Amerikai sportok

NFL: Breesék rekordjai, a Patriots, a Packers és a Falcons is 40 pont felett

A Green Bay Packers-nél felértékelődött Aaron Rodgers szerepe. A liga egyik legjobb formájában lévő irányítóját pihentette Mike McCarthy vezetőedző a Detroit Lions elleni mérkőzésen, így jutott szóhoz Matt Flynn, aki káprázatos teljesítményt nyújtott, sőt lepipálta Rodgerst. A huszonhat esztendős irányító 480 yardot passzolt és 6 touchdown átadása volt (ennyit még Rodgers sem dobott), ebből hármat Jordy Nelson kapott el. Az elkapó a 3 TD mellett 162 yardot szerzett. Érdekesség, hogy Flynn-nek volt egy 80 yardos TD passza is (Ryan Grant). A másik oldalon is káprázatos teljesítményt nyújtott a QB. Matthew Stafford 520 yardot passzolt és 5 TD átadása volt, igaz ő kétszer el is adta a labdát. Érdekesség, hogy a Lions játékosa lett az negyedik olyan irányító a ligában, aki egy szezonban minimum 5000 yardot passzolt (5038). A vendégektől kiemelhetjük Calvin Johnsont is. ”Megatron” 244 elkapott yarddal és 1 hatpontossal fejezte be a mérkőzést, A mérkőzést 45-41-re egyébként a Green Bay nyerte meg.

A New England Patriots hatalmas comebackjének köszönhetően győzte le a Buffalo Bills csapatát. Az első negyedben a Bills három touchdownt szerzett, így a hazai pályán játszó Patriots egy felvonás alatt 21-0-ás hátrányba került. A vállsérülése ellenére pályára lépő, Tom Brady összeszedte a Pats támadósorát a második játékrészre. BenJarvus Green-Ellis futott, míg Aaron Hernandez elkapott hatpontosával a New England 14 pontot ledolgozott hátrányából. A harmadik felvonásban Stephen Gostkowski két field goaljával és Rob Gronkowski TD-jével a Pats megfordította az eredményt. A záró negyedben a Patriots bebiztosította győzelmét. Green-Ellis és Gronkowski ismét touchdownt jegyzett, míg a védelem egy kicsit javítván hibáját hatpontost szerzett. A huszonegy esztendős Sterling Moore egy 21 yardos interception visszahordást követően ünnepelhetett TD-t. A Pats nehezen kezdett, de a végén nagyon sima győzelmet aratott. Érdekesség, hogy Brady 338 yarddal zárt, így NFL pályafutása során először passzolt egy szezonban minimum 5000 yardot (5235).

A New Orleans Saints is csatlakozott a 40 pontos alakulatokhoz, ugyanis a ”Szentek” 45 egységet szereztek a Carolina Panthers elleni mérkőzésen. A rekordok éjszakáján Drew Brees 389 passzolt yarddal, 5 TD átadással és 1 interceptionnel fejezte be a mérkőzést. Ezzel a 2011-es NFL szezon alapszakaszát 5476 passzolt yarddal zárta, ez természetesen NFL rekord. További Brees rekordok: a QB 468 sikeres passzal fejezte be az alapszakaszt, ezzel megdöntötte Peyton Manning 2010-es rekordját (450). Brees 71.6%-os pontossággal passzolt, ami szintén NFL csúcs, saját rekordját múlta felül (2009, 70.6%). A Saints NFL rekordjai következzenek: az alapszakaszban 7,474 yardot tett meg támadásban, 416 first downt szerzett és 329 pontot hozott össze hazai pályán. Darren Sproles (New Orleans Saints) is NFL rekordot döntött. A futó összesen (futás, elkapás, visszahordás) 2,969 yardot hozott össze az alapszakaszban, ezzel megdöntötte Derrick Mason 2000-ben felállított csúcsát (2,690).

A New Orleans csoportriválisa az Atlanta Falcons is 45 pontot szerzett. A georgiai alakulat az első félidőt 42-7-re nyerte meg. Érdekesség, hogy az újonc Julio Jones-nak volt egy 48 yardos TD elkapása, míg Michael Turner-nek 81 yardos hatpontos futása. A harmadik felvonásban a Tampa Bay Buccaneers átvette a mérkőzés irányítását. Connor Barth 41 yardos field goaljával és Elbert Mack 40 yardos interception visszahordás után szerzett touchdownjával a Tampa Bay kozmetikázni tudott az eredményen. A záró játékrészben Dezmon Briscoe futott TD-jével tovább csökkentette hátrányát a  Buccaneers. Az összecsapás utolsó pontjait az Atlanta rúgója, Matt Bryant szerezte. A harminchat esztendős játékos 20 yardról értékesítette field goal kísérletét. Mivel a Detroit kikapott, így a Falcons végzett az NFC főcsoportjának ötödik helyén. A mérkőzés legjobbja, Michael Turner  volt. A running back 172 yardot és 2 TD-t futott.

A New York Giants káprázatos első félidei játékkal győzte le a Dallas Cowboys csapatát, így Eli Manningék jutottak be a rájátszásba. Az első negyedben Victor Cruz 74 yardos elkapott touchdownjával szerezte meg a vezetést a Giants. A második felvonásban Ahmad Bradshaw előbb futott, majd elkapott egy TD-t. A sérült kézfejjel játszó Tony Romo a harmadik játékrészben egy 34 yardos TD passzt adott Laurent Robinsonnak. A negyedik negyed legelején ismét Romo és Robinson hozott össze egy hatpontost. Tíz perccel a vége előtt 7 pont volt a különbség a két csapat között. Az 5. percben Lawrence Tynes mezőnygóljával 24-14-re módosult az állás. A Dallas sorsát Hakeem Nicks touchdownja pecsételte meg a 3, minutumban. A Giants 2008 után jutott be ismét a rájátszásba, míg a Dallas készülhet a 2012-es szezonra.

Drámai mérkőzésen szenvedett vereséget a Houston Texans. A vasárnapi Tennessee Titans elleni mérkőzésen a Texans Matt Schaub és Matt Leinart után harmadik irányítóját, T.J. Yateset is elveszítette. A fiatal QB helyét a szezonközben igazolt, Jake Delhomme vette át. A találkozóból 14 másodperc volt hátra, mikor Bryant Johnson 5 yardos elkapott TD-jével egy pontra felhozta a Texanst, amely nem jutalomrúgásra, hanem kétpontosra ment, de egy rossz snap-nek köszönhetően elhibázta.

Az Indianapolis Colts 14. vereségét is elszenvedte a 2011-es szezonban, így biztossá vált, hogy 1998 után ismét az indianai alakulat választhat elsőként a játékosbörzén.  Az Indianapolis minden bizonnyal egy fiatal irányítót fog választani a drafton. A Coltsot a Jacksonville Jaguars verte meg. Érdekesség, hogy a Jaguars legértékesebb játékosa, Maurice Jones-Drew 169 futott yarddal fejezte be a mérkőzést ezzel a 2011-es szezonban 1606 yardot teljesített, amely franchise rekord.

A New York Jets vereséggel búcsúzott a csalódást keltő 2011-es szezontól. Rex Ryan csapta két negyed alatt négy pontos előnyt épített ki a Miami Dolphins elleni mérkőzésen, de a negyedik felvonásban a hazai alakulat megtáltosodott és megfordította az eredményt. Az ominózus játékrészben a Miami Charles Clay TD-jével és Dan Carpenter két field goaljával átvette a vezetést, amelyet meg is tartott. A találkozó utolsó pontjait Patrick Turner (Jets) szerezte. A Dolphins már korábban búcsút intett a rájátszásnak, míg a Jets vereségével ”biztosította be” kiesését. Nem lenne meglepő, ha a NY Jets vezetősége megköszönné Ryan munkáját.

A Cincinnati Bengals, ugyan vereséget szenvedett a Baltimore Ravens ellen, de az eredmények kedvező alakulása miatt mégis bejutott a rájátszásba. A marylandi alakulat, pedig megnyerte az AFC Északi csoportját. A mérkőzésen a Baltimore és a liga egyik legjobb futója, Ray Rice káprázatos teljesítményt nyújtott. A huszonnégy esztendős running back-nek volt egy 70, illetve egy 51 yardos TD futása is. Ebben a csoportban a Pittsburgh Steelers 13-9-re legyőzte a Cleveland Browns csapatát. Érdekesség, hogy egyik alakulat irányítója sem adott TD passz, pedig a vendégeknél Ben Roethlisberger irányított.

A Denver Broncos vereséget szenvedett hazai pályán a Kansas City Chiefs-től. A találkozó első negyedében Dexter McCluster 21 yardos futásával szerzett touchdownt a Kansasnak. A harmadik felvonásban Matt Prater 38 yardos field goaljával alakult ki a 7-3-as végeredmény. A Denver védekezésben nagyot alkotott, de a támadások több sebből véreztek. Tim Tebow-nak mindössze hat jó átadása volt, ezen felül a 60 passzolt yardját sem nevezhetjük elsőosztályúnak.

Az Oakland Raiders-nek nyernie kellett ahhoz, hogy legyen esélye a rájátszás eléréséhez. Nos, a Raiders nem tudta kihasználni a Denver bukásét, ugyanis Carson Palmerék vereséget szenvedtek a San Diego Chargers-től. Érdekesség, hogy a mérkőzésen Richard Goodmannek volt egy 105 yardos kickoff visszahordása. A két csapatból az elkapókat emelhetjük ki. A hazaiktól Darrius Heyward-Bey (130) és Denarius Moore (101) is 100 yard fölött teljesített. A San Diegoból Malcom Floyd (127) és Antonio Gates (106) is átlépte a 100 yardot.
 
A Minnesota Vikings legyőzte a szezon végére teljesen széteső, az előző szezonban főcsoportdöntőt játszó Chicago Bearst. Az összecsapás hőse a Vikings defensive endje, Jared Allen volt. A huszonkilenc esztendős védő 3.5-szer vitte földre az ellenfél irányítóját labdával együtt, így a 2011-es idényt 22 sackkel fejezte be, amely csak féllel kevesebb mint Michael Strahan 2001-es NFL csúcsa.

A szezon előtt, még top favoritként kezelt Philadelphia Eagles győzelemmel fejezte be a csalódást keltő idényt. Michael Vick-nek három TD átadása volt, az egyik 62 yardos volt. Érdekesség, hogy a pocsék szezon ellenére is franchise rekordot döntött az Eagles. A Philadelphia 6,386 yardot haladt előre támadásban, amely klubcsúcs.

A San Francisco 49ers a várakozásoknak megfelelően legyőzte a St. Louis Rams csapatát, így Jim Harbaughék végeztek az NFC főcsoport második helyén. A találkozó utolsó negyede előtt a San Francisco 17 ponttal vezetett, de a negyedik játékrészre teljesen leengedett a 49ers, így a vége 34-27 lett. Érdekesség, hogy a 49ers 10 turnoverrel fejezte be az alapszakaszt, amely a liga történelmében a negyedik legtöbb.

Az Arizona Cardinals hosszabbításban győzte le a Seattle Seahawksot. A mérkőzés negyedik negyedében a Cardinals már 20-10-re is vezetett, de a Seattle Steven Hauschka mezőnygóljával, illetve Ricardo Lockette 61 yardos elkapott TD-jével kiegyenlített. A ráadás ötödik percében a Cardinals rúgója, Jay Feely 28 yardról értékesítette field goal kísérletét, ezzel a hazai alakulat megnyerte a találkozót.

NFL 17. játékhét:
Green Bay Packers – Detroit Lions 45-41
Houston Texans – Tennessee Titans 22-23
Jacksonville Jaguars – Indianapolis Colts 19-13
Miami Dolphins – New York Jets 19-17
Minnesota Vikings – Chicago Bears 13-17
New England Patriots – Buffalo Bills 49-21
New Orleans Saints – Carolina Panthers 45-17
Philadelphia Eagles – Washington Redskins 34-10
St. Louis Rams – San Francisco 49ers 27-34
Arizona Cardinals – Seattle Seahawks 23-20 – hosszabbításban
Atlanta Falcons – Tampa Bay Buccaneers 45-24
Cincinnati Bengals – Baltimore Ravens 16-24
Cleveland Browns – Pittsburgh Steelers 9-13
Denver Broncos – Kansas City Chiefs 3-7
Oakland Raiders – San Diego Chargers 26-38
New York Giants – Dallas Cowboys 31-14
AFC NFC
Keleti:
1. New England Patriots 13-3*
2. New York Jets 8-8**
3. Miami Dolphins 6-10**
4. Buffalo Bills 6-10**

Északi:
1. Baltimore Ravens 12-4*
2. Pittsburgh Steelers 12-4*
3. Cincinnati Bengals 9-7*
4. Clevelanad Browns 4-12**

Déli:
1. Houston Texans 10-6*
2. Tennessee Titans 9-7**
3. Jacksonville Jaguars 5-11**
4. Indianapolis Colts 2-14**

Nyugati:
1. Denver Broncos 8-8*
2. Oakland Raiders 8-8**
3. San Diego Chargers 8-8**
4. Kansas City Chiefs 7-9**

Keleti:
1. New York Giants 9-7 *
2. Dallas Cowboys 8-8**
3. Philadelphia Eagles 8-8**
4. Washington Redskins 5-11**

Északi:
1. Green Bay Packers 15-1*
2. Detroit Lions 10-6*
3. Chicago Bears 8-8**
4. Minnesota Vikings 3-13**

Déli:
1. New Orleans Saints 13-3*
2. Atlanta Falcons 10-6*
3. Carolina Panthers 6-10**
4. Tampa Bay Buccaneers 4-12**

Nyugati:
1. San Francisco 49ers 13-3*
2. Seattle Seahawks 8-8**
3. Arizona Cardinals 7-9**
4. St. Louis Rams 2-14**

* bejutott a rájátszásba
** kiesett
Rájátszás párosítás:
Wild Card (január 7-8.)
AFC:
Houston Texans (3.) – Cincinnati Bengals (6.)
Denver Broncos (4.) – Pittsburgh Steelers (5.)
NFC:
New York Giants (4.) –Atlanta Falcons (5.)
New Orleans Saints (3.) – Detroit Lions (6.)

Főcsoport-elődöntő (január 14-15.):
AFC:
Baltimore Ravens (2.) – magasabban rangsorolt csapat
New England Patriots (1.) – alacsonyabban rangsorolt csapat
NFC:
San Francisco 49ers (2.) – magasabban rangsorolt csapat
Green Bay Packers (1.) – alacsonyabban rangsorolt csapat