Nem sikerült megismételni a tavalyi európai kupasikereket – Mérlegen a Primeira Liga, 3. rész
Akárcsak a most befejeződött bajnokságot, úgy a 2010/11-es kiírást is az FC Porto nyerte meg, így egyenes ágon jutott a Bajnokok Ligája csoportkörébe. Ott, a "G" jelzésű csoportban a ciprusi APOEL, az orosz Zenit Szentpétervár és az ukrán Sahtar Donyeck várt rá. Első ránézésre könnyű csoportnak tűnhetett, de a későbbiekben kiderült, hogy korántsem az. Az APOEL mindenkit meglepve a csoport élén végzett (később egészen a negyeddöntőig menetelt), megelőzve a Zenitet. A Portónak még az Európa Ligában való folytatásért is keményen meg kellett küzdenie. Ez azért összejött, a Sahtart oda-vissza verték a Sárkányok, így az ukránokat megelőzve bejöttek a csoport harmadik helyére. Az Európa Liga legjobb 32 csapata között egy másik korai BL-búcsú miatt csalódott csapat várt rájuk, a Manchester City. A párharc első, Portóban megrendezett mérkőzésén csak Sergio Agüero hajrában lőtt góljával tudott nyerni 2-1-re a City, a visszavágón viszont lemosta a pályáról portugál ellenfelét. A második találkozón elszenvedett 4-0-ás, összesítésben 6-1-es vereség az egyébként címvédő Porto számára szégyenteljes bukást jelentett.
Az idei és tavalyi ezüstérmes Benficának selejteznie kellett ahhoz, hogy részt vehessen a legrangosabb európai kupaküzdelemben. Két körön is át kellett hámoznia magát a rekordbajnoknak, de ezt gond nélkül megoldotta: a Trabzonsport összesítésben 3-1-gyel, a Twentét 5-3-mal búcsúztatta. A Bajnokok Ligája főtábláján a C-csoportba kaptak besorolást a Sasok, az FC Basel, a Manchester United és a román Otelul Galati mellé. Az előzetes esélylatolgatások a román csapat kivételével mindhárom klubot továbbjutásra érdemesnek találtak, csak nem éppen abban a sorrendben, ahogy végül alakult a csoport. A Benfica ugyanis veretlenül lett csoportelső, mögötte pedig a Basel végzett, így a MU az Európa Ligába kényszerült. A nyolcaddöntőben a nagy rivális Porto csoportjából továbbjutott Zenitet búcsúztatta a Benfica 4-3-as összesítéssel, majd jött a Chelsea elleni negyeddöntő. A párharc főleg a második mérkőzés játékvezetése miatt maradt emlékezetes, a szlovén Damir Skomina ténykedése kiverte a portugáloknál a biztosítékot. A szlovén bíró miután befújt egy büntetőt a Chelseanek, az 1-0-ás hátránnyal Londonba érkezett Benfica több játékosának is sárga lapot mutatott fel szövegelésért, Maxi Pereirát ki is állította. A luzitánok még emberhátrányban is szorongatták a kékeket, de végül 2-1-re kikaptak és búcsúztak a sorozattól. A portugál lapok persze főleg Skominát okolták a kiesésért, de Luís Filipe Vieira, a Benfica elnöke egészen odáig ment, hogy csapata nyilvánvaló csalás áldozata lett és szerinte Platini nem akarta a Benficát az elődöntőben látni…
A Sporting számára nem sikerült túl jól az idei bajnoki szezon, a kupában viszont döntőbe jutott, valamint a nemzetközi kupaporondon is szépen szerepelt. Az Oroszlánok az utolsó selejtezőkörben kapcsolódtak be az Európa Liga küzdelmeibe, aztán egészen sokáig jutottak. A selejtezőből a dán Nordsjællandon túllépve kerültek a Lazio, a Vaslui és a Zürich mellé a D-csoportba, amelyet sikerült is megnyerniük. A legjobb 32 között a Legia Varsót két szoros meccs (2-2, 1-0) után ejtették ki, a nyolcaddöntőben pedig az előző körben a Portót legázoló Manchester City együttesén kerekedtek felül idegenben lőtt több góljuknak hála. A negyeddöntőben könnyebb ellenféllel kellett megküzdeniük, és a Metaliszt Harkiv legyőzése nem is jelentett problémát. Az elődöntőbe jutott zöld-fehérek legfanatikusabb szurkolói talán már el is kezdtek a kupagyőzelemről álmodozni, de az Athletic Bilbao keresztülhúzta számításaikat: a 2-1-es hazai győzelem után idegenben 3-1-re kikaptak a baszkoktól, így a Sporting számára véget ért a nagy kaland. Tekintve, hogy a Sporting vasárnap még megnyerheti a Portugál Kupát, a csapat a gyenge bajnoki szereplés ellenére is sikeres szezont tudhat maga mögött.
A Sportinghoz hasonlóan a Braga, a Vitória Guimarães és a Nacional is az Európa Ligában voltak érdekeltek, ám ők kevésbé voltak sikeresek. A Vitória és a Nacional még a csoportkörig sem jutottak el. A Nacionalnak már a selejtezők második körében pályára kellett lépnie, ahol az izlandi FH együttesén még nagy nehezen túllépett, aztán a harmadik körben a svéd Häcken csapatánál is jobbnak bizonyult, az utolsó körben a Birmingham City viszont már túl nagy falatnak bizonyult. Hasonlóképpen járt a Vitória is, amely a harmadik körben a dán Midtjyllandon még átküzdötte magát, a negyedik körben viszont kiütéses, összesítésben 6-0-ás vereséget szenvedett el a későbbi győztes Atlético Madridtól. A Braga legalább eljutott a csoportkörbe, méghozzá a svájci Young Boys Bern testén keresztül. Még a Club Brugge, a Birmingham City és a Maribor nevével fémjelzett csoportjából is sikerült másodikként továbbjutnia, a Beşiktaş elleni párharc a legjobb 32 között viszont már a végállomást jelentette.
Összességében elmondható, hogy bár a Benfica és a Sporting tisztességesen helytálltak a nemzetközi kupaporondon, volt már sikeresebb éve is Európában a portugál focinak. Emlékezzünk csak vissza a tavalyi Európa Ligára…