Egyszer fent, egyszer lent: Az EL csoportkör nagy vesztesei

A Bajnokok Ligájával ellentétben az Európa Ligában bőven akadtak meglepetések. Több esélyesnek gondolt csapat már a csoportküzdelmek során búcsúzott a sorozattól.

Juventus:
Az olasz gárda ugyan egyszer sem kényszerült rá arra, hogy vesztesen hagyja el a pályát, ami akár még pozitívum is lehet, azonban ha hozzátesszük, hogy mind a hat mérkőzésén csupán döntetlenre volt képes, akkor már másképp fest a dolog. A Zebrák még az a Salzburg ellen is pontosztozkodásra kényszerült, amely a csoport másik két együttesétől oda-vissza vereséget szenvedett. Az így megszerzett hat egységgel a Juve az A-csoportban a két egyaránt 11 ponttal rendelkező csapat (Manchester City és Lech Poznań) mögött a csoport harmadik helyén végzett, ami a búcsút jelentette számára.

Atletico Madrid:
Az Európa Liga címvédője egyértelmű favoritnak tűnt a B jelű kvartettben. A szereplést ugyan egy 1-0-ás, Arisz ellen elszenvedett görögországi vereséggel kezdték, de aztán oda-vissza megverték a Rosenborgot, és otthon tartottak egy pontot a Leverkusen ellen, tehát úgy tűnt kezd magára találni a spanyol alakulat. Majd jött a sorsdöntő 5. kör, amikor az Arisz látogatott Madridba. A vendégek 2-1-es állásról 2-3-ra fordítva megnyerték a mérkőzést, és gyakorlatilag eldöntötték a továbbjutás kérdését. Ezzel talán az Atletico okozta a legnagyobb csalódást szereplésével a szurkolóknak.

AZ Alkmaar:
Az E-csoportban a Dinamo Kijev és az Alkmaar tűnt a továbbjutás két esélyesének. Az első fordulóban még nyögve-nyelősen, de a legyőzték 2-1-re a Sheriff Tirasport, de a második körben meglepetésre sima 4-1-es vereséget szenvedett Fehéroroszországban a BATE Boriszov vendégeként. A hollandok sorsát az pecsételte meg, hogy a három idegenbeli összecsapásukon mindössze 1 pontot tudtak összekaparni, azt is a csoport utolsó moldáv Sheriff ellen, így a hazai két győzelem sem volt elég a továbbjutáshoz, ugyanis 7 egységgel a Kijev és a BATE mögött mindössze harmadik lett az Alkmaar.

Palermo:
Az olaszok a Sparta Prahával vívtak nagy harcot a csoport második helyéért, ugyanis a végül csoportgyőztes CSKA Moszkva öt győzelmével és egy döntetlenjével eldöntötte az elsőség kérdését. A Palermo sorsát végül az döntötte el, hogy a csehek elleni két találkozón csupán 1 pontot bírtak összeszedni, vagyis pont a számukra legfontosabb mérkőzéseken nem sikerült jól teljesíteniük, így csoport harmadikként kiestek az F jelű kvartettből.

Sampdoria:
A Debrecennel is egy négyesbe kerülő olasz alakulatot a PSV mellett sokan a második számú továbbjutónak várták az I-csoportban. A dolgok azonban másképp alakultak, ugyanis Koman Vladimirék kikaptak idegenben 2-1-re a Metaliszt Harkivtól (Koman góljával még a vendégek vezettek), majd a következő fordulóban otthon sem sikerült megverniük az ukránokat (0-0), ami gyakorlatilag megpecsételte a sorsukat. Ezután még a PSV-től otthon, és a Debrecentől idegenben is vereséget szenvedtek a genovaiak.

Borussia Dortmund:

A Bundesligában remeklő német alakulat a PSG, a Sevilla és a Karpaty Lviv mellett kapott helyet a J-csoportban. A kötelezőt majdnem mindhárom esélyes hozta, vagyis megverték a Lvivet oda-vissza (A PSG az utolsó fordulóban 1-1-es döntetlent játszott az ukránokkal.). A döntés tehát a hármas egymás ellen elért eredményeitől függött, amiben a Dortmund bizonyult a leggyengébbnek, ugyanis mindössze 3 pontot tudott összeszedni a négy összecsapáson (3 döntetlen), az így megszerzett 9 pont csupán a harmadik helyhez volt elegendő.