Sokan féltették a játékokat Mexikóvárostól, az eredmények azonban azt igazolták: az aggodalom alaptalan volt. Pedig soha még ilyen magasan a nem rendeztek olimpiát. A 2240 méteres tengerszint feletti magassággal nehezen küzdöttek meg a versenyzők, bár a világcsúcsok és olimpiai rekordok nem erről tanúskodnak. Mexikóban azonban nem csak a magasság okozott problémát.
Alig tíz nappal a megnyitó előtt diákok ezrei tiltakoztak az olimpiai ellen, mivel a kormány rengeteget költött impozáns létesítményekre, miközben a nép éhezett. Sortűz vetett véget a tiltakozásnak, valamint 260 egyetemista életének. A játékok során aztán több rendőr volt, mint sportoló, így elkerülték az újabb véres összecsapásokat.
Először lépett a résztvevő országok száma száz fölé – 112 nemzet 5530 sportolója utazott el Közép-Amerikába. Továbbra sem vehetett részt az olimpián Dél-Afrika, és többen is bojkottal fenyegetőztek a prágai tavasz eltiprása miatt.
A játékok sem maradtak politikai felhangok nélkül. A 200 méteres síkfutás győztese, Tommie Smith és bronzérmese, John Carlos lehajtott fejjel, kesztyűs öklét a magasba emelve juttatta kifejezésre tiltakozását a faji megkülönböztetés ellen. A futók a Black Power nevű szervezet tagjai voltak, és a világon tapasztalható elnyomásra akarták felhívni a figyelmet. A NOB azonnal eltiltotta a sportolókat a további versenyzéstől, és még az olimpia falut is el kellett hagyniuk.
Az atlétikai pálya különben bővelkedett a rekordokban: 48 világcsúcs és 26 rekordbeállítás született. Bob Beamon huszonhárom éven át megdönthetetlen csúcsig jutott (890cm) távolugrásban. Taroltak az afrikai atléták, a hosszabb távokon szinte verhetetlenek voltak. Dick Fosbury is történelmet írt, a magasugró új technikával lepte meg a világot, háttal vetődött át a léc felett, és vihette haza az aranyérmet. Al Oerter diszkoszvető pedig negyedik olimpiáján diadalmaskodott.
Az olimpia sztárja Vera Caslavská volt, a prágai tornásznő négy arannyal- és két ezüsttel térhetett haza Csehszlovákiába. A tornászhölgy győzelmét a cseh reformmozgalom vezetőjének, Dubčeknek ajánlotta, később pedig Havel elnök egyik tanácsadója volt.
Először indult önálló csapatként a Német Demokratikus Köztársaság, és az NDK sportolói azonnal az éremtáblázat ötödik helyén zártak. Első olimpiáján vett részt Mark Spitz, igaz, ezúttal még arany nélkül maradt, két ezüstöt szerzet Mexikóban. Újabb későbbi profi boksz-csillag tűnt fel az ökölvívócsarnokban, George Foreman, akárcsak korábban Muhammad Ali olimpiai arannyal zárta amatőr pályafutását.
A magyar csapat – ahogy már megszokhattuk – ismét szárnyalt az olimpián. 10 arany-, 10 ezüst- és 12 bronzérem fűződik sportolóink nevéhez. Győzelmek az atlétikai pályán, Németh Angéla gerelyhajítónk, és Zsivótzky Gyula kalapácsvetőnk is bajnoki címmel térhetett haza.
Dupla arany birkózásban is, Varga János légsúlyban nyert, Kozma "Pici" pedig megismételte tokiói győzelmét. Fájdalom, a kiváló sportoló másfél évvel olimpiai győzelme után autóbaleset áldozata lett. Az atléták és a birkózók mögött kajak-kenusaink sem akartak elmaradni: Hesz Mihály kajakban, Tatai Tibor kenuban bizonyult verhetetlennek.
Dupla atlétikai, dupla birkózó, dupla kajak-kenu arany, a vívók sem maradhattak ki a jóból. Igaz, hogy ezúttal kardban nem sikerült aranyérmet szerezni – erre 1908 óta nem volt példa, de párbajtőrözőink a csapatban – benne többek között Fenyvesi Csabával és Schmitt Pállal – megismételték tokiói győzelmüket, egyéniben pedig Kulcsár Győző bizonyult legyőzhetetlennek.
Immáron harmadik olimpiai bajnoki címüket szerezték labdarúgóink is, Helsinki és Tokió diadala után Mexikóvárosban is sikerült nyerni, annak ellenére, hogy a megnyitó előtt Varga Zoltán "távozása", mint később kiderült, disszidálása megzavarta a csapat felkészülését.
Mexikóvárosban debütált az akkor mindössze tizennégy éves Gyarmati Andrea, Székely Éva és Gyarmati Dezső lánya, aki két fináléba is beúszta magát. Olimpikonjaink Tokió után Mexikóvárosban is tíz aranyig jutottak, és kiváló teljesítményükkel az éremtáblázat előkelő negyedik helyén végeztek.
A mieinket csak a "megszokott páros", az amerikaiak (45 arany) és a szovjetek (29 arany), valamint az egyre markánsabban jelenlévő japánok (11 arany) előzték meg. És bár nem indult problémamentesen az olimpiai, és a 260 meggyilkolt egyetemista emlékét nem tudta feledtetni, de a rendező Mexikóváros jól helyt állt a XIX. Nyári olimpiai Játékokon.
Forrás: sportma.hu