Paris 2024Úszás

Németh Nándor egy századra volt a bronztól, negyedik lett 100 gyorson

Kép forrása: MTI/Kovács Tamás

Kós Hubert a legjobb idővel jutott döntőbe 200 méter háton.

A BVSC 24 éves kiválósága, aki februárban Dohában a szám történetének első magyar világbajnoki dobogósaként lett harmadik, fokozatosan lépdelt előre időeredményeivel eddig, a keddi előfutamban 47.93 másodperccel a negyedik, a középdöntőben 47.61-gyel harmadik helyen ment tovább, ennek köszönhetően a felnőtt karrierje során világversenyen az eddigi legjobb rajtpozícióból, a 3-as pályáról ugorhatott medencébe, ami a „királyszámban” sokat számít.

Németh előzetesen úgy tippelte, az úszóversenyek egyik legszorosabb döntője lehet a finálé, amely a szerdai program utolsó „műsora” volt. A rajtot a magyar úszó a románok szupersztárja, a 200-on már győztes David Popovici, illetve a világcsúcstartó kínai Pan Csan-lö között várta, a táv felénél 22.90-cel ötödik volt – ez lassabb mint a középfutamban (22.71) -, azonban a hajrá szenzációs volt, és végül egyetlen századdal lemaradva a bronzérmes Popovicitól 47.50-nel csapott célba. Az ezüstérmes ausztrál Kyle Charmers is csupán két századdal előzte meg.

A számot a kínai 46.40 másodperces világcsúccsal nyert, ez volt az első világrekord úszásban a párizsi olimpián.

Kós Hubert a legjobb idővel döntős 200 háton

Kós Hubert 200 méter háton a legjobb idővel jutott döntőbe, Telegdy Ádám viszont a 13. helyen befejezte szereplését a párizsi olimpia úszóversenyeinek ötödik, szerdai napján.

Az Egyesült Államokban a legendás Bob Bowman irányításával készülő Kós tavaly Fukuokában világbajnoki címet nyert, az ottani idejének (1:54.14) köszönhetően az első volt az olimpiai nevezési rangsorban, míg a három éve Tokióban ötödik Telegdy az áprilisi országos bajnokságon úszott egyéni csúcsával (1:55.57) tizedik ezen a listán.

Az előfutamból Kós a negyedik (1:57.01), Telegdy az utolsó, azaz 16. idővel (1:57.98) lépett tovább, így mindketten a második középdöntőben ugrottak medencébe. Kós magabiztos versenyzéssel nyerte a futamot, 1:55.96 perccel összesítésben az első lett, honfitársa, 1:57.58-cal a 13. helyen zárt.

Kós Hubert a férfi 200 méteres hátúszás középdöntõjében a 2024-es párizsi nyári olimpián a Párizs melletti Nanterre-ben lévõ Paris La Défense Arénában 2024. július 31-én.  (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

A szám döntőjét csütörtökön 20.38 órakor rendezik.

Kapás Boglárka búcsúzott az olimpiától

Kapás Boglárka nem jutott döntőbe 200 méter pillangón a párizsi olimpia úszóversenyeinek szerdai napján.

Az ötödik, egyben utolsó olimpiáján szereplő, 2019-ben ebben a számban világbajnok magyar versenyző, aki néhány napja lázas volt, a tizedik idővel (2:09.28) várta a középdöntőt, melyben ugyan 2:09.23 perces idejével javított, azonban ez is csak a 14. helyre volt elég összesítésben.

„Amire igazán készültem, az olimpia, abból ez volt most az utolsó. Szerettem volna mindenféle teher nélkül úszni, ez sikerült, kiúsztam magam, mindent benne hagytam ebben a maiban. Azt már a délelőtti előfutamok után azért sejtettem, hogy a döntő nem lesz meg” – nyilatkozta a 31 éves olimpiai bronzérmes úszó, aki a szezon végén a budapesti rövidpályás világbajnokság után befejezi pályafutását.

Kapás Boglárka a nõi 200 méteres pillangóúszás középdöntõjében a 2024-es párizsi nyári olimpián a Párizs melletti Nanterre-ben lévõ Paris La Défense Arénában 2024. július 31-én. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)