Negyvenöt millió forintért Magyarországé az idei úszó Európa-bajnokság
Debrecen rendezi az idei felnőtt úszó Európa-bajnokságot Antwerpen helyett. A belga város pénzügyi nehézségek miatt lépett vissza.
Gyárfás Tamás azt követően számolt be a sportdiplomáciai sikerről, hogy az AP amerikai hírügynökség tudni vélte: Antwerpen lemondása nyomán London lépett elő a május 17. és 26. közötti időpontra tervezett Eb házigazdájának.
"Bár az AP világgá röpítette, hogy Londoné a 31. úszó Eb, a végső döntés mást igazolt: a LEN választása Debrecenre esett. Az elmúlt napokban hatalmas sportdiplomáciai csatározás indult a gyors megoldás elősegítése érdekében. A rendezőnek normálhelyzetben tekintélyes jogdíjat kell fizetnie a LEN-nek. Köztudott, hogy 2006-ban Budapest 800 ezer, 2010-ben 600 ezer eurót fizetett a jogdíjért, de például a Magyar Vízilabda Szövetség 1 milliós ajánlattal nyerte el a 2014. évi felnőtt vízilabda Eb rendezési jogát" – mondta.
Antwerpennek – tette hozzá a magyar sportdiplomata -, miután lemondott a 2012-es Eb-ről, várhatóan súlyos büntetést kell fizetnie, minek következtében a helyébe lépő olcsóbban elérhette, hogy házigazda legyen.
"London mellett Eindhoven és Torino neve került a kalapba, de Kósa Lajos debreceni polgármesterrel és Czene Attila sportért felelős államtitkárral valóban villámgyorsan sikerült megegyezni, hogy a város – a 2007. évi rendkívül sikeres rövidpályás Eb után – újabb csúcseseménynek adjon otthont, s ezúttal Debrecen gyönyörű fedett uszodájában 50-es medencében találkozzanak Európa legjobb úszói. A kitűnő összhang eredményeként Debrecen megtette ajánlatát: 150 ezer eurót kínált a LEN-nek. A magyarok villámakciója, rendkívüli gyorsasága alapján a LEN mellettünk döntött, ily módon hivatalos, hogy – Debrecen és a sportállamtitkárság pazar helytállása nyomán – 2006 és 2010 után a MÚSZ nyerte el a 2012-es Eb rendezési jogát is" – nyilatkozta Gyárfás Tamás az MTI-nek.
Csütörtöki közleményében a tárca arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a 150 ezer eurónyi jogdíj támogatása mellett az Eb szervezési költségeihez is hozzájárul, a licencdíjjal együtt az állami támogatás teljes összege 90 millió forint lesz.
A pénzügyi hozzájárulásról, a minisztérium ezen szándékáról Czene Attila sportpolitikáért felelős államtitkár csütörtökön (ma) levélben adott tájékoztatást Nory Kruchtennek, az Európai Úszószövetség (LEN) elnökének – derül ki a NEFMI kommünikéjéből, amelyben az is olvasható, hogy a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) és Kósa Lajos, Debrecen polgármestere szerdán vette fel a kapcsolatot a NEFMI sportért felelős államtitkárságával, az eredeti rendező, Antwerpen visszalépése után kialakult helyzet elemzése mellett jelezve, hogy a MÚSZ a debreceni önkormányzattal együttműködve örömmel rendezné meg az idei úszó Európa-bajnokságot.
A NEFMI közlemény arra is kitér: Gyárfás Tamás MÚSZ-elnök szerdán megköszönte, hogy a minisztérium a jelzett anyagi igényhez állami forrást biztosít, illetve hogy Czene Attila "rugalmassága és jó tanácsai" révén az Európai Úszószövetség 150 ezer eurós jogdíjjal beéri. (A jogdíj különbözetet az antwerpeni szervező bizottságtól fogja megkövetelni.)
Gyárfás Tamás, aki a rendezési jog elnyerését csütörtökön közölte az MTI-vel, emlékeztetett rá, hogy 2006-ban Budapest 800 ezer, 2010-ben 600 ezer eurót fizetett a jogdíjért, a Magyar Vízilabda Szövetség pedig 1 milliós ajánlattal nyerte el a 2014. évi felnőtt vízilabda Eb rendezési jogát.
A május 21. és 27. közötti úszó Eb megrendezésétől a belga város pénzügyi nehézségek miatt lépett vissza. Debrecen mellett, London, Eindhoven és Torino jelentkezett beugrónak.