiszakította. Lökésben 218 kilón biztosított, majd 227 kg-ra emeltetett, s ez a fogása is kifogástalan volt. Harmadikra 234 kilót rakatott a súlyzóra, ám felemelés közben – amint azt utóbb elárulta – váratlan szúrást érzett a jobb térdében, így jobbnak látta, ha nem próbálkozik a roppant kolonc kilökésével. Így is remek összteljesítményt nyújtott, hiszen csak egyetlen vetélytársa tudott elébe kerülni, miközben tízet megelőzött, s öt jó gyakorlatot mutatott be.

Hogy a 420 kilogrammos összetett eredménye hányadik helyhez lesz elegendő a teljes lajstromban, a 11 fős A csoport versenyének végeztével derül ki.

"A verseny előtt 422 kilót terveztem, 420 lett belőle, egy kilóval kevesebb a legjobbamnál, úgyhogy nem lehetek és nem is vagyok elégedetlen. Kár az utolsó fogásomért, de nem akartam egy súlyosabb sérülést kockáztatni" – nyilatkozta Nagy Péter az MTI-nek.

Az A csoport emelői magyar idő szerint éjfélkor kezdenek.

22:40. A világ legjobb birkózóbírójának megválasztott Péteri László szerint nem véletlen hibák sújtották Lőrincz Viktort a kötöttfogásúak 85 kilogrammos súlycsoportjának hétfői bronzmérkőzésén a Rio de Janeiró-i olimpián.

"Egyértelmű, hogy nem lehet véletlen bírói hibáknak tekinteni a történteket. Ennyit nem lehet tévedni" – mondta a Kossuth Rádióban a világ legjobbjának 2014-ben megválasztott Péteri László, majd úgy fogalmazott: amit a bírók csináltak, az "szándékos elvezetése volt a mérkőzésnek". Lőrincz Viktor 3-2-re vezetett a német Denis Kudla ellen, amikor fél perccel a meccs vége előtt a bíró megintette a magyart, 3-3-ra alakítva az állást, s mivel így az ellenfél szerezte az utolsó pontot, ő nyerte a helyosztót, Lőrincz pedig ötödik lett.

"A szabály azt írja elő, hogy mindkét versenyzőnek esélyt kell adni, hogy a meccsen belül parterhelyzetben pontokat szerezzen. Amikor már megvan a kellő pont, a bírónak nem szabad belenyúlnia a meccsbe. Nem értettem, miért Viktort noszogatta folyton, hogy szabályosan birkózzon, hiszen ment előre" – vélekedett Péteri. Mint mondta: Lőrincz maximálisan betartja a szabályokat, a bírókat pedig tiszteli.

"Összeraktam a képet. A Nemzetközi Birkózó Szövetség (UWW) bíróbizottságának elnöke német, a honfitársainak hétfőn még nem volt érmük a sportágban, a bíró pedig határozottan hozzásegítette őket, hogy legyen" – közölte. Hozzátette: nem érti, hogy a szlovén szőnyegelnök miért asszisztált az esethez.

A magyar bíró arról is beszélt, hogy szinte biztosan nem lesz következményük a történteknek, a szőnyegen megszületett végeredményt ugyanis nem fogják megváltoztatni. "A nemzetközi szövetség vezetősége esetleg megvizsgálja a mérkőzést, ez alapján pedig szankcionálhatja a bírók tevékenységét, de ezáltal nem kerül érem Viktor nyakába."

Lőrincz Viktor bátyja, Tamás a 66 kilósok között kedden a nyolcaddöntőben búcsúzott, miután kikapott a dél-koreai Rju Han Szutól. Péteri szerint "a tajvani bíró kellőképpen támogatta ítéleteivel a dél-koreai versenyzőt, ez pedig érezhetően megzavarta Tamást".

Kérdésre válaszolva Péteri László azt is elmondta, két évvel ezelőtti kitüntetése ellenére miért nem tevékenykedhet a Rio de Janeiró-i olimpián. Mint mesélte: a tavalyi teheráni világkupaversenyen ő volt a vezetőbíró az Oroszország-Azerbajdzsán döntőn, amelynek egyik mérkőzésén egy orosz világbajnok birkózót szabálytalanság miatt – jogosan, az összes bírókollégájával egyetértésben – leléptetett. Az UWW alelnöke ezt "nem fogadta örvendezve, és azóta minden alkalommal, amikor szóba került a nevem, nemleges választ adott". Az alelnök állítólag azzal indokolja döntését, hogy másoknak is esélyt kell adni, olyanoknak, akik még nem bíráskodtak olimpián.

"Ott kellene lennem, ez kétségtelen. Az utolsó kvalifikációs versenyen a bíróbizottság elnöke biztosított is, hogy ott van nevem a listán" – vélekedett Péteri. Elárulta, hogy a 2013-as év legjobbjának választott horvát bíró is közreműködött az említett orosz-azeri mérkőzésen, és őt is elmarasztalták.

A magyar mérkőzésvezető úgy vélekedett, ha ott lenne az olimpián, talán elkerülhető lett volna, ami Lőrincz Viktorral történt. "A magyar birkózósportnak nincs olyan sportdiplomáciája, amilyen korábban volt. Azok az országok, akik ezen a területen úgy állnak, mint mi, ki vannak téve ilyen helyzeteknek. Amint ismét bekerülünk a nemzetközi szövetség elnökségébe, újra olyan erőteljesek leszünk, mint voltunk" – tette hozzá Péteri László.

19:30.

Bolt szó szerint besétált az elődöntőbe – videó

17:30.

London után Rióban sem jutott a legjobb négy közé férfi pólóválogatottunk

""

Magyarország-Montenegró, büntetőpárbaj:

5. kör: Paskovics…. elhelyezi a bal alsóban. VÉGE, 4-2 Montenegrónak… Legjobb esetben ötödik lehet a Benedek-csapat.

4. kör: Hosnyánszky, véd Scsepanovics.

4. kör: Janovics, melléééééééé!

3. kör: Vámos… a kapusba lövi.

3. kör: Brguljan sem hibázik, 3-2.

2. kör: Varga Dániel, 2-2!

2. kör: Radovics, 1-2

1. kör: Varga Dénes, bezúzza, 1-1

1. kör: Ivovics, 0-1

MAGYARORSZÁG-MONTENEGRÓ, IV. NEGYED:

VÉGE!!!! A FÉRFI CSAPAT SORSA IS BÜNTETŐPÁRBAJBAN DŐL EL!

8.: Montenegrói időkérés, ők jönnek, 12 mp. még.

7.: Varga Dénes hatalmas, tízméteres gólja szorongatott helyzetből! 9-9!!!

7.: Magyar időkérés 8-9-nél, másfél perc még.

4.: Kibekkeltünk egy kettős emberhátrányt!

2.: Vámos okosan a rövid alsóba az utolsó pillanatban! 8-9!

2.: Ivovics tereli be centerből. 7-9.

1.: Erdélyi az előny utolsó másodpercében a hosszú alsóba zúdít! 7-8!

III. NEGYED:

7.: Drasko Brguljan lepi meg Deckert. 6-8.

7.: Erdélyi lövése kacsázik be, 6-7!

6.: Klikovac talál be bentről, a falból, fórban. 5-7.

6.: Vámos ballal beakasztja a hosszú felsőbe! 5-6!

5.: Vámos a kapus hóna alá céloz, bent van! 4-6!

3.: Decker tartja meccsben a magyarokat.

1.: Paskovics maradt szabadon, behúzza ziccerben, 3-6.

II. NEGYED:

3-5 a félidőben. Eddig kísértetiesen hasonlóan alakul a forgatókönyv, mint a hétfői magyar-ausztrál női negyeddöntőben, ahol végül továbbjutottunk.

8.: Varga Dénes szépen bepattintja takarásból. 3-5.

7.: Janovics ejtette át Deckert. 2-5.

6.: Manhercz labdáját húzta be Erdélyi! 2-4!

5.: Magyar időkérés. Jön a kapuba Decker.

4.: Ivovics lőtt el a blokk mellett a rövid alsóba. 1-4.

4.: Radovics, 1-3.

3.: Vámos lövése a képzeletbeli gólvonalra pattan a lécről.

2.: Megúsztunk egy emberhátrányt.

16:19. Kiss Balázs a nyolcaddöntőben kikapott, így már csak a vigaszági folytatásban reménykedhet a kötöttfogású birkózók 98 kilogrammos súlycsoportjában a riói olimpia keddi versenynapján.

A 2009-ben világbajnok magyar a tavaly vb-bronzérmes ukrán Dmitrij Timcsenko legyőzése után a svéd Carl Eric Schönnel csapott össze, akitől 5-3-as vereséget szenvedett.

Kiss akkor kerül vigaszágra, ha legyőzője bejut a döntőbe.

I. NEGYED:

8.: 2-1-re vezet Montenegró az első negyed után.

7.: Ivovics előbb a lécre lőtt, a kipattanót viszont behajítja a jobb alsóba. 1-2.

6.: Manhercz kíméletlenül bevágja fórban, 1-1!

4.: Vámos lövését védi Scsepanovics.

4.: Ivovics csavar a lécre Hárai kiállítása után.

3.: Kis-kiállítás, Brguljan, csak beljebb tudta segíteni Nagy Viktor. 0-1.

2.:  Magyar fór, Varga Dénes, kapufaaa!

16:00. MAGYARORSZÁG-MONTENEGRÓ az olimpiai elődöntőért a férfi vízilabdatornán! KEZDŐDIK!

""

16:03. Kiss Balázs remek birkózással megnyerte selejtezőjét, Lőrincz Tamás ugyanakkor első meccsén a nyolcaddöntőben kikapott a kötöttfogású birkózók 98, illetve 66 kilogrammos kategóriájában a riói olimpia keddi versenynapján.

A 2009-ben világbajnok Kiss hosszú pályafutása első olimpiáján vehet részt, s a szerencse – ahogy egyik magyar kötöttfogásút sem – nem fogadta kegyeibe a hétfői sorsoláson, ugyanis selejtezőre kényszerült, ráadásul a tavalyi vb-bronzérmes ukrán Dmitrij Timcsenko ellen.

Az idén rengeteg sérüléssel küszködött Kiss nagyon határozottan és elszántan kezdte a meccset, az ukránt 44 másodpercnél figyelmeztették is, majd 1:10 perc után intették, Kiss pedig jelezte, lentről szeretne próbálkozni. Parterből gyönyörűen dolgozott a BVSC tapasztalt harcosa, szépen összefogta riválisát, majd megpörgette, aztán ellenkező irányba is próbálkozott, arról azonban az utolsó pillanatban lefordult Timcsenko, de így is 2-0-ás vezetéssel mehetett pihenni a magyar.

Az első menetben Kiss remekül birkózott, ugyanott folytatta a  másodikban, ahol fél perccel korábban abbahagyta. Folyamatosan ment előre, rá jellemző lendülettel darálta Timcsenkót, aki hiába volt hátrányban, védekezni kényszerült, így újabb intésével már 3-0 volt Kiss Balázsnak.

A folytatásban sem változott a meccs képe, ennek ellenére Kisst is megintették egy perccel a vége előtt, s leküldték. A lenti küzdelemben – az ilyen szituációkban a korábbi években többször is figyelmetlen – Kiss Balázs kiválóan védekezett, Timcsenko fordított emelési kísérletét a szőnyegen ügyesen forogva hárította, ezzel eldöntötte a meccs sorsát.

A nyolcaddöntőben a svéd Carl Eric Schön vár majd rá.

A londoni ezüstérmes, háromszoros Európa-bajnok magyar nagyon  nehéz ágat kapott, rögtön elsőre a 2013-as vb-győztes, tavalyi vb-második dél-koreai Rju Han Szu ellen kellett szőnyegre lépnie.

A meccs elején az ázsiai birkózó neki esett ellenfelének, nagy iramot diktált, Lőrinczet pedig 1:19-nél már intés után le is küldték parterhelyzetbe. Az addig nagyon aktív dél-koreai lent már nem volt olyan energikus, tulajdonképpen semmit sem tudott kezdeni riválisával, így pont nélkül álltak fel ismét. Ezek után az ázsiai versenyző visszavett az iramból, a harmadik perc elején pedig figyelmeztették is, aztán viszont kilenc másodperccel a szünet előtt a mérkőzésvezető megállította a küzdelmet és szabálytalanságért karikás intést adott Lőrincznek (0-2), aki a bíró szerint többször nyakra támadott.

A magyar versenyző széttárt karokkal értetlenkedett, Sike András szövetségi kapitány szintén nem tudta, mi történt, de nagy nehezen belenyugodtak a döntésbe.

A szünet után nem sikerült Lőrincznek feltörnie riválisa védekezést, sőt, a szőnyeg szélénél egyszer levitte őt Rju, így már 4-0-ra vezetett. Abban lehetett ekkor már csak bízni, hogy az utolsó két percben meg tudja intetni a dél-koreait Lőrincz, ám a mérkőzésvezető ezt nem tette meg, így a magyar kikapott, s már csak akkor kerülhet vigaszágra, ha legyőzője fináléba jut.

15:40. A Magyar Birkózó Szövetség (MBSZ) a Magyar Olimpia Bizottsággal (MOB) egyeztetve jelzi aggályait a nemzetközi szövetség (UWW) vezetésének, és megvizsgálja az esetleges jogorvoslati lehetőséget a Lőrincz Viktort sújtó bíráskodás miatt.

“A bronzéremért vívott mérkőzés a versenyzők részéről szabályos, kemény küzdelem volt. Viktor kiválóan, kezdeményező szellemben és okosan birkózott, mindent megtett a bronzérem elnyeréséért. Ugyanakkor a mérkőzésvezetők sajátos döntései miatt vitatható végeredmény született” – olvasható a magyar szövetség keddi közleményében a kötöttfogásúak 85 kilós súlycsoportjának hétfői küzdelmeivel kapcsolatban.

Az UWW hatályos szabályzata szerint óvás nem létezik, a szőnyegen kihirdetett eredmény semmiféle módon nem változtatható meg. ”Ennek ellenére a Magyar Birkózó Szövetség a MOB-bal egyeztetve jelzi aggályait az UWW vezetése felé, és megvizsgálja az esetleges egyéb jogorvoslatok lehetőségét. Az MBSZ teljes mellszélességgel kiáll Lőrincz Viktor mellett, akit a hazai birkózótársadalom az olimpia hőseként, s egyben érmeseként tisztel” – szögezi le az MBSZ.

Lőrincz 3-2-re vezetett a német Denis Kudla ellen, amikor fél perccel a meccs vége előtt a bíró – érthetetlen okból – megintette a magyar versenyzőt 3-3-ra alakítva az állást, s mivel így az ellenfél szerezte az utolsó pontot, ő nyerte a helyosztót, Lőrincz pedig ötödik lett.

14:59.

Rio 2016: Magyarország a tizenegyedik az éremtáblázaton!

14:35.

A Kozák, Szabó kettős szállította a hatodik magyar aranyat!

""

Kapcsolódó cikk:

Rio 2016 – a tizedik nap krónikája