Kézilabda

Összeállítás: A budapesti élsport hanyatlása – Kézilabda

A nők között az FTC-Rail Cargo Hungaria friss KEK-győztes, míg az NB I-ben harmadik lett a Győr és a Debrecen mögött. Az eddigi utolsó budapesti aranyérmes szintén az FTC, még 2007-ből. (Előtte, 2005-ben és 2006-ban a Győr nyert, majd 2008-tól ismét.) A női NB I-ben a 2010/11-es szezonban két fővárosi klub szerepelt, az FTC mellett az Újbuda, ám utóbbi kiesett. Az 1982-ben BEK-győztes Vasas csak vegetál. Jelentősebb eredménye mostanában nincs, az első osztályú szereplés már csak álom.

Az FTC-nek is komoly gondjai voltak az elmúlt években, ám sikerült túlélnie a válságot. Újabb csavarként januárban a klub elveszítette névadó szponzorát, a Jógazdabankot, amely ellen a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) felszámolást kezdeményezett. A takarékpénztár az együttes éves költségvetésének közel negyedét adta. A jelenlegi vezetés azonban példás gyorsasággal talált új főtámogatót, a Rail Cargo Hungariát, és már vele érte el a KEK-sikert, illetve a bajnoki bronzérmet.

A férfi NB I-ben legutóbb 1991-ben volt fővárosi aranyérmes, az Elektromos. Azóta a Veszprém 17-szer (összesítésben 19-szer), a Szeged kétszer, a Dunaferr pedig egyszer nyert a hazai pontvadászatban. Utóbbi idén kiesett, mert a pénzhiány miatt nem lehetett komoly csapatot fenntartani. Az élvonalban a Celebi-FTC a harmadik helyért küzd a Tatabányával, az Elektromos utódjának tekinthető PLER pedig nyolcadik, de korábban rendre a dobogóért harcolt. Az 1980-as évek elejéig vitézkedő, 14-szeres bajnok Bp. Honvéd megszűnt.

Új színt jelenthet egy fővárosi elitklub megjelenése az FTC és a PLER összeolvadásából.

 

MTI