Az ok fájóan egyszerű, ahogy az a képen is látszik, ez a szám azonnal szembeötlő módon hasonlít a náci SS-egységek által egykor használt szimbólumra. Az első kritikát a szóban forgó 44-es mezszámmal kapcsolatban egy történész, bizonyos Michael König vetette fel, miszerint a design „erősen megkérdőjelezhetőre” sikeredett.

Az Adidas szóvivője, Oliver Brüggen azonnal leszögezte, hogy a hasonlóság kizárólag a véletlen műve lehet, szándékosság egyetlen pillanatig sem volt mögött:

„Vállalatunk elkötelezetten harcol az idegenelleneség, az antiszemitizmus, az erőszak és a gyűlölet minden formája ellen. Éppen ezért az említett számmal nem lesznek kaphatóak egyedi gyártású mezek.”

Ugyanezt a kijelentést a Német Labdarúgó Szüvetség is megtette, minden platformon jelezve, hogy a hasonlóság csakis a véletlen műve lehet, az UEFA által is jóváhagyásra kerültek a mezeken szerepeltetett számok!

Nach Hinweisen aus der Community zum Trikotdesign: Der DFB prüft die Nummern 0–9 und reicht anschließend die Nummern 1–26 bei der UEFA zur Prüfung ein. Keine der beteiligten Parteien hat im Entstehungsprozess des Trikotdesigns eine Nähe zu einer NS-Symbolik gesehen. (1/2)

— DFB (Verband) (@DFB) April 1, 2024

Az utóbbi hetekben ez már a második, mezek tervezésével kapcsolatos ügy: az angol válogatott hivataos ruhabeszállítója, a Nike kapott hideget-meleget az angol szurkolóktól a Szent György-keresztnek a válogatott mez hátsó nyakrészén történő, megváltoztatott ábrázolása miatt. A sportszergyártó cég szerint a lila és a sötétkék használata a hagyományos vörös mellett az inkluzivitást volt hivatott jelezni, ám a kritikusok – köztük a Munkáspárt politikusa, Keir Starmer – szerint tiszteletlenség és „virtue signalling”, erényjelzés.

A cég közleménye szerint át fogják dolgozni a szám kinézetét!

(Fotó: Adidas)