Régi fénylő csillagok nélkül, de szervezetten vágnak neki a csehek – csapatportré
A cseh válogatott az I jelű selejtezőcsoport második helyén végzett, majd a pótselejtezőn Montenegrót felülmúlva biztosította helyét a 2012-es foci Eb-n. A piros-fehér-kékeknél szisztematikus munka folyik, hiszen a Poborsky, Berger, Nedved, Smicer fémjelezte korszak már régen lezárul, azóta azonban a türelmes építkezésnek hála a nagy egyéniségek helyett inkább a csapategység adja a gárda erejét.
Nem szabad persze elfeledkezni a húzónevekről sem, hiszen Tomás Rosicky személyében egy igazi klasszis szervezi a csehek játékát a középpályán. Legalábbis szervezheti, mivel az Eb előtt nem sokkal megsérült, ennek ellenére Michal Bilek szövetségi kapitány természetesen nevezte őt az utazó keretbe.
Európa-bajnoki kisokos |
Csehország: |
Területe: 78 866 négyzetkilométer
Lakosok száma: 10,525 millió
Főváros: Prága
Labdarúgó szövetség alapítási éve: 1901
FIFA-világranglista helyezés: 26.
Mezszín: piros-fehér-kék
Út az Eb-ig: Az I csoport második helyén végzett, majd a pótselejtezőn Montenegrót legyőzve jutott ki az Eb-re.
Korábbi Eb-részvétel: 7 (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008)
Legnagyobb siker: Európa-bajnok (1976), olimpiai bajnok (1980), Európa-bajnoki ezüstérmes (1996), Eb-elődöntős (2004)
Szövetségi kapitány: Michal Bilek (2009 óta)
Meghatározó játékosok lehetnek: Tomas Rosicky (Arsenal), Petr Cech (Chelsea), Milan Baros (Galatasaray), Jaroslav Plasil (Girondins Bordeaux)
|
Szintén nagy név még Petr Cech, a friss BL-győztes Chelsea kapusa, de a futballkedvelőknek Milan Barost és Tomás Necidet sem kell bemutatni, ráadásul mi, magyarok pénteken közelebbrő is megbizonyosodhatunk róla, milyen erős is a cseh válogatott, hiszen éppen a magyar válogatottat ellen tartják Eb-főpróbájukat Prágában.
A cseh válogatott egyébiránt rutinos és eredményes résztvevője az Európa-bajnokságoknak, hiszen hetedik kontinenstornájára készül, ráadásul 1976-ban már Európa trónjára is felülhetett az Antonin Panenka fémjelezte együttes.
1996-ban ismét döntőt játszhattak a csehek, ám akkor, a londoni döntőben Oliver Bierhoff vezérletével a németek diadalmaskodtak. Az 1998-as VB-re nem sikerült kijutniuk, Spanyolország és Jugoszlávia mögött végeztek a selejtezőcsoportjukban.
A következő EB 2000-ben volt, ekkor a csehek a selejtezőben mind a tíz meccsüket megnyerték, összesen öt gólt kaptak, így nagy reményekkel indulhattak neki a kontinenstornának, ahol azonban hamar letörték a szarvaikat. Az első két meccsen kikaptak Hollandia és Franciaország ellen, Dániát megverték ugyan, de továbbjutniuk nem sikerült.
A 2002-es VB-ről a pótselejtezőben maradtak le: Belgium csapatától szenvedtek vereséget, így nem jutottak ki a világbajnokságra.
Nyolc évvel később, 2004-ben egészen az elődöntőig menetelt a cseh válogatott, ám ott a későbbi győztes görögök egy 106. percben szerzett góllal legyőzték őket. A 2006-os VB-re sikerült kvalifikálniuk magukat, a pótselejtezőben legyőzték Norvégiát. Jól is kezdték a tornát, 3-0-ra megverték az USA csapatát, de ezután beütött a krach, nélkülözniük kellett a csapat ászát, Jan Kollert. Az utolsó meccsüket elbukták az olaszok ellen, így nem mehettek tovább a csoportjukból.
2008 is jó év volt a csapat számára, mert kijutottak a soron következő Európa Bajnokságra, ahol azonban felemás szereplést produkáltak, a csoportból nem mentek tovább, pedig az utolsó törökök elleni meccsen nagyon úgy nézett ki, hogy megvan a továbbjutás, de a török csapat hármat rámolt be az utolsó percekben, így a csehek nem folytathatták.
2010-ben a szurkolóknak csalódniuk kellett, mert a csapat a selejtezőcsoportban csak a harmadik helyet érte él és így nem jutott ki a világbajnokságra.
Euro 2012 |
A cseh válogatott kerete: |
kapusok:
Petr Cech (Chelsea), Jaroslav Drobny (Hamburger SV), Jan Lastuvka (Dnyipro Dnyipropetrovszk)
védők:
Frantisek Rajtoral (Viktoria Plzen), Tomás Sivok (Besiktas), Theodor Gebre Selassie (Liberec), Roman Hubnik (Hertha BSC), Michal Kadlec (Bayer Leverkusen), Marek Suchy (Szpartak Moszkva), David Limbersky (Viktoria Plzen)
középpályások:
Petr Jirácek (VfL Wolfsburg), Tomás Rosicky (Arsenal), Tomás Hubschman (Sahtar Donyeck), Daniel Kolár (Viktoria Plzen), Jaroslav Plasil (Girondins Bordeaux), Jan Rezek (Anortoszisz Famaguszta), Vladimír Darida (Viktoria Plzen), Václav Pilar (Viktoria Plzen), Milan Petrzela (Viktoria Plzen)
támadók:
Milan Baros (Galatasaray), David Lafata (Jablonec), Tomás Necid (CSZKA Moszkva), Tomás Pekhart (1. FC Nürnberg)
|