Nemzetközi labdarúgás

Példátlan jogi lépés – Hivatalosan is megtámadták a nemzetközi versenynaptárt

Kép forrása: MTI/Purger Tamás

A FIFPro (Profi Labdarúgók Nemzetközi Szövetsége) és az európai ligák szövetsége hivatalos panaszt nyújtott be a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA ellen a túlzsúfolt versenynaptár miatt.

A hivatalos jogi panasz arról szól, hogy a FIFA visszaél az erőfölényével. Ugyan Infantinóék székhelye Svájban van, de hogyha az Unió döntést hoznak ellenük, akkor az nagyon komolya lavinát indíthat el.

A címzett az Európai Bizottság, vagyis nyugodtan kijelenthető, hogy az érintettek egy olyan követ dobtak be a tóba, amely nagy hullámokat fog kavarni.

A 39 ligát – köztük a Premier League-et is – és 33 ország 1130 klubját képviselő Európai Ligák, a Fifpro-val azt állítják, hogy a FIFA visszaélt az európai versenyjog szerinti szerepével, amikor a nemzetközi naptárról döntött.

A spanyol La Liga nem tagja az európai ligáknak, de szintén csatlakozik az akcióhoz.

„A FIFA nem hajlandó meghallgatni és kapcsolatba lépni a játékosokkal, iparágunk fő munkaerő-forrásaival. Azokkal, akik ott vannak a pályán és akik a végsőkig feszítik a testüket” – nyilatkozta David Terrier, a FIFPro Europe elnöke.

„Mi hallgattunk a játékosokra, hosszú ideje ugyanazokat az üzeneteket kaptuk. Túl sokat játszanak, és nincs elég idejük a pihenésre. A terhelés szempontjából valaha volt legrosszabb szezon előtt sokan úgy döntöttek, hogy nyilvánosan kiállnak ugyanazzal az üzenettel: elég volt” – tette hozzá.

„Az új formátumok bevezetésével és a versenyek egyoldalú kiterjesztésével a FIFA kizárólag a saját érdekében cselekszik, anélkül, hogy figyelembe venné az ebből adódó károkat a futball-ökoszisztémában” – mondta Javier Tebas, a La Liga elnöke.

A megnövekedett mérkőzésszám egyébként a FIFA és az UEFA közös terméke. Hiszen Európában a nemzetközi sorozatok meccsszámát emelték, míg a FIFA kitalálta a jövőre először megrendezésre kerülő 32 csapatos klub világbajnokságot.

De mit mondanak a játékosok?

Kylian Mbappe, Dani Carvajal, Kevin De Bruyne, Rodri, Alisson, Son Heung Min, Aymeric Laporte azok közé tartozik, akik már kritizálták az idei szezon menetrendjét. Néhányan már megpendítették a sztrájkot is.

A spanyol válogatott és a Manchester City középpályása, Rodri a közelmúltban azt mondta, hogy a játékosok közel állnak a tiltakozás ezen formájához.

A 28 éves játékos az előző szezonban 63-szor szerepelt a klubjában és az országa színeiben, amikor megnyerte a Premier League-et és az Európa-bajnokságot.

A Fifpro legutóbbi, a játékosok leterheltségéről szóló jelentése szerint, Rodri 2023 júliusa és 2024 júliusa között 72 mérkőzésnapi keretben szerepelt, beleértve az előszezoni barátságos meccseket is. Összesen 6107 percet töltött a pályán.

Rodri több mint 550 percet játszott a spanyol válogatottban a 2024-es Európa-bajnokságon, és mind a hét meccsen szerepelt, mígnem a július 14-i döntő félidejében megsérült.

Szeptember 22-én térdsérülést szenvedett a City színeiben az Arsenal ellen.

A svájci válogatott és a Manchester City védője, Manuel Akanji azzal viccelődött, hogy 30 évesen vissza kell vonulnia. Míg a Liverpool kapusa, Alisson a futballnaptárral kapcsolatos egyeztetés hiánya miatt is panaszkodott.

„Néha senki sem kérdezi meg a játékosokat, hogy mit gondolunk a további meccsekről” – mondta Alisson, aki jelenleg combizom-sérülés miatt nem játszhat.

„Lehet, hogy a véleményünk nem számít, de mindenki tudja, mit gondolunk arról, hogy ennyi meccsünk legyen. Mindenki elege van ebből.”

Mit mond a FIFA?

A FIFA azt állítja, hogy a futballnaptár bővítése előtt nem volt megfelelő konzultációs folyamat, de nem az ő hibájukból.

A labdarúgó világot irányító testület ragaszkodott ahhoz, hogy a Fifproval és a Világliga Szövetséggel konzultáljanak a 2025–2030 közötti nemzetközi mérkőzésnaptár változásairól, beleértve a 2025-ös klubvilágbajnokságot is.

De a FIFA álláspontja az, hogy eszük ágában sincs megváltoztatni a jövő évi klubvilágbajnokságot, mondván,  „teljes mértékben jogunkban áll meghatározni a versenyeik paramétereit, miközben tiszteletben tartják a hatályos szabályozási keretet”.

Eközben a labdarúgó világ vezető szervezete néhány ligát „képmutatással” és „a mindenki másra tekintet nélkül való cselekvéssel” vádol.

„Azok a ligák láthatóan jobban kedvelik a barátságos mérkőzésekkel és nyári túrákkal teli naptárt, amelyek gyakran kiterjedt globális utazásokkal is járnak. Ezzel szemben a FIFA-nak meg kell védenie a világ futballjának általános érdekeit, beleértve a játékosok védelmét is.”

Egyébként a FIFA kitér arra is, hogy a CIES Football Observatory (a Nemzetközi Sporttanulmányok Központjának kutatócsoportja), nemrégiben készült tanulmánya a menetrendekről és a játékosok leterheltségéről azt a következtetést vonta le, hogy a klubok nem játszanak több mérkőzést szezononként.

A jelentés megállapította, hogy 2012 és 2024 között az átlagos mérkőzések száma klubonként és szezononként valamivel több mint 40 volt, és a klubok körülbelül 5%-a az, amelyik 60 vagy annál több meccset játszott szezononként.

Mi történik ezután?

A Fifpro azt várja, hogy az Európai Bizottság előzetes vizsgálatot indít. Erre nincs meghatározott időkeret, így ez akár 12 hónapig is eltarthat, és a várakozások szerint ezután születik döntés a hivatalos vizsgálat megindításáról.

„A közös üzenetünk nagyon egyszerű – elég volt, nem bírjuk tovább” – mondta Mathieu Moreuil, a Premier League nemzetközi futballkapcsolatokért és EU-ügyekért felelős igazgatója.

„Évek óta próbálunk egyeztetni a FIFA-val, anélkül, hogy pozitív választ kaptunk volna.”

Vagyis a kockát elvetették. Ismerve az Európai Bizottságot, kemény menetnek néz elébe a FIFA.