Kézilabda

Norvégia felült a női kézilabda trónjára

A brazíliai vb döntője előtt az volt a kérdés, hogy a franciák vagy a norvégok szerzik-e meg második világbajnoki címüket, illetve hogy a gallok meg tudják-e tenni azt a szívességet férfi honfitársaiknak, hogy továbbra is ők legyenek az egyetlen csapat, amely jelenleg mindhárom nagy címet egyszerre birtokolja (a dán női válogatottnak egyszer, 1997-ben már sikerült ez a bravúr).

A francia szakvezető, Olivier Krumbholz dolgát nehezítette, hogy a torna során elvesztette két alapemberét, hiszen Allison Pineau és Mariama Signaté is menet közben dőlt ki a sorból. A norvégokról tudtuk, hogy alapból néhány sztárjuk nélkül indultak neki a vb-nek (Gro Hammerseng, Tonje Larsen, Nora Mörk és Tine Stange is hiányzott az elmúlt évek alapcsapatából), így nagyjából egyenlő feltételekkel és esélyekkel rajtolt a finálé.

Az első félidő első negyed órájában a franciák kezében volt az irányítás, ám a norvégok Sulland és Lunde-Borgersen góljaival ezt követően átvették az irányítást, és a 20. percben már 12-9-re vezettek. A játékrész utolsó tíz percében hiába kért időt Krumbholz, továbbra is az történt a pályán, amit Thorir Hergeirsson elképzelt, így a félidőben Norvégia hattal vezetett (19-13).

A második játékrész sem hozott jelentős változást – a franciák hiába jöttek fel öt gölre (16-21), mindig volt valaki a norvég csapatban, aki továbblendítette a holtponton az olimpiai címvédőt – ha kellett, góllal, ha kellett, egy jó időben érkező védéssel. Az északiak alig hibáztak, a franciák pedig ötven perc után beletörődtek abba, hogy zsinórban második vb-döntőjüket is elvesztik – két évvel ezelőtt, Kínában az oroszok győzték le őket a torna fináléjában.

Ezzel eldőlt, hogy a dán hölgyek 1997-es bravúrja, és a francia férfiak 2010 óta tartó egyeduralma után a norvég válogatott az új „szupercsapat”, amely jövőre az olimpián Hammersengék visszatérésével ennél csak még erősebb lesz…

20. Női kézilabda világbajnokság, Brazília

Döntő

Norvégia – Franciaország 32-24 (19-13)
Gólszerzők: Lunde-Borgersen 6, Sulland 5, Nöstvold 4, Löke 4, Kurtovic 4, Johansen 2, Herrem 2, Riegelhuth 2, Breivang 2, Alstad 1, ill. Spincer 4, Mendy 4, Kamto 3, Dembélé 3, Baudouin 2, Gnabouyou 2, Bruneau 2, Deroin 2, Tervel 1, Ayglon 1

A 3. helyért

Spanyolország – Dánia 24-18 (9-9)
Gólszerzők: Norgaard 4, Burgaard 3, Krogshede 3, Bulle 2, Troelsen 2, Fisker 1, L. Jörgensen 1, Melgaard 1, Spellerberg 1, ill. C. Martín 10, Pena 4, M. Aguilar 3, Alberto 2, Mangué 2, Pinedo 2, Amoros 1

Az 5. helyért
Brazília – Oroszország 36-20 (18-11)

A 7. helyért
Horvátország – Angola 32-29 (14-12)

Az All Star-csapat

kapus: Chana Masson (brazil)
jobbszélső: Carmen D. Martin (spanyol)
jobbátlövő: Line Jörgensen (dán)
irányító: Allison Pineau (francia)
beállós: Heidi Löke (norvég)
balátlövő: Andrea Penezic (horvát)
balszélső: Emilija Turej (orosz)