Nemzetközi labdarúgás

Pert nyert a Manchester City a Premier League-gel szemben

Kép forrása: Adam Davy/PA Images via Getty Images

A Manchester City jelentős jogi győzelmet aratott a Premier League ellen az úgynevezett „Kapcsolt Felek Közötti Ügylet” (Associated Party Transaction - APT) kapcsán fennálló szabályokat illetően.

Ezeknek a célja, hogy megakadályozzák a klubokat abban, hogy tulajdonosaikhoz kapcsolódó vállalatokkal kössenek szponzori üzleteket, mesterségesen növelve kereskedelmi megállapodásaik értékét. A City júniusban indította el a jogi eljárást, azzal érvelve, hogy ezek a szabályok jogellenesek.

A Premier League az APT-szabályok alapján két City-szponzori megállapodást blokkolt, ezek késztették a manchesteri klubot a jogi lépések megtételére.

A bírói testület több fontos kérdésben a Manchester City javára döntött, és egyetértett abban, hogy az APT-rendszer bizonyos vonatkozásai valóban jogellenesek. A City jogi csapata állítólag hét kulcsfontosságú érvükben aratott győzelmet. A testület megállapította, hogy az APT egyes elemei nem felelnek meg a versenyjogi és közjogi követelményeknek, és a liga tévesen blokkolta a szponzori megállapodásokat.

Ugyanakkor azt is fontos megemlíteni, hogy a City számos kifogását elutasították, mivel a testület nem talált minden érvet megalapozottnak. A Citynek elég volt bebizonyítania, hogy a szabályok egy bizonyos ponton jogellenesek voltak a siker érdekében.

A Manchester City győzelme ellenére a Premier League üdvözölte a testület általános megállapításait, hangsúlyozva, hogy bár bizonyos elemeket módosítani kell, az APT-rendszer alapvető keretrendszere és célja megerősítést nyert. A liga kiemelte, hogy az APT-szabályok továbbra is alapvető eszközök a pénzügyi esélyegyenlőség fenntartásában és a Profitabilitási és Fenntarthatósági Szabályok integritásának biztosításában.

A Premier League által kiadott közlemény megjegyezte, hogy a Manchester City legtöbb kifogását elutasították, és hangsúlyozta azt is, hogy a testület szükségesnek találta az APT-rendszer érvényben maradását. A liga továbbá kijelentette, hogy a testület támogatta a tulajdonosi hitelek bevonását az APT-szabályok körébe – ez egy olyan döntés, amelyet a Premier League-klubok többsége, köztük a City is elfogadott.

Két kulcsfontosságú változtatást írt elő a testület. Egyrészről a tulajdonosi hitelek bevonását az APT-tranzakciók értékelésébe, másrészről néhány, a közelmúltban bevezetett módosítás eltávolítását az APT-szabályok sorából. Ezen változtatások várhatóan gyorsan megvalósulnak a liga és a klubok által, hogy a szabályok megfeleljenek a verseny- és közjogi követelményeknek.

A PL úgy összegzett, hogy ezeken a specifikus módosításokon kívül a szabálykönyv továbbra is megfelel a közjognak, és szükséges a kereskedelmi megállapodások piaci értékének igazságos értékeléséhez, ami alapvető fontosságú a liga pénzügyi integritásának fenntartásában. És bár a City részleges sikert ért el, a Premier League helyben hagyja az APT-rendszer működését, mely ezen változtatások révén immáron tökéletesen megfelel a jelenkori jogi követelményeknek.

Az viszont biztosan kijelenthető, hogy az ügy jelentős hatással lesz a pénzügyi szabályok alkalmazására az angol futballban. Különös tekintettel a klubtulajdonlás és a szponzori megállapodások terén. Azt pedig fontos megjegyezni, hogy ez az ügy semmilyen módon nem kapcsolódik, avagy bír kihatással a 115 vádpontos, City elleni PL-vizsgálatra.