Tenisz

Nincs kivétel: Djokovicot kitoloncolták

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Novak Djokovic nagy port kavart az Australian Openen való indulásával. Most úgy tűnik, a szerb kénytelen lesz feladni az álmát és elesik a rekorddöntés lehetőségétől, mivel Auszrália kitoloncolta őt.

A szerb korábban nyíltan oltásellenes volt, így már hetekkel ezelőtt szóba került, hogy indulhat-e az ausztrál versenyen, mivel a helyi kormány a koronavírusos esetek számának növekedésével szigorú korlátozásokat vezetett be. Ennek értelmében a verseny szervezői bejelentették, hogy csak az vehet részt, aki átesett az oltáson és az ismétlő oltáson is. Djokovic sokáig nem nyilatkozott róla, hogy ezt megtette-e, ám mindvégig biztosan állította, hogy ott lesz a tornán. Egy nappal ezelőtt aztán arról érkeztek a hírek, hogy a sportoló egészségügyi okokra hivatkozva, oltás nélkül külön engedélyt kapott a részvételre. Ez óriási visszhangot váltott ki Ausztrália szerte. Néhány órával később már arról számoltak be az újságok, hogy Novak Djokovic megérkezett ugyan a melbourne-i reptérre, onnan azonban oltási papírok hiányában nem engedik tovább és egy őrökkel biztosított teremben tartják.

Szerda éjszaka látott napvilágot, hogy a szerb kérelmét elutasították, és nem adtak neki vízumot, így kitoloncolják az országból. A döntés ellen a játékos és ügyvédje fellebbezést adott be, így Djokovicot abba a Park Hotelba szállították, ahova az országba érkező menekülteket is. Djokovic édesapja a Szputnyik orosz hírügynökségnek azt nyilatkozta, fiát egy kis szobában tartják, ahova senki nem mehet be és két őrrel védik azt.

"Fogalmam sincs, mi történik. Öt órája tartják fogva a fiamat. Ez a harc a libertárius világért, nem csak Novák harca, hanem az egész világ harca! Ha nem engedik el fél órán belül, akkor összegyűlünk az utcán.”
Úgy tűnik az édesapa betartotta ígéretét, mert nem sokkal Djokovic átszállítását követően a hotel előtt egy kisebb tömeg jelent meg, azt követelve, hogy a játékost ne toloncolják ki az országból.

Mindeközben számos érintett megszólalt az ügyben. Az egykori játékos és Djokovic korábbi edzője, Boris Becker arról beszélt, hogy megérti Djokovic döntését, ugyanakkor szerinte a sportolónak végig nyíltan kellett volna beszélnie és nem szabadott volna ködösítenie az oltással kapcsolatban.

„Az, hogy Djoko nem oltatta be magát az az ő személyes döntése. Én is meghoztam a személyes döntésemet. Én többszörösen be vagyok oltva. Én az ötvenes éveimben járok, Novak a 30-as éveiben. Ő így döntött. Vannak más 20-as, 30-as sportolók, akik úgy döntöttek, hogy nem oltatják be magukat. Ugyanakkor a személyes döntés nem mentesít attól, hogy a sportolók betartsák azon országok szabályait, ahol versenyezni szeretnének” – fejtette ki.

„Ez nemcsak Novakra vonatkozik, minden sportolóra, aki az Ausztrál Openen részt szeretne venni. Jelen állás szerint Djokovic nem akarta megszegni Ausztrália Covid szabályait, hanem élni kívánt a lehetőséggel, amit a szabály felkínált. Ugyanakkor az is igaz, hogy Djokovicnak nem szabadna titkolóznia, őszintén kellene beszélni arról, hogy miért és hogyan kapta meg az orvosi mentességet az oltás felvétele alól."

"Ez azért is fontos, mert ő egy olyan személy, akire a világ figyel, Djokovic példakép, 9-szeres Ausztrál Open győztes. Emiatt is fontos, hogy nyíltan beszéljen az orvosi okokról. Az igaz, hogy nem akarta megszegni a szabályokat, de az okokról hitelesen és őszintén kell beszélnie” – tette hozzá.

Az ausztrál kormány tagjai és a verseny szervezői is elmondták véleményüket.

Az ausztrál kormány álláspontja egyértelmű és világos:
"Nagyon szigorú szabályokat hoztunk meg a Coviddal kapcsolatban az emberek biztonsága érdekében. Ez pedig nagy áldozatot követelt az ausztrál emberektől. Világos, hogy a szabályok alól senki nem lehet kivétel, még egy híresség sem."

Scott Morrison, Ausztrália miniszterelnöke kijelentette:

"Senki sem állhat a törvények felett. Mindenkire egyaránt vonatkozik, aki be szeretne lépni Ausztrália földjére. Novak Djokovic sem lehet kivétel."

Ezzel ellentétben Craig Tiley az Ausztrál Open versenyigazgatója kihangsúlyozta, hogy az országnak nagyon jó lenne, ha ott írna tenisztörténelmet Novak Djokovic és szerezné meg a 10. AUS OPEN győzelmét, ezért szurkolt annak, hogy Djokovic beutazása zökkenőmentes legyen.

Siklós Erik helyszíni tudósító csütörtök reggel 9-kor, arról számolt be, hogy több, mint 3.000 ember kért beutazási engedélyt az Ausztrál Opennel kapcsolatban. Ebből 26-an éltek a lehetőséggel, hogy oltás nélkül, orvosi hivatkozással lépjenek be be Ausztráliába. Ebből nagyjából egy tucatnyian megkapták az engedélyt, vagyis elfogadták a felmentésüket. Ilyen felmentést kapott Novak Djokovic is. Arról nincs információ, hogy a versenyző pontosan mire hivatkozott a kérelemben.

Bár Djokovic fellebbezett a döntés ellen, az ausztrál kormány álláspontját elnézve, szinte kizárt, hogy megkapja a vízumot és ezzel az engedélyt a tornán való részvételre. Ez utóbbi azért is lehet különösen fájó a teniszezőnek, mert ezen a tornán megdönthetné a Grand Slam bajnoki címek rekordját, ezzel Rafael Nadal és Roger Federer elé kerülve. 

Frissítés: 2022.01.06. 10:40:

Az ESPN legújabb információi szerint vár még néhány álmatlan éjszaka a szerb szupersztárra, ugyanis hétfőig elhalasztották a döntést az ügyében.

Csütörtökön megszólalt az ügyben Rafael Nadal is, aki Djokovichoz hasonlóan a rekordot jelentő 21. GS-trófeájára hajt.

"Természetesen nem tetszik ez a helyzet, és bizonyos szempontból sajnálom Novakot" – jelentette ki a spanyol sztár. 

"Ugyanakkor hónapok óta ismerte a feltételeket, és ő dönt a saját dolgaiban. Én is voltam covidos, és két oltást kaptam. Aki így tesz, itt és a világon mindenütt teniszezhet. Djoko probléma nélkül játszhatott volna az AUS Openen. Ez az ő döntése volt. Hónapok óta tudnia kellett a beutazási szabályokról, így csak magának köszönheti, ha nem teniszezhet az Ausztrál Openen" – tette hozzá.

Forrás: cnn.com, Siklós Erik, MTI

Borítókép: Twitter.com/ Novak Djokovic