Nemzetközi labdarúgás

Sztártúltengés a Premier League élcsapatainál – Szezonbeharangozó, 1. rész

Nem nagyon valószínű, hogy a PL idei szezonjában bármilyen új csapat be tud férkőzni a nagyok közé, így szinte biztosan ugyanazokat a neveket olvashatjuk majd a nemzetközi kupaindulást jelentő helyeken, mint az elmúlt években. Igaz ez annak ellenére is, hogy az angol bajnokság bizonyos szempontból sokkal kiszámíthatatlanabb, mint a kétcsapatos spanyol élvonal, ahol a két nagycsapat általában utcahosszal előzi meg a többieket. A szigetországban gyakran megesik, hogy egy-egy meccs erejéig a "kicsik" elkapják a gigászokat, vagy legalább nehéz perceket okoznak nekik.

""

A tavalyi bajnok, friss Community Shield-győztes Manchester City kerete az elmúlt nyaraktól eltérően szinte semmit nem változott. Bár Roberto Mancini a holtszezon folyamán sokszor elégedetlenségének adott hangot emiatt, úgy tűnik, a tulajdonosok szerint ez a játékosállomány megfelelő mind a bajnoki cím megvédésére, mind a nagy álom, a BL-győzelem megszerzéséhez. A kulcsemberek közül mindenki maradt a csapatnál, érkező oldalon pedig egyetlen komoly erősítést, a napokban az Evertontól 15 millió fontért megszerzett Jack Rodwell nevét lehet említeni. A kezdőcsapat bombasztikus, a keret "mélysége" is meg van, ha pedig Mancininek sikerül a tavalyinál jobban kordában tartania balhés sztárjait (Tévez, Balotelli), akkor bizony ebben az idényben is komolyan kell számolni Manchester "kék felével".

""

A tavasszal a bajnoki címért az utolsó fordulóig versenyben lévő, 19-szeres első Manchester United sem tartott nagybevásárlást a nyáron, inkább a sérültek felépülésében, és a tavaly szerződtetett fiatalok egyre jobb játékában bízhat Sir Alex Ferguson. Persze azért azt ne feledjük, hogy a "vörös ördögök" így is bezsákolták a Dortmundban két csodálatos szezont produkáló Kagava Sindzsit, egy újabb fiatal reménységet, Nick Powellt, valamint a napokban Robin van Persie-t is szerződtették. Bombaerős keret áll tehát a 25. teljes szezonját kezdő skót mester rendelkezésére, már csak az a kérdés, hogy miként fog – főleg a támadószekciójában – minden sztárnak helyet szorítani a csapatban. Na meg az, hogy Ferguson módosít-e 25 éve bevált 4-4-2-es hadrendjén az új érkezők kedvéért… Az viszont biztos, hogy a Rooney, van Persie, Kagava, Nani, Young, Valencia hatosból senki nem fog szívesen a padon ücsörögni, és akkor még nem beszéltünk Welbeckről, Chicharitóról, Cleverley-ről, Scholesról, Giggsről, Carrickről vagy Andersonról. És köztük egy védő sincs…

""

Az előző bajnoki idényben szenvedő, a BL-ben azonban végre csúcsra érő Chelsea sem a megszokott játékospolitikáját követte a nyáron, hiszen a nagy sztárok helyett ezúttal ők (is) a fiatal tehetségek leigazolására mentek rá. Az elmúlt évek sikereinek emblematikus alakja, Didier Drogba ugyan Kínába távozott, és elhagyta a csapatot Salomon Kalou és José Bosingwa is, de a Cech – Ashley Cole – Terry – Lampard tengely megmaradt, melléjük pedig Eden Hazard, Oscar, vagy éppen Marko Marin személyében olyan játékosok érkeztek, akik nem csak már most, de az elkövetkezendő tíz évben is a londoniak meghatározó emberei lehetnek. Ami igazán nagy kérdés, hogy a tavalyi "buszparkolós" taktikával BL-t és FA-kupát nyerő, vezetőedzőként azonban így is roppant tapasztalatlan Roberto di Matteo mire megy a fiatalokkal és az öregekkel, illetve egyáltalába véve vajon meddig lesz ő a csapat vezetőedzője…

""

A tavalyi bronzérmes Arsenaltól végül – az elmúlt évek hagyományait követve – megint távozott a legnagyobb sztár, és egyben csapatkapitány Robin van Persie. Ennek ellenére a magunk részéről azt gondoljuk, hogy az "ágyúsok" még akár jól is kijöhetnek ebből az átigazolásból, hiszen amellett, hogy kaptak egy halom pénzt a hollandért, még a körülötte zajló szerződési huzavonával sem kell együtt élniük. A helyére szerződtetett francia gólkirály, Olivier Giroud, valamint a több, mint 100-szoros német válogatott Lukas Podolski szinte biztos, hogy megfelelő pótlása lesz van Persie-nek, és mivel a többi kulcsember maradt a csapatnál (plusz még érkezett Santi Cazorla is), így akár ez lehet az Arsenal szezonja. Ne feledjük, bár az Arsene Wenger iránti bizalom töretlennek tűnik, a londoni csapat hét éve nem nyert semmit…

""

A négy BL-résztvevő mellett mindenképpen meg kell emlékeznünk a mindig csak majdnem odaérő Tottenhamről, és a szezonok óta önmagát kereső, tavaly végre valamit (Ligakupa) nyerő Liverpoolról is. A londoniak – ahol Luka Modric körül van a van Persie-éhez hasonló huzavona – számára a legnagyobb nyereség, hogy Harry Redknapp helyére meg tudták szerezni Andre Villas-Boast. Steven Pienaar távozása nem nagy érvágás (úgy se játszott), Vedran Corlukát és Niko Kranjcart is lehet bőven pótolni, ám ha Emmanuel Adebayort nem sikerül megvenni a Citytől, akkor csatárposzton lehetnek gondok a "sarkantyúsoknál". Jan Verthongennel és Gylfi Sigurdssonnal kiegészülve a Tottenham megint harcban lehet a BL-helyekért.

""

Ide, vagyis a Bajnokok Ligájába vágyik megint a Liverpool, amely a 2009-2010-es szezon óta képtelen magát kvalifikálni a legrangosabb európai kupasorozatba, hiába ült a padon a jelenlegi angol szövetségi kapitány Roy Hodgson, vagy a klub elő legendája, Kenny Dalglish. A ‘Pool az utóbbi években nem kifejezetten zárt erős átigazolási időszakokat (a Fernando Torresért kapott raklapnyi pénzt például nagyjából teljesen elherdálták Andy Carrollra), és most sem tűnik úgy, hogy a nagyjából nevesincs új edző, Brendan Rogers által szerződtetett Joe Allen és Fabio Borini fogják megváltani a világot a "vörösöknél". Persze egy klasszis formában játszó Luis Suárezzel, valamint egy végre egészséges Steven Gerrarddal bármire képes lehet a Pool – a negyediktől a nyolcadik helyig.

Második részünkben a többi csapattal foglalkozunk.

PREMIER LEAGUE
Az 1. forduló párosítása

Szombat
Arsenal – Sunderland 16.00
Fulham – Norwich 16.00
QPR – Swansea 16.00
Reading – Stoke City 16.00
WBA – Liverpool 16.00
West Ham – Aston Villa 16.00
Newastle – Tottenham 18.30

Vasárnap
Wigan – Chelsea 14.30
Manchester Cty – Southampton 17.00

Hétfő
Everton – Manchester United 21.00