Amerikai sportok

NFL-Beharangozó: a magyar származású legendájára emlékszik a Bears

""

Jay Cutler (középen) és Brandon Marshall (jobbra) lehet a Chicago Bears nyerő párosa

A Chicago Bears az NFL egyik alapító csapata volt. A franchise Decatur Staleys néven még az NFL elődjének számító APFA-ban (American Professional Football Association) debütált. Az 1920-as idényben a Staleys az Akron Pros mögött a második helyen végzett a bajnokságban. Egy évvel később Chicagóba költözött a franchise, amely rögtön bajnok is lett. Az 1922-es szezonban már Chicago Bears néven az NFL-ben szerepelt az együttes. A ligában az 1932-es szezonig nem volt rájátszás. A bajnoki címet a legjobb mérleggel rendelkező csapat szerezte meg. Érdekesség, hogy a Bears négy alkalommal volt második, de a bajnoki címet egyszer sem hódította el, abban a lebonyolítási rendszerben.

Az 1932-es idénytől bevezették a bajnoki döntőt. Az első finálét megnyerte a Chicago a Portsmouth Spartans (napjainkban Detroit Lions) ellenében. A következő szezonban a New York Giants legyőzésével megvédte bajnoki titulusát az illinois-i együttes. A Bears triplázhatott volna, ugyanis az 1934-es idényben is bejutott a döntőbe, de ott vereséget szenvedett a Giants-től. A Chicago 1937-ben is finalista volt, de a Washington Redskins erősebb volt a döntőben. Az 1940-es és az 1943-as szezon között a Bears mindig bejutott a döntőbe! A négy fináléból hármat meg is nyert az együttes, köztük volt a Redskins elleni 73-0-s győztes döntő is.

Két sikertelenebb idény után a Chicago 1946-ban is megnyerte a bajnoki címet. A Bears ”egyeduralma” szép lassan eltűnt. A franchise 1947 és 1983 között csak ötször jutott be a rájátszásba, igaz az 1956-os idényben második, míg az 1963-as szezonban bajnok lett a csapat. A Bears 1984 és 1988 között mindig megnyerte az NFC Központi divízióját. Abban az időben mindegyik főcsoportot három divízióra osztották (Keleti, Központi, Nyugati). A Chicago az 1984-es és az 1988-as idényben is elbukta a főcsoportdöntőt. Mindkét finálét a San Francisco 49ers-el szemben veszítette el.

Igaz az 1985-ös kiírásban a Chicago a New England Patriots legyőzésével megnyerte a Super Bowl-t. A csapat a 90-es években csak háromszor jutott be a playoff-ba, de komoly eredményt nem tudott felmutatni. A 2006-os idényben, azonban megtört a Bears rossz sorozata, ugyanis beverekedte magát a Super Bowl-ba, igaz az Indianapolis Colts a nagydöntőben legyőzte a Chicagót. A 2010-es idényben, pedig a főcsoportdöntőben ”vérzett el” az együttes. A későbbi győztes Green Bay Packers állította meg az alakulatot.

A csapat ”mindenesének”, George Stanley Halas-nak a tiszteletére az együttes mezére felkerült a GSH monogram. A magyar származású Halas 1920-tól, egészen haláláig 1983-ig volt a Bears tulajdonosa és edzője. A Chicago Bears jelenleg is a Halas-család kezében van. A franchise jelenlegi tulajdonosa, Virginia Halas McCaskey (George Halas idősebbik lánya). Érdekesség, hogy az NFC-bajnoka, a George Halas Trophy-t kapja meg.

A csapat legnagyobb igazolása Brandon Marshall volt a mostani holtszezonban. A remek képességű elkapó a Miami Dolphins csapatát hagyta el Bears kedvéért. Amennyiben Jay Cutler és Marshall megtalálja a közös hangot, akkor egy remek párost fognak alkotni. A legnagyobb távozó Brandon Meriweather volt, aki a Washington Redskins-hez igazolt.

A Bears-nek sikerült megtartania Matt Fortét, akit a liga egyik legjobb futójának tartanak. A huszonhat esztendős játékos egy négy éves 32 millió dolláros megállapodásra kanyarintotta rá a nevét. Forté a 2011-es szezonban 1,238 yardot és nyolc touchdown-t futott. Érdemes lesz odafigyelni Shea McClellin-re, akit az idei drafton választott ki (19. hely) az együttes. A huszonhárom esztendős védő lehet, majd Brian Urlacher utódja.

A Chicago Bears szeptember 9-én az Indianapolis Colts ellen kezdi meg a 2012-es idényt. A második játékhéten, pedig a Lambeau Field-re, azaz a Green Bay Packers otthonába látogat, majd el az együttes.

Következik: Detroit Lions (NFC – Nyugati Divízió)