Egyéb sportok

Norvég győzelem, szlovén meglepetés, német csalódás

A szlovénok értek elsőként célba, mégis csak az ezüstérmet vihetik haza. A németek hazai közönség előtt csalódottak lehetnek bronzérmükkel. A franciák csak tizenegyedikek.

A kezdő embereknél a norvég Tora Berger nem meglepő módon egyből az élre állt. Hibátlan lövészettel és remek futóteljesítménnyel teljesítette távját. Mögötte 24 másodperccel lemaradva Marie Laure Brunet hozta a francia váltót. A harmadik helyen a szlovákok váltottak, ám várható volt, hogy ez nem marad így. A németek kezdő embere, andrea Henkel csak a 6. helyre volt jó.

Az első váltás után már változott a sorrend. A norvégoknál a leggyengébb láncszem, Synnöve Solemdal következett, aki ugyan visszacsúszott a 3. helyre, de nemzete győzelmi esélyeit ébren tartotta, lemaradása mindössze 10 másodperc volt. A franciák második embere, Marie Dorin Habert hibátlan lövészettel hamar az élre állt. Magdalena Neuner remek sífutó teljesítménye miatt, még három tartaléktölténye ellenére is, a hazai közönség legnagyobb örömére feljött a második helyre.

Az igazi fordulat akkor jött, mikor a férfiak következtek. A francia váltó érmes esélyei teljesen elszálltak azzal, hogy Simone Fourcade hat tartaléktöltényt elhasznál, ráadásul büntetőkört is kellett futnia. A német Andreas Birnbacher hozta azt, amit elvártak tőle, a francia hiba után az élen hozta a német váltót. Björndalennek is úgy tűnt, gondaji akadnak, egy büntetőkört ő is futott, így visszacsúszott a 3. helyre. A szlovén Klemen Bauer viszont hiátlanul teljesített, és meglepően jó sífutó eredménnyel a második helyen adta át a stafétát a záróembernek.

A német Arnd Peiffer kényelmes, 56,7 másodperces előnnyeel kezdhette meg saját távját, ezt sikerült elszórakoznia.Mivel büntetőkört kellett futnia, a hibátlanul teljesítő szlovén Jakov Fak 7,6 másodperces előnyt szerzett. A norvégoknál Emil Hegle Svendsen maradt a végére, két tartaléktöltény elhasználása mellett is utolérte Peiffert,és 700 méterrel a vége előtt lehagyta. Igyekezett utolérni Fakot, de erre nár nem volt elég a visszalévő táv. A szlovénok lépték át a célvonalat elsőzör, majd a norvégok, és a németek zártak bronzérmes helyen. A végeredmény azonban mégsem ez lett.

Björndalen ugyanis eltalálta a lövőtáblát, csak az nem érzékelte a találatot. Látta viszont mindezt az az egyik döntnök, és a norvég edzők is észrevették, óvást nyújtottak be. A verseny után rögtön ellenőrizték is a kérdéses táblát, és tisztán látszott, hogy valóban pontos volt a találat. Így jóvá is hagyták az óvást, és a szervezők az időmérő rendszer segítségével kiderítették, hány másodpercet vett igánybe az extra büntetőkör a norvégnak. Így a végén ezt a számot, vagyis 28,4 tizedet jóváírták a norvégoknak, így végül ők nyertek, nem a szlovénok. A norvégok most boldogak lehetnek, de Szlovéniának sincsen oka panaszkodni, a németek viszont okkal lehetnek csalódottak.